613

ابرازگری هیجانات مثبت و تنظیم هیجان

|
0 دیدگاه

ابرازگری هیجانات مثبت توسط خانواده، با تنظیم هیجان ارتباط دارد. والدینی که هیجانات مثبت‌تری را ابراز می‌کنند، تاثیر بسیار مثبتی بر روی تعاملات اجتماعی کودکانشان دارند.

ابرازگری هیجانات مثبت و تنظیم هیجان

وقتی که والدین هیجانات مثبت ابراز می‌کنند، کودکان میزان کمتری از رفتارهای نا مناسب  را از خود نشان می‌دهند، نسبت به همسالانشان کمتر احساس ناامیدی و عصبانیت می‌کنند، و به احتمال کمتری رفتارهای پرخاشگرانه نشان می‌دهند، انگار که این حالات چندان به آن‌ها مربوط نمی‌شود.

ابراز هیجان خصوصا هیجانات مثبت می تواند پیغام های بسیار بزرگی برای کودک به همراه داشته باشد. ابراز هیجان از سوی والدین این احساس رال در کودک ایجاد می نماید که او فردی دوست داشتنی است و در این دنیا دارای جایگاه بالایی است و این امر در کودک حس خود ارزشمندی شدیدی ایجاد می نماید.

کودکانی که دارای والدین گرم، مثبت، و بیانگر در تعاملات هستند، توانایی بیشتری برای کنترل هیجان دارند و هیجانات منفی را حتی در دوره‌ی نوجوانی، درونی نمی‌کنند. روبرو شدن با ابراز مناسبات هیجانات، به همراه دیگر رفتارهای والدین، همانند واکنش مشکل – مدار مادر در برابر رخدادها، به پسران کمک می‌کند تا دیگران را تسلی دهند.

وقتی که مادران هیجان مثبتی را در خانه ابراز می‌کنند، می‌توانند بعضی از تمایلات منفی کودکان را بهبود ببخشند.والدین در برابر ابرازهای هیجانی و رفتاری کودکانشان واکنش نشان می‌دهند. والدین سعی در تنظیم خلق فرزندان و تحت تاثیر قرار دادن واکنش‌های آنها دارند.

این فرایند پاسخگویی دو جانبه، حداقل زمانی که بچه‌ها کوچک هستند، توسط والدین برانگیخته و کنترل می‌شود.متاسفانه، مادرانی که فرزندانشان مشکل رفتاری دارند، سعی می‌کنند ابراز هیجانی (به عنوان مثال شادی کردن، ابراز احساسات، غمگین شدن) آن‌ها را به حداقل برسانند.

این ممکن است بدین معنا باشد که این کودکان چنان در تنظیم هیجان ضعیف هستند که مادرانشان احساس می‌کنند به حداقل رساندن ابراز هیجان ضروری است. با این حال، این مادران همان‌طوری که در مورد هیجان فرزندانشان آگاهی کمی دارند، از هیجانات خودشان هم آگاهی چندانی ندارند. اینها همان مادرانی هستند که بیشترین تاثیر را دارند.

صحبت والد درباره هیجانات

روش‌های متفاوتی که والدین با کودکانشان صحبت می‌کنند، به چگونگی صحبت آنها درباره هیجانات مثبت یا منفی وابسته است. در ارتباط با هیجانات منفی، والدین بیشتر درباره‌ی احساسات گذشته، علل هیجانات، و پیوند بین هیجان و تفکر صحبت می‌کنند.

علاوه بر این، آن‌ها اصطلاحات بیشتری برای هیجانات منفی دارند، که شامل سوالات بی‌پاسخ می‌شوند، و همچنین آنها بیشتر درباره دیگران صحبت می‌کنند. گفته‌اند والدینی که کودکانشان را تشویق به ابراز هیجاناتشان می‌کنند، به واقع به آنها می‌آموزاند که هیجانات را تنظیم کنند.

والدین می‌توانند تنظیم هیجان کودکانشان را به میزان، زیادی، چه به صورت مثبت و چه به صورت منفی تحت تاثیر قرار دهند و این امر بستگی به این دارد که آیا آن‌ها در مورد هیجانات و تجارب هیجانی با کودکان صحبت می‌کنند یا نه. محققان دریافته‌اند که مادران کودکان دارای اختلالات اضطرابی ممکن است به کودکانشان در رشد «زبان هیجان» کمک نکنند.

این مادرها، جرات صحبت درباره‌ی رویدادهای هیجانی منفی را ندارند و هنگام صحبت با کودکان از واژگان هیجانی مثبت کمتری استفاده می‌کنند.گفتگویی که مادران با کودکانشان هنگام بدرفتاری آنها دارند، در زمینه‌ی تنظیم هیجان از اهمیت زیادی برخوردار است.

وقتی که والدین به موقعیت‌های منفی توجه می‌کنند و این موقعیت‌ها را به وضوح توصیف می‌کنند، آگاهی کودکان درباره هیجان و بافت‌های هیجانی افزایش می‌یابد. این تاثیرات برای شش ماه بعد هم مشهود است .

نکاتی برای والدین در ارتباط با تنظیم هیجان

والدین بایستی با کودک خود در مورد هیجاناتی که رفتار آنها (کودکان) در والدین ایجاد کرده است صحبت نمایند. این صحبت خصوصا در مورد هیجانات منفی چون خشم و غم باید زمانی صورت بگیرد که والدین در آرامش هستندوالدین باید فرزندان خود را تشویق نمایند که هیجانات خود و احساساتی که در آنها ایجاد می شود را به صورت کلامی مطرح نمایند و در مورد آنها صحبت کنند.

والدین باید به فرزندان خود بیاموزند که نباید از بیان و ابراز هیجانات خود خجالت بکشند.

1 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.