532

بازی هایی برای پرورش ذهن کودکان زیر دو سال

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

پرورش هوش و ذهن کودک ارتباط زیادی با آموزش و بازی هایی دارد که والدین برای او در نظر می گیرند.

بازی هایی برای پرورش ذهن کودکان زیر دو سال

فرزندانتان را در طفولیت مرتب در آغوش بگیرید:

برای رشـد و تکامـل در کودکـان، بهترین روش تسریع در تکامل مغزی ارتباط مـداوم با آنهاست و رشـد سیستم عصبی به تماس جسمی و محبت پدر و مادر وابسته است. ماساژ کودک باعث کاهش سطح استرس و باعث عملکرد حرکتی بهتر می شود و سیستم ایمنی بدن را تقویـت مـیکنـد و به سیستم گردش خـون کمک میکند.

اسباب بازی های موزیکال بالای تخت نوزاد:

استفاده از اسباب بازی های رنگی موزیکال باعث تحریک عصب های بینایی و شنوایی کودک می شود و درک توازن و هماهنگی آنها می تواند در پیشرفت توانایی های ذهنی موثر واقع شود.

استفاده از رنگ های درخشان و براق:

استفاده از این رنگ ها برای جلب توجه کودک و تحریک ذهن موثر است که والدین می توانند در اسباب بازی های کودک از آنها استفاده کنند.

از ژست های چهره ای استفاده کنید:

درک حالات و احساسات با اجزای صورت آموزشی است که کودکان باید فراگیرند.این شناخت با تجربیات مختلف اتفاق می افتد و والدین می توانند یادگیری را تسریع بخشند. در مورد حالت صحبت کنید و آنرا با چهره تان هماهنگ کنید. مثلا به این صورت که مامان خوشحاله و حالت خنده و شادی با چهره تان ایجاد کنید.

لالایی بخوانید:

در معرض موسیقی و کلام های موزون قرارگرفتن باعث تحریک ذهن کودک می شود و با توجه به اینکه ساعاتی زیادی از روز نوزاد در خواب می گذرد ارتباط کلامی و عاطفی با لالایی خواندن برای کودک ایجاد می شود.بازی با آیینه: تقلید و شناخت حرکات و تقلید از آنها یکی از نشانه های پیشرفت ذهن کودک است که میتوان این تجربیات را با بازی در آیینه به آنها آموخت.

هل دادن و کشیدن اشیا: بعد از اینکه کودکان توانایی راه رفتن پیدا کردند اشتیاق دارند که اشیا و اسباب بازی های خود را جا به جا کنند و شناخت این توانایی ها باعث پختگی حرکات در آنها می گردد و پیشرفت حرکتی نشانه ای از توانایی ذهنی است.

شناخت اعضای بدن :

زمانی که کودک جزییات صحبت والدین را درک می کند و به آنها عکس العمل نشان می دهد بهترین زمان برای شناخت اعضای بدن است و این شناخت مرحله ای از رشد ذهنی کودک است.

شناخت حیوانات :

شناخت از محیط اطراف کودک که حیوانات جزیی از آن می باشند مرحله ای از پختگی شناختی کودک است که با کمک والدین می تواند آنرا تجربه کند. تماس مستقیم با حیوانات در باغ وحش،نگهداری حیوانات خانگی یا شناساندن آنها با عکس و فیلم ها کارتونی می تواند انجام شود.

بازی های علت و معلولی:

اسباب بازی های ساده با قطعات درشت که علت و معلول را به کودک نشان می دهند باعث افزایش توان ذهنی می گردند. مثلا مکعب هایی که همدیگر را کامل می کنند یا پازل های چهار تکه که باید توسط کودک تکمیل شوند با تصاویر واضح از حیوانات، میوه ها و عناصر طبیعت با حالت سه بعدی مفید هستند.

آشنایی با عناصر طبیعت:

حضور در طبیعت و تماس با عناصر آن در رشد ذهن کودک موثر است. اجازه دهید کودک با گل و شن بازی کند روی چمن بدود و بازی با آب را تجربه کند.توجه به مقوله بازی در رشد حرکتی و ذهنی کودک موثر است و در کنار مراقبت های روزانه باید در برنامه والدین قرار گیرد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.