408

تربیت جنسی کودکان، امری مهم اما فراموش شده!

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

یکی از دغدغه‌های والدین آگاه، تربیت کودک دلبند خود به بهترین صورت ممکن است. تربیت دارای انواع مختلفی چون تربیت عاطفی، اجتماعی، اخلاقی و جنسی است.

تربیت جنسی کودکان، امری مهم اما فراموش شده!

والدین مسؤول نمی‌توانند نسبت به غریزه­ جنسی فرزند خود بی‌تفاوت باشند یا با نادیده گرفتن آن از کنار این موضوع حساس و حیاتی بگذرند. آنها خوب می­‌دانند اهمیت این موضوع تا حدی است که اندک اشتباه و غفلتی در آن ممکن است کودک را به تباهی و فساد بکشاند.

 غریزه جنسی به عنوان یکی از نیازهای حیاتی اولیه همواره در طول تاریخ مطرح بوده است و پیرامون سلامت جنسی، هر یک از فلاسفه، علما و صاحبنظران علوم رفتاری به گونه‌ای خاص دیدگاهی مطرح کرده‌اند. قوانین و سنت­‌های اسلامی این نیاز را محکوم نکرده است و از پیروان خود نخواسته که آن را واپس زنند.

مباحث جنسی در ادبیات کهن نیز مورد توجه قرار گرفته است. مولانا در طرح قصه­ مثنوی به داستان­‌هایی پرداخته است که مرتبط با رفتارهای جنسی است و به میل جنسی به عنوان یک نیاز واقعی می­‌نگرد که باید رفع شود.تربیت جنسی تحت تأثیر باورها و ارزش‌­های هر جامعه قرار دارد.

در برخی جوامع با امور جنسی راحت‌تر برخورد می­‌شود و در برخی جوامع محدودیت­‌هایی مطرح می­‌شود. با وجودی که بسیاری از صاحبنظران و پژوهشگران در کشور بر توجه به غرایز انسانی و هدایت آن از طریق آموزش‌­ها تأکید داشته­‌اند،

با این حال، جامعه در ارائه­ آموزش­‌های لازم و تربیت جنسی کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان با ابهاماتی مواجه است و تربیت جنسی یکی از چالش‌برانگیزترین موضوعات خانواده­‌های ایرانی است.

تعریف تربیت جنسی

برای تربیت جنسی تعاریف متعددی ارائه شده است. برخی از روانشناسان معتقدند که تربیت جنسی شامل تمامی اطلاعاتی است که از دوران اولیه­ زندگی در جهت رشد مناسب غریزه جنسی به­ کار گرفته می­‌شود. به بیان دیگر سعی بر آن است که غرایز جنسی برای رسیدن به کمال هدایت شوند.

دسته‌ای دیگر معتقدند تربیت جنسی به تمامی فعالیت­‌هایی گفته می­‌شود که از دوران زندگی انسان در جهت رشد متعادل و متناسب انگیزه­ جنسی صورت می­‌گیرد و اهداف آن عبارتند از: اطلاع‌رسانی جنسی، کمک به اجرای وظایف جنسی، تداوم و بقای نسل و رسیدن به آرامش در زندگی.

اهمیت تربیت جنسی را می­‌توان در تأثیراتی که بر فرد دارد، یافت. پژوهش‌­ها حاکی از آن است که ارائه­ آموزش­‌های صحیح در مورد سلامت جنسی می­‌تواند ثمرات ارزشمندی داشته باشد.

برای مثال: افزایش اعتماد به نفس، رضایت از زندگی، احترام به خویش و دیگران، رشد جنسی سالم، کسب هویت سالم، روابط مناسب بین‌فردی، تصویر مثبت از خود، روابط سالم زناشویی و ایجاد بهداشت روانی. تربیت جنسی در پیدایش حس زیبایی‌دوستی، هنر عشق ورزیدن، محبت، صمیمیت، ایثار و فداکاری، کاهش مشکلات جنسی و پیشگیری از انحرافات جنسی دخیل است.

همچنین مطالعات نشان می‌­دهد اطلاعات درست که در سن مناسب فراهم آمده باشد،

شروع فعالیت جنسی را به تأخیر انداخته و رفتارهای جنسی ایمن‌تر را ترویج می‌دهد. نقطه­ مقابل آن زمانی است که در صورت بی­‌توجهی و غفلت در تربیت جنسی کودک زمینه برای عوارض و مشکلات فراوان فراهم می‌­شود که سلامت جنسی را به خطر می­‌اندازد.

 از آنجایی که مسأله‌ جنس و جنسیت از همان سال­‌های اولیه­ کودکی مطرح می­‌شود، ضرورت تربیت جنسی نیز از همان دوران کودکی الزامی است. با مهم دانستن تربیت جنسی که مستلزم توانایی فوق‌­العاده، نزاکت خاص، تیزهوشی و دلسوزی فراوان است، می­‌توان نقش اساسی در پیشگیری از انحرافات جنسی در افراد ایفا کرد و به رشد هر چه بهتر کودک کمک نمود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
2 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.