357

رهبری هیجان در کودکان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

 والدینی که از یک سبک جذاب همانند «رهبری» برای ابراز هیجان استفاده می‌کنند کودکانشان می توانند هیجاناتشان را تنظیم کنند و رفتار پرخاشگرانه ای از خود نشان نمی‌دهند.

رهبری هیجان در کودکان

هم کودکان پرخاشگر و هم غیر پرخاشگر وقتی که مادرانشان رهبری هیجان دارند رفتار اجتماعی بهتری نشان می دهند. کودکان دارای مادران رهبری کننده‌ی هیجان با همدیگر تعامل منفی کمتری دارند بازیهایشان را کمتر خراب میکنند ، محاوراتشان چندان منفی نیست و هنگام تعامل با همسالانشان هیجانات منفی کمتری از خود نشان می دهند..

والدینی که هیجان کودکانشان را رهبری می کنند به آنها در ابراز مناسب هیجان، تنظیم آن و کاهش رفتار پرخاشگرانه کمک میکنند.. رهبری هیجانی مادران در زمینه ی هیجانات منفی تاثیری حمایتی برای کودکان دارد. وقتی که مادران از رهبری هیجان استفاده می کنند.

این کار از کودکانشان در تاثیر پذیری منفی از خشونت خانگی حمایت می‌کند در غیر این صورت باعث افزایش رفتار پرخاشگرانه و اضطراب – افسردگی کودک می‌شود. وقتی که پدران از رهبری هیجان استفاده می کنند این کار تاثیر خشونت خانگی بر کودک و کناره گیری کودک را تعدیل می‌کند.

مادرانی که رهبری هیجانی نشان می دهند به کودکانشان می‌آموزند که اگر در موقعیت‌هایی با دیگر کودکان دچار تعارض شدند چگونه عمل کنند. به همین نحو شدت هیجانات منفی آنها باعث فعالیت‌هایی مانند انجام رفتارهای منفی یا خاتمه دادن بازی یا خارج شدن از آن موقعیت نمی‌شود .

در نیجه کودکان در گروه از جانب گروه دوستان و همسالان بهتر مورد پذیزش قرار می گیرند و این امر برای اعتماد به نفس آنها بسیار موثر است.کودکانی که مادران رهبری کننده دارند حتی اگر مشکلات رفتاری داشته باشند و اگر هم کار اشتباهی انجام دهند قادر به ادامه دادن  تعامل با همسالانشان هستند.

رهبری هیجان به کودکان کمک می‌کند تا بازی ای را که بهم زده بودند دوباره از سر گیرند و زمانی که چیزی دارد اشتباه پیش می رود آنها به مشارکت خود ادامه دهند که این باعث می‌شود در آینده در برابر تحقیرهای همسالانشان چندان تحت تاثیر قرار نگیرد.

رهبری مادران و پدران در زمینه هیجانات  گفتگو درباره ی هیجانات مثبت و منفی را تسهیل می کند. این مادران ممکن است عقیده داشته باشند که ابراز هیجان چه منفی باشد یا نباشد در هر صورت پذیرفتنی است.

در مطالعات انجام شده با کودکان معلوم گردید که بحث درباره هیجان و حل مشکل مانند واکنش خنثی در برابر عصبانیت و آموزش راهبردهای آرام کردن ، از اهمیت برخوردار است.والدینی که از سبک رهبری هیجان استفاده می نمایند دارای مشخصه های روشنی هستند که از جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

مشخصه های والدین با سبک رهبری هیجان

توجه و احترام به هیجان‌هایی که کودک از خود نشان می‌دهد.

آموزش مستقیم تسلی دادن و آرام کردن خود.

نشان دادن علاقه به احساسات کودک.

الگوسازی و گفتگو درباره تداوم مشارکت با دیگران در موقعیت‌های استرس‌زا.

مشخص کردن آنچه که باعث هیجان شده است.

پاسخ سریع به سوالات کودکان.

کمک به کودکان به ویژه برای مدیریت اضطراب،

غمگینی و عصبانیت

نکنه دیکر در زمینه رهبری هیجان از جانب والدین باید به آن توجه داشته باشند آموزش برخی از راهبرد های تنظیم هیجان می باشد این راهبرد ها باید پیوسته از جانب والدین مورد تقویت قرار بگیرد و پیوسته کودکان به انجام این راهبرد ها تشویق گردنند.

این راهبرد ها عبارت است از :

تسلی دادن خود
کمک خواهی
توجه گردانی خود
تمرکز مجدد یا تغییر توجه
حل مشکل
تغییر اهداف
قدم زدن برای کسب آرامش
جستجوی «جنبه‌ی مثبت»؟
مشارکت با افراد دیگر
تنفس عمیق
آزمایش یک روش متفاوت
راهبرد گفتگو با خود
پرت کردن حواس خود از طریق تغییر توجه

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.