307

كراتوزاكتينيک چیست

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

كراتوزاكتينيک زبري پوست است كه در كسانيكه به مدت طولاني در طول زندگيشان در معرض آفتاب بوده اند ايجاد مي شود.

كراتوزاكتينيك بسيار شايع و بي عارضه است . يك سوم مردان بالاي ۴۰ سال در بريتانيا حداقل يك ضايعه كراتوزاكتينيك دارند. تعداد خيلي كمي از ضايعات (حدود %۲) به سرطان پوست تبديل مي شوند (كارسيتوم سلول سنگفرشي) و اين علت اصلي اهميت شناسايي اين ضايعات است.

كراتوزاكتينيک قسمتهاي زبر پوست است كه در كسانيكه قسمت محدودي از طول زندگيشان در معرض آفتاب بوده اند ايجاد مي شود. كراتوزاكتينيک بسيار شايع و بي عارضه است . يك سوم مردان بالاي ۴۰ سال در بريتانيا حداقل يك ضايعه كراتوزاكتينيک دارند. تعداد خيلي كمي از ضايعات (حدود %۲) به سرطان پوست تبديل مي شوند (كارسيتوم سلول سنگفرشي) و اين علت اصلي اهميت شناسايي اين ضايعات است.

علت كراتوزاكتينيک

اين ضايعات بوسيله نور خورشيد در دراز مدت ايجاد مي شوند مثل حمام آفتاب گرفتن، يا بازي كردن و كار كردن در محيط باز و اغلب در پوستهاي لطيف با موهاي قرمز يا بلوند و چشمان آبي اتفاق مي افتد كه به آساني در معرض نور آفتاب به جاي برنزه شدن دچار سوختگي و قرمزي مي شوند . اين حالت بندرت در افراد داراي پوست تيره اتفاق مي افتد. كراتوزاكتينيك در سالمندان شايع است ولي در كشورهاي آفتابگير در افراد جوان نيز ديده مي شود . اين ضايعه قابل سرايت از كسي به كسي ديگر نيست.

آيا كراتوزاكتينيک ارثي است 

خير، ارثي نيست ولي بعضي موارد كه خطر ابتلا به آن را افزايش مي دهد مثل پوست سفيد، تمايل براي سوختگي زير نور آفتاب تا برنزه شدن و کک ومک ، در خانواده ها به شكل ارثي ديده مي شود.

علائم كراتوزاكتينيک كدامند

اين علائم معمولاً كم و خفيف هستند و خيلي از افراد مبتلا گاهي به هيچ وجه متوجه وجود آنها نمي شوند. بعضي از اين ضايعات زشت هستند و اگر تعداد زيادي از آن روي صورت وجود داشته باشد ممكن است صورت قرمز و جوش دار به نظر برسد. پوست احساس خشكي و خشني دارد و تعداد كمي از اين ضايعات ممكن است حساس باشند. يك تعداد جزئي از اين ضايعات به سرطان پوست تبديل مي شوند و اگر اين ضايعات شروع به خارش، رشد، خونريزي يا هرگونه تغييري كرد بايد به پزشك مراجعه نمود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.