1040

ارتباط کلامی برای افزایش هوش کودکان الزامی است

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

یکی از لحظات لذت‌­بخش و خوشحال‌کننده برای هر پدر و مادری زمانی است که می­‌بینند کودکشان در ماه­‌های اولیه پس از تولد شروع به برقراری ارتباط از طریق ادای اصوات یا هجاهای بی­‌معنی می­‌کند.

ارتباط کلامی برای افزایش هوش کودکان الزامی است

در این زمان در مغز او چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است؟ مسلم است که بسیاری از چیزها در حال یکپارچه و هماهنگ شدن است و ارتباط کلامی و زبان نیز نمونه بارز و قابل‌مشاهده پیامدهای رشدی درون مغز و هوش کودک است. داستان­‌های زیادی درباره اکتساب زبان در انسان وجود دارد.

برای مثال نوام چامسکی، زبان­شناس برجسته قرن حاضر، معتقد است که ما با نرم­‌افزار زبانی که از قبل تعیین­ شده است، متولد می­‌شویم و به این ترتیب یک گرامر جهانی بر رشد زبان همه انسان­‌ها در همه جای دنیا حاکم است.

هوش و ارتباط کلامی

در عرض یک سال و نیم اول زندگی، بیشتر کودکان ۵۰ کلمه را تلفظ می­‌کنند و معنای حدود ۱۰۰ کلمه یا بیشتر را می‌فهمند. این میزان تا ۳۶ ماهگی به هزار کلمه و پیش از ششمین سالگرد تولد کودک به ۶ هزار کلمه می­‌رسد. با این احتساب، از زمان تولد، ما به طور متوسط هر روز سه کلمه یاد می­‌گیریم.

بنابراین، پروژه اکتساب زبان زمان زیادی می­‌برد. یادگیری زبان فارسی نیز به معنای به یاد داشتن حدود ۴۰ هزار کلمه فارغ از اصطلاحات و ضرب­‌المثل­‌ها است. مهم­‌تر از کلمات، کودکان باید صداها و آواها و هچنین معنای اجتماعی کلمات را یاد بگیرند. به این ترتیب، کودکان جوانب مختلف زبان را به طور حیرت­‌انگیزی در سنین کم می­‌آموزند.

از سوی دیگر، به هنگام تولد، نوزاد ذاتاً می­‌تواند بین صداهای زبان­‌های مختلف تمایز قائل شود. متخصصان مغز و یادگیری معتقدند کودکان در این زمان می­‌توانند شهروند هر کجای جهان باشند. به عبارت دیگر، کودک با ظرفیت یادگیری زبان یک شهر یا کشور خاص متولد نشده است

بلکه او ظرفیت یادگیری و صحبت کردن به هر زبانی را در بدو تولد دارد اما داستان این گونه ادامه پیدا نمی­‌کند. در اولین سالگرد تولد، کودک دیگر قادر به ایجاد تمایز بین صداهای زبان­‌های مختلف نیست، او می­‌تواند تنها آواهایی را تشخیص دهند که در شش ماه گذشته با آنها سر و کار داشته­ است.

مثلاً یک کودک ژاپنی که در شش ماه دوم زندگی­‌اش در معرض شنیدن کلمات قند و بند نبوده است، بنابراین در یک سالگی هم نمی­‌تواند تفاوت آوایی آنها را از هم تشخیص دهد. اما مانند همیشه استثناهایی هم وجود دارد، بزرگسالان با آموزش می­‌توانند تفاوت‌های آوایی را در زبان­های دیگر یاد بگیرند.

عموماً مغز برای ایجاد و توسعه یک توانایی زمان­‌های محدودی را در اختیار فرد قرار می­‌دهد، به طوری که در­های شناختی و مغزی کودک در شش ماهگی رو به بسته شدن است. تا ۱۲ ماهگی مغز کودک درباره اثرپذیری از باقی زندگی­‌اش تصمیمات مهم را اتخاذ کرده است.

حال این سؤال مطرح است که آیا با آموزش زبان دیگر در ماه‌­های اول می­‌توان از بسته شدن در­های شناختی جلوگیری کرد، پاسخ خیر است. آیا می­‌توان دی‌وی‌دی‌هایی که به زبان دیگر صحبت می­‌کنند را برای کودک پخش کرد؟ پاسخ این است که با این وجود هم درها در حال بسته شدن هستند.

تنها چیزی که در را برای سایر زبان­‌ها باز نگه می­‌دارد، تعامل اجتماعی از طریق زبان دوم است. به این معنی که فرد واقعی با زبان دیگر وارد اتاق شده و به طور مستقیم با کودک به زبان دیگر صحبت کند. اگر مغز کودک این تعامل اجتماعی را شناسایی کرد،

سلول­‌های مغزی­‌اش شروع به ثبت و یادگیری زبان دوم می­‌کنند. برای انجام این مهارت مغزی و شناختی، مغز به اطلاعات قوی و قرارگیری در معرض آن با انسان واقعی و تحت رابطه اجتماعی نیاز دارد.

بنابر توضیحات فوق، به نظر می­‌رسد ارتباط کلامی و روابط اجتماعی نقش کلیدی در یادگیری کودک دارند. از طرف دیگر، هوش نیز چیزی جدا از روابط اجتماعی نیست، زیرا در محیط سرد و مکانیکی و بدون عشق تعامل زنده‌­ای وجود نداشته، زبانی معنا پیدا نکرده و در نتیجه هوش هم رشد و توسعه پیدا نمی­‌کند.

به این ترتیب مشخص می‌شود که زبان تعامل تنگاتنگی با روابط اجتماعی و هوش دارد. دانشمندان معتقدند که مهارت‌های کلامی و زبانی در رابطه با هوش انسان اهمیت دارند و حتی در آزمون­‌های هوش نیز مورد ارزیابی و سنجش قرار می­‌گیرند.

در نهایت لازم است که والدین بدانند یکی از مؤلفه‌های مهم هوش کودک یادگیری زبان است. این مهارت شناختی مهم در تعاملات بعدی کودک و پیشرفت او در سایر مهارت­‌ها نقش مهم و تعیین­‌کننده‌­ای دارد. به این ترتیب، ارتباط کلامی با کودک در اغلب زمان­‌ها به ویژه در یک سال نخست زندگی­‌اش ضروری است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.