267

الگوی طبیعی رشد جنسی کودکان ۶ تا ۹ سال

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

در این مقاله سعی شده است رشد طبیعی کودکان ۶ تا ۹ سال از نظر جنسی مطرح شود و راهکارهایی جهت بهبود و ارتقای این رفتارها در کودکان ذکر شده است.

الگوی طبیعی رشد جنسی کودکان ۶ تا ۹ سال

به عنوان والدین و مراقبان کودکی که در سنین بین ۶ تا ۹ سال است، آیا تا به حال به فکر داشتن یک الگوی طبیعی رشد جنسی در کودک خود بوده‌­اید؟تا چه حد دغدغه­ داشته­‌اید که کودک خود را با همسالان بهنجار خودش مقایسه کنید؟

تا به حال به این فکر کرده‌اید که در صورت داشتن اطلاعات بیش از سن کودک خود یک گام جلوتر از تغییرات وی خواهید بود و از رفتارهای فرزند خود تعجب نخواهید کرد؟ دقت داشته‌­اید که با دانش بیشتر از رفتارهای جنسی نرمال در کودک، واکنش بهتری از خود در برابر رفتارهای احتمالی او خواهید داشت؟

رشد جنسی کودکان ۶ تا ۹ سال

تغییرات اساسی در رشد جنسی زمانی است که کودکان به مدرسه وارد می­‌شوند. تشخیص خصوصی بودن مسائل جنسی با توجه به صحبت‌­های والدین، دوستان و رسانه‌ها در این سن اتفاق می‌­افتد. در این سنین فعالیت­‌های جنسی کاهش می­‌یابد. حدوداً ۷ تا ۱۰ درصد کودکان اندام­‌های جنسی خود را به جایی می­‌مالند و لذت می‌برند.

در واقع در این سنین یک مرحله­ جدایی بین دختران و پسران رخ می‌دهد. از این رو کودکان عموماً تمایل دارند که با همجنسان خود بازی کنند. این گروه نسبت به نقش‌­های جنسیتی خود کاملاً حساس و هوشیار هستند. شعرهای عامیانه­ رایج میان دختران و پسران همچون «دختر با دختر قند عسل، پسر با پسر…» یا «پسرها شیرند، دخترها…» حاکی از این جدایی است.

به هر جهت این جدایی ادامه می­‌یابد تا آنکه در نزدیکی بلوغ گرایش به جنس مخالف شکل می‌گیرد.با وجود جدایی دو جنس در این دوران، دختران و پسران به گونه‌ای متفاوت به یکدیگر توجه می­‌کنند. در پایان این دوره برخی از دختران ممکن است مراحل اولیه­ بلوغ را آغاز کنند.

هم دختران و هم پسران ممکن است دوست داشته باشند به خود عطر بزنند و کرم پوست یا ژل مو استفاده کنند. این رفتارها می‌تواند علائمی از رشد جنسی باشد.گاهی کودکان در این سن با همجنس‌­های خود درباره­ موضوعات خاص همچون عروسی و شوهر کردن صحبت می‌کنند.

ضمن آنکه در فعالیت­‌های بازی‌گونه نقش­‌های جنسیتی خود را تمرین می‌­کنند و برای نقش­‌های اجتماعی آماده می­‌شوند. لازم به ذکر است که بلوغ زودرس دختران در این سنین تشخیص داده می­‌شود.بنابراین معمولاً کودکان بهنجار در این سن، متناسب رشد جنسی این سنین که در بالا ذکر شد، رفتار می‌­کنند.

مادر و پدر می­‌توانند به عنوان عنصر آگاه و هدایتگر کودک جهت کمک به فرزند خود و رشد ویژگی­‌های جنسی سالم در آنان به نکات آمورشی زیر توجه فرمایند:ـ سعی کنید دانسته‌های کودک خود در مورد مسائل جنسی را بالا ببرید. گاهی کودکان در این سن از پرسیدن سؤالات جنسی طفره می‌­روند.

در این گونه موارد بهتر است والدین جهت رفع کنجکاوی­ کودک، اطلاعات درست و مورد نیاز را در اختیار او قرار دهند. زمانی که سعی می‌کنید تفاوت دختر و پسر را برای کودک خود توضیح دهید، بر رعایت حقوق هر یک و نقش مساوی آنها در انجام تکالیف و وظایف روزمره تأکید کنید.

ـ توضیحات کوتاه و قابل فهمی راجع به تغییرات گوناگون جسمانی، رفتاری و عاطفی در بلوغ به کودک ۸ ساله­­ خود بدهید. با اینکه کودکان در این سن و سال تجربه‌ای در مورد این­ گونه تغییرات ندارند ولی صحبت در مورد آن موجب صمیمیت، یکرنگی و ایجاد فضایی احترام­‌آمیز برای گفتگوهای بعدی شما و نوجوانتان می­‌شود.

برای مثال بیان این موضوع که در بلوغ زیر و بمی صدای بچه­‌ها تغییر می­‌کند، راه را برای هدایت و راهنمایی شما باز می­‌کند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.