270

اهمیت نقش پدران در رشد فرزندان دختر

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

خانواده و شیوه های فرزندپروری از مهمترین عوامل در رشد روانی – اجتماعی فرزندان هستند. نقش پدران در رشد فرزندان اهمیت زیادی دارد.

نقش پدران در رشد فرزندان

نقش پدران در رشد عزت نفس دختران:

دختران فقط در صورتی به عزت نفس می رسند که محبت بی قید و شرط را  از سوی والدینشان دریافت کنند، عشقی که ربطی به ظاهر یا رفتارشان ندارد و فقط به خاطر حضورشان در زندگی پدر و مادر است. به این ترتیب عزت نفس دخترتان روز به روز بیشتر می شود، حتی اگر  از عهده انجام دادن بعضی کارها بر نیاید و شکست بخورد یا آن طور که آرزو  داشتید،

بشاش وخوش رو نباشد یا حتی وقتی عملکرد رضایت بخشی نداشته باشد. در واقع دختر تا وقتی که احساس کند پدر مرا به خاطر آن چیزی  که هستم  دوست دارد ، عزت نفسش هم تقویت می شود (البته لازم به ذکر است که این نوع محبت بی دریغ نیز از سوی مادر ضروری است).

وقتی دختری احساس می کند مورد علاقه و احترام و توجه عمیق پدرش  قرار دارد، احساس امنیت و توجه می کند.این حس امنیت و محبت صادقانه تاثیر بسزایی در شکل گیری یک شخصیت دخترانه و زنانه ی توام با عزت نفس و خود باوری در آینده دارد.

از همان سنین اولیه کودکی شروع به تشویق او کنید:

وقتی دخترتان اشتباهی مرتکب می شود، برای کمک کردن به او عجله نکنید. اجازه دهید خودش راه حل را پیدا کند، شکست بخورد و دوباره تلاش کند.

بچه ها وقتی قرار است راه رفتن را یاد بگیرند، بارها  زمین می خورند. این مسئله کاملا عادی است. پس اجازه دهید دخترتان هر چند بار که لازم است به زمین بیفند ودوباره از جایش بلند شود. این تجربه  ها نه فقط برای دختر بچه ها لازم است بلکه برای اعتماد و اتکا به نفس پسران نیز لازم است.

به رفتارهای دخترتان دقت کنید و تا بفهمید از چه چیزی خوشش می آید و چه کاری را بهتر انجام می دهد. در انجام دادن کارهایی که باعث شادی ولذتش می شود از اوحمایت و او را تشویق به انجام دادن و امتحان کردن کارهای جدید کنید.

اجازه دهید خلاق باشد و خلق کند:

انتقاد، قضاوت های منفی و توهین رفتارهای مخرب و آسیب زا هستند. همچنین تلویزیون نیز تاثیر منفی بر کودکان دارد. ابتدا باید بدانید  که  فعال بودن زمینه ساز رشد عزت نفس کودکان است اما تلویزیزون مانع فعالیت  آنها می شود. دوم اینکه سیل تصویرهای تلویزیونی، تصویر درونی کودک را مختل  کرده و مانع خلاقیت و رویا پردازی او میشود.

هرچه فعالیت های خلاقانه ما بیشتر باشد، بیشتر هم احساس ارزشمند بودن می کنیم. به همین دلیل خیلی مهم است که برای فرزندمان اسباب بازی های سرهم شده ای را که اجازه هیچ خلاقیتی را به او نمی دهد، تهیه نکنیم

تازگی ها بعضی از مراکز پیش دبستانی ، روز مشخصی را به عنوان روز بدون اسباب بازی  در برنامه هفتگی شان در نظر می گیرند. مربیها می دانند که بچه ها می توانند ایده های خوبی برای بازی داشته باشند . بچه هایی که می دانند چگونه   از وسایل ساده ای که اطرافشان هست، برای بازی استفاده کند یا آنهایی که یاد میگیرند با رفتارشان می توانند بر دنیای اطراف تاثیر بگذارند، به افرادی با اعتماد به نفس بالا تبدیل می شوند.

پدر، دختر و بازی:

در مطالعه ای رفتاری از پدران خواسته شد که موقع بازی دختر و پسرشان با پازل آنها را همراهی کنند. نتیجه این مطالعه  این بود که وقتی پسران به دلیل ناتوانی در ادامه بازی ناراحت و عصبی می شدند پدران توجه چندانی به آنها نکرده اما وقتی دختران به گریه می افتادند پدران با گفتن جمله هایی مثل « عزیزم اروم باش اصلا مهم نیست » آنها را آرام  می کردند.

اینکه سعی کنید هرکاری را برای دخترتان راحت کنید یا قبل از اینکه کوچک ترین حرکتی کند، همه مشکلاتش را رفع کنید هیچ کمکی به افزایش  عزت نفس او نمی کند. رفتار شما با فرزند دخترتان باید همان رفتاری باشد که با پسرتان می کنید. مثلا بگذارید خودش بفهمد چگونه باید قطعه های پازل را جور کند. این طوری وقتی به موفقیت برسد درست  اندازه یک پسر کوچک به خودش افتخار خواهد کرد.

نکات عملیاتی و کاربردی

بخشی از وقت خود را به دخترتان اختصاص دهید موفقیت هایش را تحسین کنید و چیزهایی را یادش دهید که فقط شما  به عنوان یک پدر از عهده اش  بر می ایید. به یاد داشته باشید که دخترتان احتیاج دارد که این عشق و احترام را در رفتار شما ببیند و درک کند، زیرا کلمات اگر با رفتارهای مناسب همراه نشوند چیزی بیشتر از مشتی صدای تو خالی  نیستند.

به علایق و خواسته های دخترتان از همان دوران اولیه کودکی توجه کنید و برای بروارده شدن خواسته هایش برنامه هایی را تدارک ببینید تا حس توجه و محبت را درک کند. همچنین در شرایطی که نیاز به کمک دارد به گونه ای که حس اعتماد به نفس و باور بر توانمندی او را تضعیف نکنید به وی کمک کنید تا احساس حمایت همراه با اعتماد از سوی پدر در دخترتان ایجاد شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.