675

بیدار شدن مکرر کودک در شب

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بیدار شدن مکرر کودک از خواب اختلالی شایع است که ذهن بسیاری از والدین را به خود مشغول کرده است.

الگوی میزان خواب کودکان تا ۶ سالگی

کودکان بین ساعت‌های ۷ تا ۹ شب به تخت می‌روند و بین ساعت‌های ۶ تا ۸ صبح بیدار می‌شوند. در ۳ سالگی هنوز بیشتر کودکان در نیمروز استراحت می‌کنند. در حالی که در ۵ سالگی کمتر این کار را انجام می‌دهند و خواب نیمروزی کوتاه‌تر می‌شود. معمولاً کودک بعد از ۳ سالگی نباید هنوز دچار بی‌نظمی ‌در خواب باشد.

بیدار شدن مکرر کودک در شب

پاسخ به پرسش‌های ساده زیر به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید که آیا کودک واقعاً به شما احتیاج دارد یا صرفاً می‌خواهد جلب توجه کند: هنگامی که از تختخواب بیرون می‌آید، چه می‌کند؟ اگر هیچ کس به او پاسخ نگوید، چه می‌کند؟ آیا هر شب آب می‌خواهد؟ یک لیوان آب در دسترس کودکان بگذارید. آیا اگر شما به او پاسخ ندهید، برمی‌گردد و می‌خوابد؟

قاطعانه کودک را در تختخواب بگذارید

با محبت به او شب بخیر بگویید و سپس اتاق را ترک کنید. اگر کودک شما گریه کردن و صدا کردن شما را تا زمان مشخصی متوقف نکرد، به سراغ او بروید و قاطعانه و با لحنی واقعی به او بگویید که همین الآن باید بخوابد (او را در آغوش نفشارید یا از تخت بیرون نیاورید) سپس اتاق را ترک کنید.

از قبل تصمیم بگیرید که اگر کودک از خواب بلند شود و شما را صدا بزند، چقدر صبر می‌کنید. این زمان نباید بیش از بیست دقیقه طول بکشد (که برای کودک در نیمه شب زمان زیادی است) و همچنین هرگز نباید کمتر از پنج دقیقه باشد.

زمان گریه کردن کودک را اندازه بگیرید

جدولی درست کنید تا مدت زمانی را که کودک شما گریه می‌کند یا شما را صدا می‌زند، اندازه بگیرید و بدین ترتیب بتوانید پیشرفت کودک را ثبت کنید. مطمئن باشید زمانی که کودک فهمید شما به درخواست او جواب نمی‌دهید و سراغش نمی‌روید، شاهد بیشتر شدن صدای گریه کودک ولی کم شدن مدت زمان آن خواهید بود.

از تمرین مثبت استفاده کنید

در طول روز با او کار کنید و راه‌هایی را به کودک نشان دهید که در هنگام شب می‌تواند با به‌کارگیری آنها به خواب برود. صحنه آرام، زیبا و یکنواختی را به او پیشنهاد کنید تا در موردش فکر کند؛ مانند صحنه‌ای که امواج اقیانوس به یک ساحل برخورد می‌کند یا گوسفندی که از روی یک نرده در حال پریدن است. او را واداریدکه با تکرار حروف الفبا یا یک ترانه کودکانه این کار را تمرین کند.

از موسیقی آرام‌بخش استفاده کنید

نزدیک تخت کودک یک ضبط صوت با یک نوار موسیقی ملایم بگذارید. به کودک نشان دهید که چطور در صورتی که شب از خواب بلند شد و نتوانست مجدداً به خواب برود،آن را روشن کند.در اغلب موارد کودکی که نیمه شب هر شب از خواب برمی‌خیزد، صرفاً عادتی پیدا کرده است که با رفتار قاطعانه، نادیده گرفتن، تهیه جدول، پخش موسیقی و… باید تغییر داده شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.