212

تابوهای زنگارگرفته مادران امروز در زمینه تربیت جنسی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

حرفی با شما دارم. اگر این مقاله دغدغه یک روانشناس نباشد، دغدغه یک مادر هست. پس دقایقی به سطرهای این مقاله فکر کنید.

تابوهای زنگارگرفته مادران امروز در زمینه تربیت جنسی

دخترم وقتی زبان به حرف زدن گشود، کنجکاوی‌هایش هم بیشتر شد. او سؤالات زیادی برای پرسیدن داشت. برخی سؤالاتش را نمی‌توانستم جواب بدهم. تصمیم به تحقیقات پیرامون مسائل جنسی و تربیت جنسی پله به پله کودکان گرفتم. سه سالی از مطالعات مداوم من گذشت.

کارگاه‌هایی در قسمت‌های مختلف شهر برگزار کردم. شرکت‌کنندگان در کارگاه‌ها افرادی از طبقات مختلف و فرهنگ‌های مختلف بودند. پیش‌فرض ذهنی من این بود که در مطرح کردن آموزش‌های جنسی به کودکان حداقل در میان والدین، طبقات بالا و افراد با تحصیلات بالا مشکلی نداشته باشم

و بتوانم تمامی آموزش‌ها را بدون در نظر گرفتن تابوها ارائه دهم اما آنچه در پایان فهمیدم این بود که در دانش مسائل جنسی و آموزش‌های جنسی به کودکان فرقی میان جنوب و شمال، شرق و غرب، تحصیل‌کرده و بیسواد و فرهنگ‌های مختلف وجود ندارد.

تارهای عنکبوتی تابوها، آن چنان افکار والدین امروزی را فراگرفته که نمی‌گذارد آنها به شیوه اصولی، علمی و نوین فکر کرده و عمل کنند. تابوهایی که بیش از چند صد سال در میان جوامع پیشین دست به دست گشته و حالا به دست پدر و مادرهای امروزی رسیده است.

این تابوهای هزاران ساله، فکر والدین امروزی را در دست گرفته و آنها را به اندازه والدین چند صد سال پیش به عقب می‌راند. به عبارت دیگر، فرق چندانی میان مادر امروزی و دیروزی در آموزش مسائل جنسی به کودکان وجود ندارد. کشور ما به دلیل نداشتن آموزش‌های رسمی مسائل جنسی به کودکان از این نظر پیشرفتی نداشته است.

به برکت شبکه‌های اجتماعی برخی آموزش‌های مربوط به تربیت جنسی در میان مردم دست به دست می‌گردد ولی برخی از این آموزش‌ها حتی پایه و اساس علمی و اصولی برای تربیت جنسی کودکان ندارند و هنوز تابوها بر مقالات و مطالب حاکم است.

باز هم به برکت همین شبکه‌های اجتماعی برخی والدین به فکر تربیت جنسی کودکانشان افتاده‌اند. برخی دست و پا شکسته اقدامی کرده‌اند و برخی هنوز نمی‌دانند که این مسائل را با کودک مطرح کنند یا خیر و برخی هنوز هیچ اقدامی نکرده‌اند.

با این حساب، ما به عنوان والدین، نخستین آموزگاران کودکمان هستیم. البته آموزگارانی که خود آموزش رسمی ندیده و هنوز تربیت جنسی نشده‌اند. کودکانمان با سرعت برق و باد در حال پیشرفت و پیشروی با تکنولوژی روز هستند.

شاید شما هم فکر کنید که آنها نیز مانند نسل خودتان بزرگ‌تر شده و بالاخره همه چیز را متوجه می‌شوند اما با این طرز فکر تنها آنها را به دست جامعه می‌سپاریم.جامعه‌ای که شامل دوستانی می‌شود که خود آنها نیز تربیت جنسی نشده‌اند. جامعه‌ای که شامل شبکه‌های نامناسب ماهواره، اینترنت و افراد سودجو می‌شود.

او اگر برای کنجکاوی‌هایش جوابی از سوی شما نشنود، حتماً به منابع دیگری که دوستان ناآگاه و اینترنت هستند، مراجعه می‌کند. در آنجا اطلاعاتی را به دست می‌آورد که نه مناسب سن او است و نه اطلاعاتی واقعی است. در بسیاری از مواقع خطر سوءاستفاده از کودک پیش می‌آید.

 در این زمان است که ما از خواب غفلت تابوها بیدار شده و متوجه می‌شویم که دوره حساس تربیت جنسی کودکمان گذشته و او حالا با مسائل جنسی اغراق‌آمیز، فیلم‌های پورن (هرزه) و حتی روابط جنسی ناآگاهانه و ناسالم دست و پنجه نرم می‌کند.

دوران کودکی فرزندتان بهترین زمان برای شکستن این تابوهای دست و پاگیر است. بهترین زمان برای تربیت خود شما است. شما که توسط والدین و افراد مطمئن زندگی‌تان تربیت جنسی نشده‌اید و حتی عده‌ای قربانی ناآگاهی‌ها شده و مورد سوءاستفاده جنسی در دوران کودکی قرار گرفته‌اید.

البته این داستان غم‌انگیز به همین جا ختم نمی‌شود. نوجوان شما در مرحله جوانی، وقتی زندگی مشترکش را آغاز می‌کند، با کمبودهایی روبرو است و بسیاری از مشکلات جنسی که در این دوران برایش رخ می‌دهد، در نتیجه همان تابوهایی است که در او نیز نهادینه شده است.

امروزه بر هیچ کس پوشیده نیست که نداشتن روابط جنسی سالم و ارضاکننده، در روابط همسران تأثیر گذاشته و متأسفانه آنها به دلایل مختلف از هم طلاق می‌گیرند. چه بسا اگر این تابوهای زنگارگرفته وجود نداشتند، آنها به راحتی با یک یا چند جلسه درمان به آرامش می‌رسیدند.

من به عنوان روانشناس، شما به عنوان پدر و مادر و به عنوان افراد مورد اطمینان نسل‌های آینده تصمیم می‌گیریم که جامعه‌ای بدون سوءاستفاده جنسی و عاطفی از کودکان و نوجوانان داشته باشیم. اگر مادران امروز یا هر یک از والدین به شیوه صحیح فرزندمان را تربیت جنسی کنیم،در آینده‌ای نزدیک کسی حتی فکر سوءاستفاده جنسی به سرش نخواهد زد.

به امید فردایی امن برای کودکانمان!

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.