Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
راهکارهایی برای خوابگردی و راه رفتن کودکان در خواب
313

راهکارهایی برای خوابگردی و راه رفتن کودکان در خواب

|
0 دیدگاه

راه رفتن کودکان در خواب نیز به مانند بزرگسالان رخ می دهد. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد هیچ موجودی به غیر از انسان نمی‌تواند در خواب راه برود و در این حالت به طور عادی رفتار کند.

علت های راه رفتن کودکان در خواب

علل ارثی

وجود اختلافات بین والدین
فوت یکی از والدین
از بین رفتن یکی از حیوانات اهلی مورد علاقه کودک
فشارهایی که در مدرسه به کودک وارد می‌شود
نقل مکان به خانه جدید
مواجه شدن با محیط تازه

راهکارهای جلوگیری از راه رفتن کودکان در خواب :

در مورد کودکان کوچک قفل را قدری بالاتر از حد معمول نصب کنید تا دست کودک نتواند به راحتی به آن برسد یا اینکه فنر یا کشی به در نصب کنید که کودک در اتاق محبوس نشود ولی مجبور شود برای ترک اتاق کمی تلاش کند. بدین ترتیب کودک مطمئناً هنگامی که تلاش می‌کند

از اتاق بیرون بیاید، از خواب بیدار می‌شود و در عین حال در هنگام خطر نیز می‌تواند از اتاق بیرون بیاید. توجه کنید که هرگز در را روی کودک قفل نکنید.

پیشنهاد زیر را به کار گیرید:

هنگامی که کودک کاملاً آرام است، از او بخواهید که تصور کند در تختخواب نشسته است و می‌خواهد شروع به خوابگردی کند ولی درست در زمانی که از جا بلند می‌شود، از خواب برمی‌خیزد یا او را وادارید که تصور کند گرفتن دستگیره در باعث بیدار شدن او می‌شود.

ابتدا صحنه را برای او شرح دهید و سپس از او بخواهید که صحنه را خودش تصور کند. او را وادارید که تصور کند چه احساس شادی و غروری به او دست می‌دهد و حتماً موفقیت او را تحسین کنید.

در مورد بعضی کودکان تصور منفی بهتر عمل می‌کند. برای مثال کودک را وادارید که تصور کند در خواب از تختخوابش بیرون آمده است و در حال پرت شدن از پله‌ها است و در این حال به خودش می‌گوید «بایست! بایست! به تختخواب برگرد!» تا حد امکان این صحنه را واقعی و ترسناک مجسم کنید. سپس از کودک بخواهید که صحنه را با تصور ذهنی خودش که سالم و آرام در تختخواب خوابیده است، کامل کند.

هشداردهنده‌هایی ترتیب دهید:

اگر هدف شما این است که وقتی کودک راه می‌رود، هم کودک و هم خودتان بیدار شوید، به در اتاق کودک زنگ آویزان کنید یا اینکه در اتاق کودک چشم الکترونیکی نصب کنید تا هنگامی که کودک بلند می‌شود و شروع به قدم زدن می‌کند، زنگ به صدا درآید.

کاهش دفعات خوابگردی کودک را تحسین کنید و به او جایزه بدهید:

کاری کنید که کودک بداند وقتی دفعات خوابگردی او کمتر می‌شود، شما خوشحال می‌شوید. «مریم، خوشحالم که این هفته فقط یک بار در خواب راه رفتی. خیلی خوبه! تو بالاخره جایزه را بردی.»

از جداول رسمی‌ استفاده کنید:

به کودک خود هم برای راه نرفتن و هم برای بیدار شدن در هنگام راه رفتن شبانه، ستاره بدهید. (برای اطلاع از جزئیات به مقاله صبح خیلی زود بیدار شدن کودکان مراجعه فرمایید).

از دارو استفاده کنید:

اگر کودک شما همیشه در خواب راه می‌رود، با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. گاهی دارو می‌تواند الگوی خواب کودک را تغییر دهد.

با توجه به مطالب گفته شده، نباید کودکان را از اینکه در خواب راه می‌روند، سرزنش کرد زیرا عامل نگرانی و اضطراب آنها هر چه باشد، این سرزنش مزید بر علت خواهد شد. به علاوه، والدین این کودکان باید تدابیر احتیاطی که در بالا ذکر شد، برای اینکه این گونه کودکان آسیبی به خود نرسانند، اتخاذ کنند.

[click_like post_id='30435']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.