564

رشد اجتماعی کودکان در سنین پیش‌دبستانی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

رشد اجتماعی کودکان و بسیاری از مهارت‌های اجتماعی در دوران کودکی رخ می دهد.

نکاتی که باید در رشد اجتماعی کودکان رعایت کرد:

توجه والدین به موضوعاتی که در رشد اجتماعی کودکانشان مؤثر است، بسیار مهم می‌باشد. در همین راستا پرداختن به فعالیت‌های ویژه و رفتار کردن و تعامل با کودک در جهت پرورش اجتماعی کودکان ضروری است. فرآیند رسیدن به پختگی و رشد روابط و تعاملات اجتماعی در نوجوانی و بزرگسالی از همان دوره کودکی شروع می‌شود.

از همین رو در ادامه به بررسی نکاتی می‌پردازیم که رعایت آنها توسط والدین به رشد اجتماعی کودکان ۵ تا ۷ سال کمک شایانی می‌کند.

از برخورد یک‌جانبه و فرمایشی با کودکان خودداری کنید. سعی کنید با آنها تعامل کنید: کودکان هم مثل خود شما و بقیه آدم‌ها دوست ندارند همیشه امر و نهی شوند. در نتیجه، اگر مدام به فرزندتان دستور بدهید، احتمالاً با مقاومت یا سرپیچی او روبرو خواهید شد.

همان گونه که لازم است کودکان یاد بگیرند چطور مؤدبانه درخواست کنند، پدر و مادرها هم باید این رویکرد را یاد بگیرند. تجسم کنید که اگر این گونه رفتار کنید، چه الگوی مناسبی خواهید بود!با همدیگر بازی‌هایی بکنید که کودکتان دوست دارد: بازی‌های صفحه‌دار، کارت بازی ، دومینو، استپ بازی، قایم باشک و… در این سن فرزندتان حتی می‌تواند آموختن شطرنج را آغاز کند. این بازی‌ها به کودکتان نوبت را یاد می‌دهند.

به شرکت در گروه‌های بازی و گذاشتن قرار بازی ادامه دهید. تماس منظم با دیگر کودکان به فرزندتان کمک می‌کند هنر بازی دسته‌جمعی را بیاموزد که یک فرآیند آموزشی است.از فرزندتان برای برنامه‌ریزی کارها، قرارهای بازی و مهمانی‌ها دعوت کنید. از حضور او، نظر و کمک او استقبال کنید.

بیرون بزنید! با فرزندتان پی کارهایتان بروید و با هم به فروشگاه و رستوران بروید. به آن دسته از کارهای روزمزه زندگی که نیازمند تعامل با آدم‌های دیگر هستند، رسیدگی کنید و به کودکتان در صورت تمایل فرصت دهید تا او هم آن کارها را انجام بدهد. او هر وقت آماده شود، تعامل و برخورد با آدم‌های سنین مختلف را آغاز خواهد کرد.

با کودکان گروه‌های مختلف سنی بازی کنید. اجازه دهید فرزندتان هم با بزرگسالان گروه‌های مختلف سنی مشغول شود. فرصت کافی در اختیار او بگذارید تا در تعامل با هر کسی از هر گروه سنی راحت باشد.مواد بازی خیالی مثل روسری ،کلاه، لباس‌های کهنه، کفش، مواد بازیافتی برای ساخت لباس و دکور صحنه،پتو برای ساخت قلعه و… در اختیار فرزندتان بگذارید.

اگر کودکتان نا فرمانی می‌کند، به سمت تنبیه یا خشونت نروید: از وضعیتی که کودکتان نافرمانی می‌کند، چند گام به عقب برگردید. به رفتارهای خودتان دقت کنید. با او چطور حرف زدید؟ از چه واژه‌هایی استفاده کردید؟ لحن صدایتان چطور بود؟ آیا حرکات بدنتان مناسب بود؟ آیا درخواست یا دستورتان را طوری به فرزندتان منتقل کردید که او بخواهد اطاعت کند؟ اگر این طور نیست، باید روشتان را تغییر دهید.

(یک قانون طلایی در تربیت: اگر روشتان جواب نمی‌دهد، آن را ادامه ندهید.) چگونه می‌توانید بیشتر وقت‌ها کودکتان را به همکاری وادارید؟ (این اتفاق نخواهد افتاد و اشکالی هم ندارد. باید فرزندتان این حق را داشته باشد که اگر چیزی را نمی‌خواهد، آن را انجام ندهد؛ به استثنای مسائل ایمنی) خلاق باشید!

مثبت باشید! درخواستتان را مثل یک چالش ارائه کنید یا آن را لذت‌بخش کنید. آن را به شکل بازی مطرح کنید. درخواست کنید، دستور ندهید.با استفاده از عروسک‌های خیمه‌شب بازی به فرزندتان کمک کنید بفهمد چطور دفعه بعد هنگام عصبانیت خودش را کنترل کند. این عروسک‌ها می‌توانند درباره موضوعاتی که کودکتان را ناراحت کرده‌اند، بحث کنند.

در فعالیت‌های گروهی غیررقابتی مانند درختکاری در پارک محله، نقاشی یک دیوار یا آماده شدن برای یک جشن بزرگ شرکت کنید.وقتی از فرزندتان اشتباهی سر می‌زند یا کاری ناشایست انجام می‌دهد، با آرامش و ملایمت با او صحبت کنید. اگر بر سرش داد بزنید، او هیچ چیزی یاد نخواهد گرفت. به او بگویید چه چیزی نادرست بوده است و او چطوری می‌تواند دفعه بعد رفتار بهتری داشته باشد.

باز هم به فرزندتان کلماتی یاد بدهید که هنگام خشم یا غم استفاده کند. مدام به او یادآوری کنید نظرش را با کلمات ابراز کند نه با هل دادن، کتک زدن یا لگد زدن. یادتان باشد آموختن خویشتن‌داری یک روند زمانبر است.
هر وقت کودکتان درخواست کرد، بگذارید تنها بماند.

مکانی را به کودکتان اختصاص دهید تا هر زمان نیاز به تنها ماندن داشت، بتواند از آن استفاده کند، مثل یک جعبه مقوایی بزرگ یا یک کمد که بر کف آن چند بالش گذاشته‌اید (این یک محل برای تبعید تنبیهی نیست).
رشد اجتماعی از همان دوران کودکی شروع می‌شود و لازم است که والدین نیز در این راستا نکات ویژه‌ای را رعایت کنند.

در این مقاله نکاتی در رابطه با موضوعات و موقعیت‌های مختلفی که می‌تواند به رشد اجتماعی کودکان کمک کند، بیان کرده‌ایم. ممکن است والدین با کودکان خود در موقعیت‌های متفاوت دیگری نیز قرار بگیرند که در این متن بیان نشده است.

از همین رو فهم نکات زیر می‌تواند دید جامعی به والدین بدهد تا آگاهی و رعایت آنها در موقعیت‌های دیگر، الگوی رفتاری و تعاملی کودک و والدین را به گونه‌ای جهت دهد که برای رشد اجتماعی کودکان مؤثر باشد.

دوری از تنبیه و رفتارهای پرخاشگرانه با کودک
احترام به کودک و توجه به افکار و خواسته‌هایش
شرکت دادن و خواستن همفکری از کودک در فعالیت‌های روزمره و خانوادگی (در حد توان و آگاهی کودک)
شرکت دادن کودک در محیط‌های عمومی و گروه‌های بازی
کمک به کودک در فهم هیجانات و احساساتش در لحظه؛ مانند خشم
سعی در تعامل با کودک و دوری از برخوردهای یک‌جانبه
بازی کردن و انجام فعالیت به همراه کودک

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.