312

رشد طبیعی جنسی کودکان از تولد تا ۳ سالگی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

مادر و پدر، به عنوان اعضای تعیین‌کننده­ خانواده، نقشی مؤثر در پرورش رفتارهای فرزندان خود بر عهده دارند.

رشد طبیعی جنسی کودکان از تولد تا ۳ سالگی

ضروری است که والدین نسبت به رشد طبیعی جنسی کودک خود به عنوان یکی از ابعاد مهم رشد وی توجه داشته باشند و در هر دوره سنی با آگاهی نسبت به واکنش­‌های بهنجار آن دوره، نابهنجاری در رفتار کودک را تشخیص دهند و بر بهترین رفتار در این روند مسلط باشند که خود به کاهش نگرانی آن­ها کمک می‌­کند.

روان­شناسان بر این باورند که نوزاد یک موجود لذت­‌طلب است که دائم به دنبال فعالیت­‌های لذت­‌بخش از جمله شیرخواری، بو کردن و لمس کردن است تا جایی که برخی متخصصان اعتقاد دارند نوزاد یک «ارگان یا عضو جنسی» است.در این سنین، کودکان نسبت به بدن خود کنجکاو هستند.

عشق و اعتماد را از طریق لمس کردن و نگه داشته شدن یاد می‌‌گیرند. آن­ها با لمس فیزیکی و در آغوش گرفته شدن، یعنی کارهای غیرزبانی، این پیام را دریافت می­‌کنند. نوزادان به این رفتارها که شکل‌دهنده و شروع‌کننده­ درک از جنسیت خود است، واکنش بسیاری نشان می‌دهند.

خانواده­‌ها از طریق شرایط جنسیتی، کودکان را تشویق به پذیرش نقش زن یا مرد بودن خود می‌­کنند (بدین صورت که با دخترها و پسرها به صورت متفاوتی برخورد می­‌شود). از زمان تولد نوزادان بدن خود و اندام­‌های جنسی را کاوش می­‌کنند. آن­ها در ۳ تا ۵ ماهگی مدام به اندام تناسلی خود دست می­‌کشند.

این دست کشیدن طبیعی است چرا که نوزادان از این عمل لذت برده و آن را تکرار می­‌کنند. در سنین نوزادی آلت تناسلی پسران حالتی استحکامی دارد (نعوظ) که آگاهانه نیست. دخترها نیز روان بودن واژینال دارند.

در سیر رشد طبیعی جنسی ، در حدود دو سالگی کودک نسبت به جنسیت خود شناخت پیدا می­‌کند بدین معنا که اگر از او سؤال شود پسر است یا دختر می­‌تواند پاسخ دهد. در این سنین جامعه به سرعت نقش­‌های جنسیتی را به آن­ها می‌آموزد؛

مانند اینکه چه کارهایی را نباید انجام دهند. طی زمانی که کودک به دنیا می‌آید، والدین شروع به خریدن اسباب­ بازی­‌های متفاوت برای دختران و پسران می­‌کنند. حتی برخی والدین دکور اتاق کودک خود را قبل و بعد از تولد متناسب با دختر یا پسر بودن چیدمان می‌کنند.

خانواده و بزرگسالان نقش بسیار مهمی در ایجاد نگرش در کودک نسبت به قسمت­‌های مختلف بدن و به صورت خاص اندام تناسلی ایفا می‌کنند. در این سنین، کودکان نیاز مبرم به اعتماد به نفس دارند و آن را در خود از طریق ارتباط با اعضای خانواده می­‌سازند.

بدین ترتیب، اعضای خانواده می­‌توانند اعتماد به نفس کودک را تقویت کنند یا اینکه آن را تخریب کنند. آن­ها در این دوران علاقمند به بدن دیگران هستند، به‌خصوص بدن اعضای خانواده­ خود که از طریق لمس کردن کنجکاوی خود را بروز می­‌دهند.

طبق آن­چه در زمینه رشد طبیعی جنسی گفته شد، کودکان از ابتدای تولد به لحاظ جنسی رفتارهایی دارند که به طور طبیعی در اکثر کودکان در این سن مشهود است و جای نگرانی نیست.

توصیه‌هایی به والدین در راستای رشد طبیعی جنسی کودک

ـ درباره اعضای مختلف بدن و کارکردهای هر یک توضیحات ساده و قابل فهمی به کودک بدهید. مثلاً: دهان و دندان برای خوردن غذا و چشم­‌ها برای دیدن است.

ـ کودک را در آغوش بگیرید و اجازه دهید علاقه و محبت شما را از این طریق درک کند. کودکان نیاز به تماس‌­های جسمی با اعضای خانواده­ خود دارند.

ـ به تدریج به فرزند خود تفاوت و خصوصی بودن برخی اندام­‌های بدنش را توضیح دهید. برای مثال بینی عضوی از صورت است و دست زدن به آن مانعی ندارد ولی آلت تناسلی اندامی خصوصی است و دیگران جز افراد خاص در شرایط خاص نباید به آن دست بزنند.

ـ چنانچه فرزندتان با کودک غیرهمجنس خودش بازی می­‌کند و متوجه تفاوت جنسی خودش با او می­‌شود، سعی کنید تفاوت دختر و پسر را خیلی ساده و راحت برایش توضیح دهید.

ـ به کودک یاد بدهید که اگر کودک دیگری قصد داشت آلت تناسلی او را ببیند، با مخالفت کردن و گفتن اینکه این قسمت از بدن من کاملاً خصوصی است، مانع از انجام این کار شود.

ـ چنانچه کودک درباره بارداری سؤالی پرسید، سعی کنید با ساده ‌ترین عبارات و جملات جواب او را بدهید.

ـ تلاش کنید هنگامی که در مورد اعضای بدن صحبت می­‌کنید، احساس شرمساری نداشته باشید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.