741

زوج درمانگری برای مشکلات جنسی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

کیفیت رابطه­ زوجین، خاستگاه بسیاری از مشکلات جنسی است. فقدان ارتباط مناسب، روابط خصمانه، ناتوانی در آشکارسازی و مبادله­ عواطف از مشخصات زوج‌هایی است که از اختلالات روابط جنسی در رنج هستند. 

درمان مشکلات جنسی

باورها و نگرش­‌های نادرست

باورها و تصورات نادرست زن و مرد از کارکردهای جنسی یکدیگر، از علل عمده­ تهدیدکننده­ روابط جنسی زوجین به شمار می­‌رود. اینکه مرد در هر شرایطی باید بتواند رابطه جنسی برقرار کند، ارضا شدن فقط حق مرد و تمکین جنسی فقط از تکالیف زن است، عشق‌ورزی منحصر به دوران عقد و نامزدی است،

مشابه بودن سیر تحرک جنسی زن و مرد، روابط جنسی فرع زندگی و بقیه­ مسائل زندگی مانند کار و تربیت فرزند، اصل زندگی مشترک است، خلاصه دانستن روابط جنسی زن و شوهر به نزدیکی، استفاده زن یا شوهر از روابط جنسی به عنوان حربه­‌ای برای قدرت‌نمایی یا انتقام‌گیری، همگی از جمله مواردی محسوب می­‌شود که در کشور ما رایج هستند و به روابط جنسی پویا، منظم و رضایت‌بخش زوجین آسیب می­‌زنند.

در سلسله مراتب راهکارهای درمانی، در یک فرآیند سنجش مستمر، درمانگر از شیوه­‌های متعددی استفاده می­‌کند که به معرفی مختصر آنها می­‌پردازیم.

گفتگوی دوجانبه

زوجین ترغیب می­‌شوند تا موضوع مشخصی را انتخاب کنند و با هدف حل مشکل با شیوه­‌های مثبت به گفتگو بپردازند؛ تغییر گله­‌ها و شکایت­‌ها به خواسته­‌ها و ساده­‌سازی خواسته­‌ها. به عنوان مثال هنگامی که زن از اینکه شوهرش دیر به خانه می­‌آید، نگران می­‌شود و با شکوه و شکایت به این رفتار شوهر واکنش نشان می­‌دهد،

برای حل این مشکل پیشنهاد می­‌شود زمان بازگشت به منزل مشخص شود. شوهر سعی کند در آن زمان به خانه بازگردد و در صورت تأخیر زن را پیشتر مطلع سازد. در مقابل، زن هم سعی کند پس از آمدن شوهر به منزل از او به گرمی استقبال کند و در مورد زمان، بحثی نکند.

ارتباط آموزی

از زوجین خواسته می­‌شود تا به گونه­‌ای ساده، باز، مثبت و سازنده با هم ارتباط برقرار کنند و به آنچه دیگری می­‌گوید، دقیقاً گوش فرادهند. آنها ترغیب می­‌شوند که زمان­‌هایی را برای گفتگو با یکدیگر انتخاب کنند. این گفتگوها باعث می­‌شود الگوهای ارتباطی کناره‌گیری و سکوت تغییر کند.

پرسش صریح و مستقیم از همسر به جای گمانه‌زنی و ذهن‌خوانی، از تکنیک­‌های مهم است. ناتوانی در برقراری ارتباط از مشخصه­‌های همسرانی است که از مشکلات جنسی رنج می­‌برند .

بحث و بازی نقش

بعضی زوج‌­ها بیش از اندازه نسبت به هم مؤدب و رسمی هستند. این وضعیت بازدارنده، گاه به ضرر زندگی جنسی آنها تمام می­‌شود. در چنین شرایطی، آغاز کردن تحریکات جنسی برای مردی که نگران واکنش انتقادی همسرش باشد، بسیار دشوار خواهد بود و معمولاً در پاسخ به انتقادگری­‌های زن و خواسته­‌های جنسی او، به سکوت و کناره‌گیری متوسل می­‌شود.

حذف این نوع بازداری­‌ها و ایجاد فضای مطلوب و مهیج برای گرم کردن زندگی و روابط جنسی ضروری است. درمانگر به زوجین کمک می­‌کند تا موضوعی را انتخاب کنند و درباره­ آن بحث کنند و بازداری را کنار بگذارند. نظم و نظافت مربوط به اتاق پذیرایی، آشپزخانه، توالت، صدای تلویزیون و… می­‌تواند موضوع بحث قرار گیرد.

همسر غیرفعال­‌تر ترغیب می­‌شود تا به طور جدی بحث کند. در مواردی که مشکل برقراری چنین ارتباطی جدی­‌تر باشد و زوجین نتوانند با یکدیگر بحث کنند، بازی نقش وارونه پیشنهاد می­‌شود.

در این بازی نقش، از زوجین خواسته می­‌شود که هر یک نقش دیگری را در بحث بر سر موضوع مورد نظر اجرا کند. پس از حدود پنج دقیقه، نقش‌­زدایی می­‌شود و هر یک به نقش اصلی خود باز می­‌گردند تا بگویند از نظر دیگری چه آموخته­‌اند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.