Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
مهارت تصمیم‌ گیری در کودکان
457

مهارت تصمیم‌ گیری در کودکان

|
0 دیدگاه

مهارت تصمیم‌ گیری در کودکان یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که در صورت ضعف در آن، کودک از همان ابتدا با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

تعریف مهارت تصمیم‌ گیری در کودکان

در لغت به معنای اراده کردن و قصد کردن است. در اصطلاح، انتخاب کردن از میان دو یا چند راهکار یا گزینه و نیز فرآیند ارزشیابی گزینه‌ها و راه‌های موجود، بررسی و پیش‌بینی پیامدهای هر یک از آنها برای رسیدن به هدف و در نهایت انتخاب است. مهارت تصمیم‌گیری شاخص مهمی برای شناخت رشد عقلی، عاطفی، اجتماعی و روانی افراد است.

فواید مهارت تصمیم‌ گیری در کودکان

این توانایی کودک را قادر می‌سازد تا در مورد مسائل مختلف زندگی خود، تصمیمات سازنده‌ای اتخاذ کند. به عنوان مثال، به کمک این توانایی می‌توان با بررسی آثار مواد غذایی مختلف بر بدن، خوراکی‌های مفیدی را برای مصرف انتخاب کرده و سلامت خود را تضمین کند.

توصیه‌هایی به والدین و مربیان

در راستای تقویت این مهارت در کودکان به والدین عزیز توصیه می‌شود راهکارهایی اتخاذ کنند. در زیر تعدادی از این راهکارها بیان شده است.

ایجاد و پیشنهاد گزینه‌های مختلف

والدین عزیز در راستای تقویت این مهارت در کودکان از همان ابتدا با ایجاد گزینه‌های مختلف که مقدمه‌ای برای پرورش انتخاب در کودکان است، آنها را در انتخاب یاری کنند. مثلاً دو یا سه لباس را به کودک نشان دهند و از او بخواهند از میان آنها هر کدام را که می‌خواهد، انتخاب کند.

هدایت تصمیم کودکان

در صورتی که کودک در اتخاذ تصمیم دچار مشکل شود، وی را در این امر یاری دهند اما اجازه دهند خود کودک مسؤولیت این تصمیم را بر عهده داشته باشد.

بلند فکر کردن بزرگسالان به هنگام تصمیم‌گیری

بزرگسالان با بلند فکر کردن هنگام تصمیم‌گیری روند تصمیم‌گیری را به کودکان آموزش می‌دهند.

آموزش تأثیر تصمیمات بر دیگران

به کودک آموزش دهند که هر تصمیم بر افراد چه تأثیری خواهد داشت و برای اتخاذ هر تصمیم باید به همه جوانب و ابعاد آن تصمیم دقت کرد.

تحسین و تقویت تصمیم درست کودک

وقتی کودک تصمیم صحیحی می‌گیرد، والدین باید با تشویق و تحسین آن، کودک را در اتخاذ تصمیم صحیح تقویت کنند.

آموزش عدم وجود حق انتخاب در بعضی موارد

والدین باید به کودکان برخی باید و نبایدها مانند قانون که در آن حق انتخاب نداریم را آموزش دهند تا کودک در آینده دچار سردرگمی نشود.

اعتماد به نفس کلید طلایی مهارت تصمیم‌گیری

در ایجاد حس اعتماد به نفس در کودکان بکوشید زیرا کلید طلایی مهارت تصمیم‌گیری اعتماد به نفس است.

مشورت با والدین: اعتماد به والدین، کنترل نامحسوس، حق انتخاب بدون تهدید

کودکان باید بتوانند به والدین اعتماد کنند و والدین در اعتمادسازی نقش بسزایی دارند. بدین ترتیب برای تصمیم‌گیری صحیح، کودکان باید بتوانند با والدین مشورت کنند و والدین با کنترل نامحسوس و حق انتخابی که عاری از خشونت و تهدید است، گام مؤثری در راستای کمک به کودک برداشته‌اند.

تمرین  مهارت تصمیم‌ گیری در کودکان

جهت تقویت این مهارت تمرینات متعددی وجود دارد. در زیر ۳ تمرین آورده شده است. والدین و مراقبین گرامی می‌توانند با اجرای این تمرین‌ها مهارت تصمیم‌گیری در کودکان را ارتقا بخشند.

بازی چمدان و انتخاب ۵ وسیله

از کودک بخواهید برای مسافرت چمدانی پر از وسایل را در نظر بگیرد. سپس وسایلی را از میان آن برای مسافرت انتخاب کند. در انتها از کودک بپرسید کدام وسیله بیشترین رأی را آورده است؟ دلیل انتخاب‌ها و ترجیحش چه بوده است؟ (ترجیح بر اساس نیازها یا علایق).

پیامدها

موارد زیر را برای بچه بخوانید و از او بخواهید پیامد هر یک را پیش‌بینی کند:

هله‌هوله می‌خورید.
به کسانی که کمک می‌خواهند، کمک می‌کنید.
با بچه‌های دیگر مهربان هستید.
شب‌ها دیر می‌خوابید.
در صف سرسره، نوبت را رعایت می‌کنید.
وقتی به خواسته خود نمی‌رسید، گریه می‌کنید.
وقتی که عصبانی می‌شوید، هر حرفی که دلتان می‌خواهد می‌زنید.
حدس زدن ادامه داستان
داستانی را تعریف کنید و بعضی قسمت‌های آن را قطع کنید و از کودک بخواهید ادامه داستان را حدس بزند. در انتها با کودک به بحث و گفتگو بنشینید. می‌توانید سؤالات زیر را مطرح کنید:

پیامد چیست؟ آیا پیامدها می‌توانند خوب یا بد باشند؟ آیا می‌توانید پیامدها را عوض کنید؟ چطور؟ آیا می‌توانید جلوی پیامدها را بگیرید؟ چطور؟ چرا قبل از هر کاری باید به پیام­های آن فکر کنید؟ آیا می‌توانید پیامدهای خوب را از پیامدهای بد بیشتر کنید؟ چطور؟

[click_like post_id='30326']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.