2995

نام‌گذاری اندام­های جنسی، درست یا نادرست؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

یکی از چالش‌­های والدین در رفتار با کودکان نام‌گذاری اندام­های جنسی است.

نام‌گذاری اندام­های جنسی ، درست یا نادرست؟

طیف وسیعی از والدین سؤالات بی‌شماری در مورد نامیدن اعضای بدن کودکان دارند؛ سؤالاتی از قبیل اینکه «کودکان بیشتر در چه سنی علاقه به نام­ اندام­های جنسی و عملکردهای بدنی نواحی تناسلی خود دارند؟»، «بهترین واژگان برای نامیدن نواحی تناسلی کودکان چیست؟»

«آیا اصطلاحات عامیانه و مصطلح میان بزرگسالان به کودک گفته شود؟». کوشش شده است در این مقاله پرسش­‌های فوق پاسخ داده شوند.

امروزه بسیاری از والدین با هجوم اطلاعات متفاوت در مورد نام­گذاری اندام­های جنسی در کودکان روبرو می­‌شوند. دغدغه نام‌گذاری اندام­های جنسی در والدین امری طبیعی است. نحوه­ نامیدن اندام­های جنسی یکی از مهم‌ترین بخش‌­های تربیت جنسی به شمار می­‌رود.

کودکان در حدود ۴ تا ۵ سالگی شروع به استفاده از زبان می­‌کنند تا بخش­‌های خصوصی بدن همچون آلت تناسلی و نیز عملکردهای بدنی مانند ادرار و مدفوع کردن را بنامند. در این سن بسیار ضروری است که واژگان صحیح و مناسبی را برای بخش­‌های خصوصی بدن و عملکردهای آن به کودکان بیاموزیم.

با توجه به پژوهش­‌های صورت گرفته در ادبیات کودکان دنیا واژه‌های مرسوم، متعارف و شناخته شده­‌ای مانند «دیکی، هینی، سی­سی و سوزی» برای اندا‌م­های تناسلی کودکان استفاده می‌شود که برای کودکان معمول و مطبوع است.

متأسفانه در ایران این واژه ­ها برای کودکان ارائه نشده است. بهتر است والدین عزیز در آموزش به کودکان این سنین به نکات زیر دقت کنند:

ـ از به­ کارگیری اصطلاحات عامیانه، زشت و نامناسب که با سن کودک همخوان نیست، حتی به صورت شوخی بپرهیزید.

ـ از واژه‌های مؤدبانه و مناسب استفاده کنید. برای مثال به کودکان واژه‌ها و الفاظ مناسبی را برای اندام­های جنسی خود همچون «باسنم» یا «پشتم» یا برای عملکردهای بدنی واژگانی مثل: «جیش»، «جیش کوچک و بزرگ» آموزش داده شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
2 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.