218

والدین یا همسالان؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

امروزه ضرورت تربیت جنسی و تحقق سلامت جنسی از طریق آموزش‌­های صحیح و مناسب بر هیچ کس پوشیده نیست.

والدین یا همسالان؟ کدام یک در آموزش جنسی به کودک مناسب‌تر هستند؟

آموزش جنسی کودکان، نوجوانان و جوانان یک جنبه­ حساس و بااهمیت از یادگیری است. از طرفی ابزارهای رسانه­‌ای، برخی مواقع کودکان را در برابر گستره­ای از اطلاعات غیرضروری و نامناسب قرار می­‌دهد که ممکن است باعث شود فرزندان اطلاعات جنسی گسترده­‌ای کسب کنند که حتی والدین از آنها بی­‌خبرند.

از طرفی هم والدین بر سر چندراهی انتخاب بهترین شخص یا گروه آموزش‌دهنده مسائل جنسی مانده­‌اند. در این بین، آموزش بهتر است توسط کدام یک صورت پذیرد؟

آموزش جنسی

در ایران هنوز ابهاماتی در خصوص نحوه آموزش و اشخاص مناسب آموزش‌دهنده مطرح است. روانشناسان معتقدند کودکان دبستانی و نوجوانان معمولاً از دوستان خود خیلی بیشتر از والدین و بزرگسالان اطلاعات جنسی به دست می‌آورند.

وقتی صحبت از اطلاعات جنسی، زشت و تابو است و در محدوده­ امور ناگفتنی است،این اطلاعات از طریق همسالان، هم­کلاسی­‌ها و دوستان در اختیار فرد قرار می­‌گیرد تا چه حد این اطلاعات مناسب سن، صحیح و قابل‌اطمینان خواهد بود؟

در مورد اوایل کودکی اشخاص آگاهی‌دهنده مشخص است. بنا بر برخی پژوهش‌­های صورت گرفته، خانواده نقش بسیار مهمی را در آموزش و تربیت جنسی فرزندان بر عهده دارد. به نظر می­‌رسد تا قبل از بلوغ، والدین خصوصاً مادران اولین کسانی هستند که با سؤالات و کنجکاوی­‌های جنسی کودک مواجه می­‌شوندو نقش تعیین‌کننده‌ای در تربیت جنسی کودکان و آموزش مراقبت بهداشت جنسی دارند.

برخی منابع، والدین و معلمان را مناسب­‌ترین انتخاب برای آموزش سلامت جنسی معرفی کرده­‌اند. خانواده­‌ها در چه صورت بهترین گزینه­ آموزش خواهد بود؟با آنکه خانواده نقش بی‌بدیلی در تربیت و آموزش جنسی دارد اما به علت آنکه بسیاری از والدین از نحوه آموزش جنسی بی‌اطلاع هستند،

همچنین به دلایلی چون خجالت بین والدین، معلمان و مشاوران، هماهنگی نداشتن بین والدین و مدارس در ارائه اطلاعات، کم بودن اطلاعات والدین، معلمان و مربیان و گسترش وسایل ارتباط جمعی همچون رایانه، اینترنت، فیلم و لوح­‌های فشرده، این وسایل جای افراد مسؤول در آموزش را گرفته و لذا خانواده­‌ها نتوانسته­‌اند

نقش مناسبی در ارائه­ صحیح اطلاعات و تربیت جنسی داشته باشند. در نتیجه، منبع­ کسب اطلاعات جنسی فرزندان دوستان، هم‌محلی­‌ها و هم‌کلاسی­‌ها بوده­­‌اند.خانواده در تربیت جنسی و ارائه اطلاعات صحیح و مناسب به خصوص در دوران کودکی دارای نقش باارزشی است.

با این حال خانواده­‌ها در ایران برای تأمین سلامت جنسی فرزندانشان چندان آموزشی ندیده­‌اند و با احساس شرم و حیا ممکن است از زیر بار این مسؤولیت شانه خالی کنند و میدان را برای منابع غیرمعتبر و حتی زیانبار خالی نمایند. بنابراین ضروری است که والدین خصوصاً مادران کودکان خردسال تحت جلسات آموزشی قرار گیرند.

هدف از این آموزش‌­ها این است که والدین مطلع شوند اگر بخواهند فرزندان خود را در زمینه­ جنسی درست تربیت کنند، ابتدا باید به اطلاعات مناسب در زمینه­ شخصیت فرزند خود، شناخت صحیح آنها و اصول و راه­‌های درست تربیت دست یابند و نسبت به علائم تحول کودک خود در سنین مختلف توجه کافی داشته باشند.

بدین منظور به مطالعه کتاب­‌های موجود در بازار بپردازند و در کارگاه­‌های مرتبط در این زمینه شرکت کنند. اصول برقراری رابطه­ دوستانه با فرزند خود را دریابند، راه‌های آموزش صحیح مسائل جنسی و پاسخ مناسب به پرسش­‌های جنسی کودکان را فراگیرند و بتوانند در مواقع لزوم واکنش مناسبی داشته باشند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.