492

چرا والدین باید از خودشان مراقبت کنند؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

شما می‌دانید که بچه‌داری می‌تواند خسته‌کننده باشد زمانی که قرار است ثمره این کار را در مدتی طولانی ببینید.

چرا والدین باید از خودشان مراقبت کنند؟

در روی مثبت سکه، زمانی که بچه‌داری و کار را مقایسه می‌کنیم، بیش از نیمی از والدین بچه‌داری را کاری می دانند که برای آنها معنی دارد (آنها برخی معانی زندگی مثل فداکاری و … را از طریق بچه‌داری بهتر درک می‌کنند) به‌خصوص مادرانی که خود را در بچه‌داری فرسوده می‌کنند. معمولاً مادران بیش از پدران از خستگی ناشی از گذراندن زمان با بچه‌ها شکایت دارند.

این خستگی در زمان رشد فرزند تا نوجوانی هم ادامه دارد، زمانی که شاید اداره فرزندتان خیلی خستگی فیزیکی نداشته باشد اما این دوران گذار برای فرزند شما، بیش از پیش پایداری ذهنی و احساسی شما را می‌طلبد. در این مقاله به موضوع «مراقبت از خود» به عنوانی یکی از مهارت‌های پدر و مادری می‌پردازیم.

اولین چیزی که باید به آن توجه داشته باشیم، این است که ما به مراقبت از خود نیازمندیم. ما می‌توانیم با تصمیماتی درست زندگی‌مان را راحت‌تر کنیم. می‌شود کارهایمان را بر اساس اینکه واقعاً چقدر مهمند اولویت‌بندی کنیم. می‌توانیم آشفتگی برنامه‌هایمان را دور بریزیم و ضرباهنگ درستی که بهترین کارکرد را برای فرزند و خانواده‌مان دارد،

بیاموزیم. ما باید مرکز ثبات و پایداری خانه خود باشیم حتی زمانی که همه چیز در اطرافمان می‌چرخد. ما می‌توانیم بیاموزیم که چطور همیشه در مرکز باشیم!

دومین دلیل برای مراقبت از خود این است که ما نیاز داریم شروع به جدا شدن از فرزندمان کنیم. به یاد داشته باشیم که هنوز با فرزندمان هستیم ولی فرزند ما در حال تبدیل شدن به فردی است که قرار است در بزرگسالی باشد. این موضوع برای مادران به طور خاص، میزان وابسته بودن به فرزند را ارزیابی می‌کند؛

اینکه آیا فرآیند هویت‌یابی فرزند شما برایتان دردناک است؟ آیا این جداشدن برایتان مثل جدا شدن قسمتی از روحتان است؟

در جواب باید مطمئن شویم که شروع به صرف کردن زمان و سرمایه برای زندگی خود کرده‌ایم یا احساس نیاز و پوچی می‌کنیم. به جای تمرکز بر از دست دادن بخشی از وجود خود، نیرویتان را صرف کامل کردن زندگی خودتان کنید؛ فارغ از هر موضوعی که به فرزندتان مربوط باشد.

حالا ما زمانی برای پرداختن به علایق خود که می‌شود از آنها لذت برد، داریم. البته این به معنی غفلت از فرزند نیست، چراکه مشخص است چقدر فرزندمان به ما نیاز دارد. منظور این است که زمانی که فرزندمان برای بودن با همسالانش از ما کناره می‌گیرد،

فواصلی در زندگی ما پیدا می‌شود که می‌توانیم این فواصل را با برنامه‌هایی پر کنیم که ما را راضی و خوشحال می‌کند و ما را برای اینکه والدینی مؤثر باشیم، آماده می‌کند.

دلیل سوم اینکه مراقبت از خود برای اینکه یک الگوی سالم برای فرزندمان باشیم، حیاتی است. لازم است که فرزندمان چیزهایی را از ما در مورد حل مسأله و الگوگیری بیاموزد. اگر فرزندمان نبیند که از این مهارت‌ها در زندگی‌مان استفاده می‌کنیم، متقاعد کردن او در مورد مزایای این مهارت‌ها دشوار خواهد بود.

در عوض، اگر او شما را فردی با الگوبرداری سالم در مورد مهارت‌ها که شامل مراقبت از خود هم می‌شود، ببیند، به احتمال زیاد به بهترین شکل این مهارت‌ها در او رشد خواهد کرد. حقیقت سرسام‌آور این است که ما بیشترین تأثیر را بر زندگی فرزندمان داریم.

مراقبت از خود چیست؟

مراقبت از خود عبارتی است که این روزها می‌شنویم و باید بسیاری از ما در زندگی‌مان آن را تمرین کنیم. شاید فعالیت‌های ناکارآمدی داشته باشیم که زمان زیادی از ما می‌گیرد، مثل فیس‌بوک، گشتن در اینترنت یا… اما آیا اینها کارهایی است که انرژی ما را برای سرحال بودن بازیابی می‌کند؟

مهم است که سعی کنیم فعالیت‌هایی را پیدا کنیم که باتری‌مان را شارژ کند! اینها پیشنهادهایی است که می‌شود به لیست کارهایمان اضافه کنیم:

ـ ناهار با یک دوست

ـ دویدن یا تمرین‌های ورزشی

ـ یوگا

ـ چرت طولانی

ـ شام با همسرتان

ـ یاد گرفتن چیزهای جدید که همیشه دوست داشتید

مهم است که فهرستی از این فعالیت‌های مراقبت از خود داشته باشید و برایش برنامه‌ریزی کنید. آن را مثل هر کار مهم دیگری در تقویم خود جا دهید.

در خاتمه به یاد داشته باشید که ما منبع نگهداری و تربیت فرزندان هستیم و فرزندانمان بارها و بارها به ما رجوع خواهند کرد.

برای اینکه همچون صخره پایدار باشیم، باید به بهترین شکل خود را قوی و سالم نگه داریم. ما باید این قدرت و سلامت را خودمان برای خودمان فراهم کنیم و کسی این کار را برای ما نخواهد کرد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.