429

چگونه خونسرد باشیم

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

خشم یکی از هیجان‌های پیچیده انسان و واکنشی متداول نسبت به ناکامی و بدرفتاری است. اشکال عمده خشم این است که اگر چه بخشی از زندگی است ولی ما را از رسیدن به اهداف خود بازمی­‌دارد.

راه‌های کسب آرامش برای کودکان

واکنش‌های ناشی از تنش را تشخیص دهید
به عنوان مثال علی هر روز بعد از مدرسه دچار سردرد می­‌شود. زهرا هر روز صبح با دل‌درد از خواب بیدار می­‌شود. اگر همه این مشکلات را نشانه‌های اضطراب و شرایط تنش‌زا بدانیم، حدس خوبی زده ایم. به کودک کمک کنید تا واکنش‌های ناشی از تنش را تشخیص دهد.

وقتی به این نتیجه رسیدید که این نشانه‌ها در اثر فشار روانی (استرس) ایجاد شده، می­‌توانید در مرحله بعد، به او کمک کنید تا بر احساساتش برچسب بزند و علت بروز آنها را دریابد.

سعی کنید منشأ تنش را حذف کنید
بسیاری از کودکان دچار فشار روانی، مشکلات اصلی را در خانه تجربه می‌کنند. وقتی از آنها می‌­پرسیم که دلشان می­‌خواهد والدینشان برای کمک به آنها در دست یافتن به آرامش چه کنند، در بیشتر موارد جواب آنها این است: «این قدر داد نزنند»!

روش‌های خود آرام‌سازی را آموزش دهید
در این مرحله از کودکتان بخواهید که با آرامش دراز بکشد. چشمانش را ببندد و سکوت کند.

در گام بعدی از او بخواهید که به پشت بخوابد و یک دست را روی سینه و دیگری را روی شکم بگذارد و نفس بکشد. به او بگویید که «الآن می‌تونی حس کنی که دستات تکان می‌­خورند و حالا با شمارش من نفست رو بکش تو و بده بیرون. با شمارش ۱، ۲، ۳، ۴ نفس بکش. با ۱ ،۲ نفست رو نگه دار. با ۱ ، ۲ ، ۳ ، ۴ بعدی نفست رو بیرون بده. وقتی می‌خواهی نفست رو بیرون بدی، به خودت بگو آرام باش!»

در گام بعدی از کودک بخواهید ماهیچه‌های صورت خود را منقبض کند و سپس به صورت ناگهانی آن را شل کند. چشم‌ها را تا حد امکان باز کند، سپس به سرعت ببندد و بر هم فشار دهد. دندان ها را به هم بفشارد و سپس رها کند. لب‌ها را مانند دهان ماهی منقبض و سپس شل کند.

در مرحله بعد از او بخواهید تا افکاری را که موجب فشار روحی او شده‌اند، از ذهن بیرون کند. به او بگویید: «با گفتن هر عدد، نفس بگیر و بیرون بده و بگو «آروم»! چشم‌هات رو ببند و سعی کن هر عددی رو که می‌گی در ذهنت مجسم کنی. به هیچ چیز جز اعداد فکر نکن. حالا وقت آرامشه.»

با انجام روش‌های خود آرام‌سازی به کودک خود یاد دهید تا در برابر موقعیت‌ها و احساسات مملو از فشار روانی، چگونه خود را آرام کند. پدر و مادر گرامی با تشخیص واکنش تنش برخی از تظاهرات فیزیولوژیکی و رفتاری تنش‌زا را تشخیص دهید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.