Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
کم رویی در کودکان ، علت ها و راهکارها
344

کم رویی در کودکان ، علت ها و راهکارها

|
0 دیدگاه

کم رویی در کودکان به معنی احساس ناراحتی کردن از بودن در جمع است. کودک خجالتی در موقعیت های ناآشنا و هنگام تعامل و گفت و گو با دیگران عصبی و مضطرب می­ شود.

علت های کم رویی در کودکان

ژنتیک: برخی تحقیقات نشان می­دهد که ممکن است کمرویی و احساس خجالت ارثی باشد.

عوامل شخصیتی: نوزادان حساس و تحریک پذیر ممکن است در آینده خجول و کمرو شوند.

رفتارهای آموخته شده: کودکان از طریق مشاهده رفتار دیگران، شیوه تعامل با اجتماع را یاد می­گیرند. آنها بیشتر رفتارها و عکس العمل های والدین خود را الگو قرار می­دهند. والدین خجالتی و کمرو، کودکان خجالتی بار می­آورند.

فقدان تعاملات اجتماعی: کودکانی که از جمع و اجتماع به دور نگه داشته شده اند، ممکن است از بودن در بین سایرین احساس ناراحتی و فشار کنند. آنها فاقد مهارت های اجتماعی مطلوب اند و چون نمی­دانند در جمع چه باید بکنند لذا ترجیح می­دهند در گوشه ای تنها و ساکت بنشینند.

ترس از شکست: کودکانی که دچار شکست های پی در پی شده اند، ممکن است از ترس شکست های بعدی، انزوا و دوری گزیدن از جمع را در پیش بگیرند.

راهکاریی برای رفع کم رویی در کودکان

دقت کنید لقب خجالتی به فرزندتان ندهید: کودکان و بزرگسالان تمایل دارند صفت هایی را که به آن ها نسبت می­دهید در خود درونی سازند و همان گونه رفتار کنند. آنچه شما به فرزندتان می­گویید، تاثیر زیادی بر افکار و رفتار او دارد.
هیچ گاه زمانی که کودک شما دچار شرمساری و خجالت شده است، او را مورد انتقاد قرار ندهید.

همواره سعی کنید او را درک کنید، با او همدلی داشته باشید و حمایت گر او باشید.از قبل با کودک خود گفتو گو کنید و به او پاداش بدهید: به کودک بگویید: خاله مریم امروز عصر به منزل ما می­آید اگر به او سلام کنی با هم دسر می­خوریم و اگر موقع خداحافظی با او صحبت کنی شب برایت قصه می­ خوانم.

انتظارات خود را مشخص کنید: به کودک خود بگویید یک قانون”سلام” داشته باشید که حتی اگر نمی­ خواهد صحبت کند، باید به شخص جدید سلام کند.به جای کودک صحبت نکنید: اگر کودک، جواب سوال های شخص تازه را نمی­ دهد،

شما به جای او جواب ندهید، مگر اینکه کودک، بیش از حد خجالتی باشد. به کودک بگویید که اگر بار دیگر از پاسخگویی به سوال های دیگران خودداری کند، باید منتظر پی آمد ها باشد. مثلا ممکن است زمان تلفنی صحبت کردن را کاهش دهید. بدین معنا که اگر با کسانی که شما می­خواهید صحبت نکند، شما هم زمان صحبت با کسانی را که خودش می­خواهد، کاهش می­ دهید.

نتیجه گیری:

با توجه به آنچه اشاره شد، با اجرای قوانین و راهکارهای ذکر شده  می­توانید مهارت های ارتباطی کودکتان را قوی کنید و از بیرون رفتن با کودکتان لذت ببرید.

[click_like post_id='30433']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.