Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
آماده کردن کودک برای نقل مکان به خانه جدید
271

آماده کردن کودک برای نقل مکان به خانه جدید

|
0 دیدگاه

نقل مکان یک تجربه مشکل و پرتنش برای خانواده و به‌خصوص کودکان است. بنابراین والدین باید دقت و اهمیت خاصی در این رابطه داشته باشند.

آماده کردن کودک برای نقل مکان به خانه جدید

والدین اغلب دوست دارند که نقل مکان را برای کودکانشان آسان‌تر کرده و آن را به شکل یک تجربه مثبت برای آنان درآورند. در هنگام نقل مکان این نکته را باید در نظر داشت که عکس‌العمل کودکان بر مبنای احساسات و عواطفشان و همین طور سنشان می‌تواند متفاوت باشد. شخصیت کودک در اینجا گزینه مهمی است.

برخی از کودکان به سرعت می‌توانند با محیط جدید تطابق یافته و دوستان جدید پیدا کنند اما برای برخی دیگر این امر می‌تواند ماه‌ها به طول انجامد. رفتارهای متناقض می‌تواند بسیار عادی باشد. یک روز کودکتان ممکن است خوشحال و هیجان‌زده و روز دیگر غمگین و ناراحت باشد.

استراتژی‌های کمک به کودک برای تطبیق با نقل مکان

۱- او را درک کنید:

احساسات خوب و بد را دریابید. اجازه دهید که کودکان متوجه شوند که وجود احساس تشویش و نگرانی امری عادی است. در جستجوی ارتباطات زبانی و غیرزبانی باشید.

۲- استمرار در کارهای روزمره را ادامه دهید:

مقدار زیادی از استرس در حین نقل مکان بابت چیزهای جدید و متفاوت است. سعی کنید که عادات روزمره خود را تا آنجا که می‌توانید به صورت عادی ادامه دهید. زمان حمل و نقل زمان مناسبی برای اعمال تغییرات اساسی در زندگی روزمره نیست.

۳- صبور باشید:

تطبیق با محیط جدید نیاز به زمان دارد. اشخاص با این مسأله به شکل‌های مختلف برخورد می‌کنند. بعضی از بچه‌ها به راحتی با این مسأله کنار می‌آیند، بعضی‌ها در ابتدا با این مسأله مشکل دارند. سعی در درک تفاوت‌های شخصیتی داشته باشید.

۴- یک الگوی خوب باشید:

بچه‌ها احتیاج به دیدن و شنیدن عواطف والدین در مواجهه با مشکلات دارند. والدینی که با بیان جملاتی نظیر «سارا، بعضی اوقات من هم احساس تنهایی می‌کنم» یا «امروز من به خودم می‌گفتم من می‌خواهم حداقل یک شخص جدید را ملاقات کنم» می‌توانند پشتیبانی زیادی برای کودکانشان فراهم کنند.

۵- ارتباط مستقیم برقرار کنید:

سعی کنید که در مجامع جدید وارد شوید یا مثلاً از یک همسایه بخواهید که کودکتان را به کودکان همسایه معرفی کند و با مراکز فرهنگی، تفریحی و ورزشی منطقه‌تان آشنا شوید.

۶- از ادبیات کودکان استفاده کنید:

کتاب‌ها می‌توانند به کودکان کمک مؤثری در ارتباط با درک موقعیت‌های پیچیده و بغرنج کنند. شخصیت‌های داستانی که نمود موفقی از تغییر محیط زندگی هستند، می‌توانند به عنوان یک منبع موفق به کودکان کمک کنند.

۷- به خود و کودکتان زمان بدهید:

نظر متخصصان این است که کودک یا بزرگسال برای تطبیق کامل با محیط جدید چیزی در حدود شانزده ماه زمان نیاز دارد. برای اغلب خانواده‌ها پراسترس‌ترین زمان دو هفته قبل و بعد از نقل مکان است. در اکثر خانواده‌ها زمان حمل و نقل زمانی است که کل خانواده درگیر ماجرا هستند و به صورت یک تیم با هم کار می‌کنند.

توصیه‌هایی به والدین

در مورد خردسالان زمان و توجه شما در این لحظه بسیار مهم است. شما می‌بایست در حین انجام کارهای مربوطه زمانی را برای درک کودک و بودن و بازی کردن با او اختصاص دهید. سعی کنید که اشیاء مورد علاقه او را همانند خرس اسباب‌بازی یا پتو مورد علاقه‌اش را در دسترس نگه دارید. برنامه روزانه خود را حتی‌المقدور به صورت طبیعی ادامه دهید. غذا خوردن و خوابیدن در زمان‌های مقرر امری بسیار مهم است.

سعی کنید که اسباب و اثاثیه کودکان را در آخرین مرحله بسته‌بندی کنید و از خود آنها در این کار کمک بگیرید. فکر نکنید که کودکتان کاملاً متوجه نقل مکان می‌شود. مسأله را برای کودک توضیح دهید و برای انجام هر کاری که می‌کنید، دلایلش را برای او ذکر کنید. همانند کودکان و خردسالان سعی کنید که اعمال روزمره شما به طور عادی انجام شود.

در مورد کودکان مدرسه‌ای قبل از ثبت نام کودک در مدرسه جدید، از آن بازدید کنید. در ارتباط با داشتن مراکز عمومی در مدرسه نظیر کتابخانه و اتاق استراحت و دیگر امکانات امتیاز قائل شوید. کودکان در ارتباط با تطبیق با محیط گاهی اوقات احساس نگرانی می‌کنند.

از کودکتان، خانه جدید، محیط و افراد جدید عکس تهیه کنید و کودک را تشویق کنید که عکس‌ها را به دیگران نشان دهد.

حتماً به او بگویید که از دوستانش جدا خواهد شد. به احتمال زیاد دوستی‌های قدیمی کودکتان پس از چند ماه که دوستان جدیدی پیدا ‌کند، کمرنگ خواهد شد. نقل مکان روحیه کودکان دبستانی را به هم می‌ریزد، به‌خصوص اگر در سال تحصیلی رخ دهد. آنها در این سن نسبت به دوران پیش‌دبستان دوستان بیشتری دارند.

با او در مورد اینکه چطور می‌تواند با دوستان قدیمی یا پدربزرگ و مادربزرگش در ارتباط باشد، صحبت کنید. در این صورت احساس خواهد کرد که قرار نیست برای همیشه با آنها خداحافظی کند. با او درباره گزینه‌هایی که در اختیار دارد، صحبت کنید. همچنین ترتیب دادن یک مهمانی خداحافظی نیز ایده خوبی به نظر می‌رسد.

این مهمانی باعث بهتر شدن وداع و خداحافظی می‌شود و نقل مکان را برای آنها به صورت یک واقعه عینی درمی‌آورد و به کودک در قبول واقعیت‌های زندگی کمک می‌کند.

[click_like post_id='31058']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.