Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
بدغذایی کودک و درمان آن
339

بدغذایی کودک و درمان آن

|
0 دیدگاه

بدغذایی کودک برای بسیاری از والدین مشکل‌ساز است. همه والدین دوست دارند که کودکان خردسال آنها غذاهای مقوی بخورند.

مشکل بدغذایی کودک و درمان آن

میزان غذای مصرفی کودک (وعده‌های اصلی و میان‌وعده‌ها) را برای دو هفته اندازه‌گیری کنید. آیا دستور غذایی متعادلی داشته‌اید؟

برای غذا خوردن باید مکان مشخصی را به عنوان قانون تعیین کنید. به طور مثال تختخواب جای مناسبی برای غذا خوردن نیست.

برای غذا خوردن باید زمان مشخصی را تعیین کرد. مثلاً از وقتی غذا در سفره یا میز چیده می­‌شود، نهایتاً کودک یک ساعت فرصت دارد غذای خود را بخورد.

انتخاب‌های او را محدود کنید. به جای پرسیدن اینکه سبزی می­‌خوری یا نه، بگویید اسفناج می‌خواهی یا کدو؟

از قانون «نه، متشکرم» استفاده کنید. این قانون را وضع کنید که هر کس سر میز، در پاسخ مادر که غذایی را به او تعارف می‌کند، کلمات «نه، متشکرم» را به زبان آورد، باید مقدار کمی از آن غذا را بچشد، حتی اگر آن غذا رادوست نداشته باشد یا تا به حال آن غذا را نخورده باشد.

غذاهایتان را تزئین کنید. با درست کردن گل‌هایی با سبزیجات، اشتهای کودکتان را تحریک کنید.

بشقاب کودکتان را پر نکنید.

اگر کودک در حال تماشای کارتون بود و غذا خوردنش را به تأخیر انداخت و یک ساعت هم گذشت، تا وعده بعد می­‌توانید به او غذا ندهید.

در انداختن سفره، کودک را مشارکت دهید تا غذا خوردن برایش جالب‌تر شود

برای خرید مواد غذایی از فروشگاه، کودکتان را به همراه خود ببرید.

تنقلات را بین وعده‌های غذا محدود کنید: حتی اگر خوراکی‌های سالمی مثل گردو، میوه، بستنی و کشمش به او داده می­‌شود چون این غذاها کالری‌شان زیاد است، اشتهای او را در هنگام صرف وعده‌های غذا از بین می‌­برد.

در صورت همکاری کودک در غذا خوردن می‌توانید مقدار غذای او را افزایش دهید (مثلاً به اندازه دو دانه ذرت).

همیشه به خاطر پیشرفت تشویقش کنید. پاداش‌هایی نظیر اجازه تماشای تلویزیون به مدت بیشتر و یک دسر مورد علاقه پس از شام به او بدهید.

با پزشک کودک در مورد نگرانی خود صحبت کنید. او اطلاعاتی در مورد قد و وزن کودک از زمان تولد دارد و با رسم منحنی رشد کودک، طبیعی یا غیرطبیعی بودن رشد او را بررسی می‌کند.

با توجه به آنچه اشاره شد، با تحسین و تشویق و مشارکت کودک در تهیه مواد غذایی و رفتار مقتدرانه و به علاوه با تزئین‌های چشمگیر و جذاب، مشکلات تغذیه‌ای کودکتان را به حداقل برسانید. به خاطر داشته باشید که تغییرات روز به روز یا ماه به ماه در اشتهای کودک کاملاً طبیعی است.

[click_like post_id='30974']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.