379

سن دیابت در ایران ۱۰ سال بیشتر از کشور های دیگر است

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

شیوع دیابت در خاورمیانه و مخصوصا در ایران از سایر کشورها بسیار بیشتر است .در سطوح تهران حدود ۳۰درصد از جمعیت ، دیابتی هستند و یا در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند .

۱۲ درصد افراد بالای ۳۰ سال در ایران مبتلا به دیابت هستند طبیعتا در کلان شهرها نسبت به شهرهای کوچک تر در صد ابتلا به این بیماری بیشتر است به عبارتی در سطوح تهران حدود ۳۰درصد از جمعیت ، دیابتی هستند و یا در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند .در حال حاضر در سراسر جهان بیش از ۴۱۶میلیون نفردچار دیابتی هستند و تا سال ۲۰۴۰میلادی این آمار به بیش از ۶۰۰میلیون نفر خواهد رسید همچنین در منطقه خاورمیانه در حال حاضر بیش از ۳۵میلیون نفر مبتلا وجود دارد و تا سال ۲۰۴۰میلادی به بیش از ۷۰ میلیون نفر می رسد به عبارتی در حقیقت این آمار ۲برابر می شود . شیوع دیابت در خاورمیانه و مخصوصا در ایران از سایر کشورها بسیار بیشتر است .

دلیل عمده این وضعیت تغییر سبک زندگی ، تغذیه های نامناسب ، کاهش فعالیت های جسمی و داشتن استرس های مزمن از جمله عوامل شایع در پیدایش این بیماری است همچنین سن ابتلا به دیابت در ایران حداقل ۱۰ سال نسبت به کشور های دیگر بیشتر است البته موضوع کاهش سن ابتلا به دیابت در تمام کشورها وجود دارد اما در ایران درصد بیشتری را شامل می شود .

همان طور که می دانیم ۴ نوع دیابت وجود دارد ، دیابت نوع ۱ که بیشتر مبتلایان آن کودکان و نوجوانان هستند که متاسفانه از بروز آن نمی توان جلوگیری کرد و حدود ۱۰ درصد از دیابتی ها را تشکیل می دهد . گروه دیگر دیابت نوع ۲ است که نزدیک ۹۰ درصد از مبتلایان از این دسته هستند و به سادگی می توانیم با تغذیه سالم ، فعالیت جسمی مناسب ، کاهش استرس ، عدم مصرف دخانیات ، کاهش وزن و چربی خون آن را کنترل کنیم بنابراین با رعایت موارد ذکر شده تا ۸۰درصد می توانیم درصد ابتلا به دیابت را کاهش دهیم .

گروه دیگری دیابتی ها مادران باردار را تهدید می کند ،دیابت نوع بارداری حدود ۲۰ درصد از خانم های باردار را درگیر می کند اما جای نگرانی نیست چرا که با تغذیه مناسب در این دوران می توان از آن به سادگی پیشگیری کرد . گروه آخر ، دیابتی است که همراه بیماری های دیگر بروز می کند و پیشگیری از آن بسیار دشوار است در حقیقت بیماری های ارثی و ژنتیکی زمینه ساز این نوع دیابت در بیماران می شود . بیشترین قربانیان این نوع دیابت در ایران بیماران تالاسمی و سندروم داون هستند البته لازم به ذکر است بیمارانی که کورتون مصرف می کنند نیز درصد ابتلا به دیابت را بالا می برد .

در کشور ما به مسئله پیشگیری کمتر توجه می شود به عبارتی در فرهنگ ما اینگونه مرسوم نشده که تا بیمار نشدیم به پیشگیری از آن اهمیت دهیم همین موضوع باعث شده است که علم پزشکی در مقابل خیلی از بیماری ها ناتوان شود چرا که بیمار زمانی به پزشک مراجعه می کند که دیگر ممکن است دیر باشد لذا وزارت بهداشت طرح تحول سلامت یعنی کسانی را که بیمار هستند را یاری می کند .

بنابراین ما چقدر می توانیم صبر کنیم تا یک دیابتی دچار مشکلات قلب و عروقی ،زخم پای دیابتی ، کاهش بینایی و بسیاری از این مشکلات دیگر شود بعد به او برسیم و مداوایش کنیم طبیعتا در این زمان هم هزینه های بالایی را باید متقبل شویم و هم بیمار سلامتی خود را به صورت کامل به دست نمی آورد پس می توان گفت رویکرد سیاست گذاری وزارت بهداشت چه خوب و مفید می شود که نیم نگاهی به مسئله پیشگیری بیندازد به عبارتی نیاز به آموزش و پیشگیری را براورده کند و بیمه ها فقط هزینه داروها را نپردازند بلکه بودجه ای برای پیشگیری از بیماری های مختلف را در اختیار مردم بگذارد .

انجمن حدود ۲۸ سال است که برنامه های آموزشی برای افراد در نظر گرفته است و اعتقاد انجمن بر این است که هر دیابتی حدود ۱۵ تا ۱۸ ساعت در زمینه بیماریشان نیاز به کسب اطلاعات و آموزش دارد.

خوشبختانه در سال های اخیر مشکلی در زمینه داروهای دیابتی ها نداشتیم و اکثرا بیماران تحت پوشش بیمه هستند و تا ۹۰ درصد از مخارج را بیمه پرداخت می کند اما یکسری از مشکلات که گریبان گیر دیابتی ها در سال های اخیر شده است داروهایی که در داخل توزیع می شود تحت پوشش بیمه قرار نگرفته اند و انجمن بسیار در صدد است این دسته از دارو ها هم تحت بیمه قرار بگیرد . همچنین نوار های تست قند خون و دستگاه های کنترل قند که بیشتر برای پیشگیری از مشکلات این بیماری استفاده می شوند و روزانه دیابتی ها باید از آن ها استفاده کنند ، هیچ کدام تحت بیمه نیستند با وجود این مسئله که کنترل روزانه قند خون یکی از پایه های درمان دیابت است .

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.