288

وقتی کودکم می‌گوید: « من از تو متنفرم »

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

شاید شما هم بارها از کودکتان شنیده باشید که بگوید: « از تو متنفرم ». احساس تنفر در کودکان چیست؟ آیا آنها واقعاً از ما متنفر می‌شوند؟

وقتی کودکم می‌گوید: « من از تو متنفرم »

احساس تنفر در کودکان با احساس تنفر در بزرگسالان فرق دارد. آنها از این لغات صرفاً از این جهت استفاده می‌کنند که واکنش مادر یا پدر خود را زیر نظر گرفته و رفتارهای آنها را کنترل کنند. اگر شما به طور مداوم و چندین بار در هفته این جمله را می‌شنوید، حق دارید که نگران و ناراحت شوید. از این رو نحوه پاسخگویی شما به این جمله او نیز بسیار بااهمیت است؛ اینکه ما در جواب به او چه بگوییم.

وقتی کودک می‌گوید: « از تو متنفرم » در واقع پیام‌های زیر را مخابره می‌کند:

«تو واقعاً نفهمیدی که من الآن به چه چیزی نیاز دارم؟»

«الآن با هم ارتباط خوبی نگرفته‌ایم.»

«من احساس خستگی یا آسیب می‌کنم.»

« من احساسی دارم که نمی‌توانم آن را بیان کنم.»

« من تمایل دارم که تو دیدگاه من را ببینی.»

«آنچه تو می‌خواهی با آنچه که من می‌خواهم فرق دارد.»

حال، اگر کوکتان ناگهان در میان ناراحتی‌ها و داد و فریادهایش گفت: «من از تو متنفرم». واکنش اول این است که ساکت مانده و چیزی نگویید یا یکی از پاسخ‌های زیر را برگزینید:

۱. « از تو متنفرم » را نادیده بگیرید

اگر تا قبل از این به جمله «از تو متنفرم» کودکتان پاسخ می‌دادید، اکنون ساکت باشید و در قدم اول هیچ واکنشی نشان نداده و حرف او را نادیده بگیرید. کودکان با این جمله، نخست می‌خواهند احساسات و رفتار شما را کنترل کنند تا واکنش شدیدتری نشان دهند. بنابراین طوری وانمود کنید که انگار این جمله را نشنیده‌اید.

۲. «من می‌دانم که تو عصبانی هستی»

کودکان خردسال و پیش‌دبستانی چون مهارت‌های زبانی‌شان هنوز تکمیل نشده است، نمی‌توانند با کلام به شما بگویند که خسته هستند و نیاز به کمی تنفس دارند. بنابراین، شروع به بی‌قراری کرده و در همین اثنا با داد و فریاد می‌گویند: «از تو متنفرم». در واقع گفتن این جمله آسان‌ترین راه برای توجه گرفتن و ارتباط با والدین است.

 چه موقع از پاسخ «من می‌دانم که تو عصبانی هستی» استفاده کنیم؟ وقتی از این پاسخ استفاده کنید که کودکتان بزرگ‌تر شده و می‌تواند از مهارت‌های زبانی‌اش استفاده کند. در این زمان کودک می‌تواند از لغات برای طرح خواسته‌هایش استفاده کند. به او یاد دهید که احساساتش را نام‌گذاری کند.

بنابراین او خواهد آموخت که وقتی احساس عصبانیت یا اضطراب می‌کند، بگوید «من عصبانی‌ام» یا «من خسته­ام». با این کار، او راه‌های مناسب دیگری هم برای بیان هیجاناتش می‌یابد.

۳. «درسته که تو ناراحت و عصبانی هستی اما حرف ناراحت‌کننده‌ای به من زدی، این طور نیست؟!»

این جمله کودک («از تو متنفرم») را حمل بر کینه‌توزی او نکنید. شما می‌توانید به جای «از تو متنفرم» جمله دیگری به او یاد دهید. معمولاً کودکان وقتی از این عبارات استفاده می‌کنند، می‌خواهند در طرف مقابل از جمله خواهر و برادرهایشان احساس گناه ایجاد کرده تا به خواسته‌شان برسند.

چه وقت از این پاسخ استفاده کنید؟ اگر جمله «از تو متنفرم» بخشی از مکالمات و تعاملات هر روزه‌اش شد، باید برای او مشخص سازید که این لغات، لغات مناسب و پذیرفته‌ای نیستند. همچنین باید با کودک در این رابطه صحبت کنید که این جملات مناسب نیستند و اجازه ندارد آن را در ارتباط با خواهر و برادر، دوستان و دیگر افراد استفاده کند. در عوض، به او راه‌های همدلی را یاد بدهید.

۴. «من تو را دوست دارم و وظیفه‌ام این است که از تو مراقبت کنم»

وقتی کودکتان از چیزی محروم می‌شود یا ناکام می‌ماند، ممکن است بلند فریاد بزند «از تو متنفرم». این رفتار در کودکان شایع است.

در ذهن کودکتان جا بیندازید که قوانین خانه در درجه اول برای حفظ ایمنی او وضع می‌شود و نه به عنوان ابزاری برای محروم‌سازی او. با سرعت به او یادآور شوید که هدف سلامتی او است. درست است که کودک در همان لحظه به این مسائل فکر نمی­کند اما با بزرگ‌تر شدنش بالاخره به این نتیجه خواهد رسید.

۵. «باشد! اما تو هنوز باید اتاقت را تمیز کنی»

وقتی شما از کودک می‌خواهید اتاقش را مرتب کند و کودک فریاد می‌زند که «از تو متنفرم»، او سعی دارد که از زیر وظایفش شانه خالی کند. او می‌خواهد ذهن شما را مغشوش سازد یا انجام کار را به تعویق بیندازد و اگر بتواند واقعاً شما را کلافه کند، در این صورت شما ممکن است دستورتان یادتان برود.

با آرامش به او پاسخ دهید: «بسیار خب! اما هنوز باید اتاقت را مرتب کنی». با این کار به او نشان می‌دهید که تلاش‌هایش برای فریب دادن شما بی‌فایده است. اگر او ادامه داد که از زیر دستورالعمل‌های شما شانه خالی کند، به او هشدار دهید و اگر لازم بود،

پیامدهای منفی رفتارش را لحاظ کنید (او را گوشه تنهایی بفرستید یا…) اما اجازه ندهید که با جملات آسیب‌زننده ذهن شما را مشغول سازد تا از دستورالعمل‌ها سرپیچی کند.به طور کلی کودکان مانند یک موتور جستجوگر پیرامون خود را جستجو کرده و جملاتی را پیدا می‌کنند که به نظرشان برای تأثیرگذاری روی اطرافیان نقش کلیدی‌تری دارد.

جمله «از تو متنفرم» نیز از همین جمله‌ها است. او وقتی از این جمله استفاده می‌کند، به این معنا نیست که واقعاً از کسی متنفر است،

بلکه صرفاً بدین جهت است که تمایل دارد دیگران را تحت کنترل درآورد و در آنها احساس گناه ایجاد کرده و نیازهای خود را بدین روش اعلام دارد. از این رو والدین در برابر شنیدن این جملات می‌بایست به روش مناسبی پاسخگو باشند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.