468

آموزش نه گفتن و ابراز عقیده به کودکان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

در روابط اجتماعی قدرت ابراز عقیده و نه گفتن به درخواست های غیر معقول اهمیت بسیاری دارد و مانند دیگر مهارت های اجتماعی باید از کودکی فراگرفته شود

آموزش نه گفتن و ابراز عقیده به کودکان

یکی از مهارت‌های اجتماعی، مهارت «نه» گفتن است. هر انسانی می‌تواند با آموختن و تقویت آن به‌ راحتی به دیگران پاسخ منفی بدهد. کودکی که این مهارت را می‌آموزد می‌تواند کارهایی را که دوست ندارد رد کند و بسیار مؤدبانه در مقابل خواسته‌های غیر منطقی دیگران، پاسخ منفی دهد و از اضطراب، نگرانی وخشمی که در اثر انجام اجباری کاری برایش بوجود می آید در امان باشد.

بهتر است که این مهارت مانند دیگر مهارت های اجتماعی از دوران کودکی به افراد آموخته شود تا شخص در بزرگسالی از برخورد با دیگران و قرار گرفتن در موقعیت های مختلف هراسی نداشته باشد. والدین و مربیان و معلمان زمانی می توانند این مهارت را به کودکان آموزش دهند که خود از آن برخوردار باشند.

بنابراین اعتماد به نفس و آگاهی بزرگترها از این مهارت اهمیت زیادی دارد. و بکار گیری این مهارت در زندگی روزمره توسط والدین و آموزگاران مهم است چرا که کودک بیشتر از اینکه از طریق کلامی آموزش ببیند با مشاهده رفتارها استدلال می کند.

هنگامی که کودکان  وارد مدرسه می شوند و با همسالان خود ساعات بیشتری را می گذرانند متوجه می شوند که امر و نهی های والدین قابل نادیده گرفته شدن هسند و آنها توانایی قانون شکنی را دارند باید توجه داشته باشیم که نه گفتن به خواسته های والدین و قوانینی که در منزل هست به معنی اعتماد به نفس و داشتن مهارت ابراز عقیده نیست

و به نوعی لجبازی محسوب می شود و نباید توسط والدین تقویت شود بلکه لازم اس که کودک موقعیت ها و افرادی را که می تواند و باید به آنها نه بگوید بشناسد و موقعیت ها را از هم تفکیک کند.

دلایل اهمیت توانایی ابراز عقیده به شرح زیر است:

بسیاری از سوءاستفاده‌ها، اعتیاد، دزدی و دیگر بزه‌ کاری ها برای کودکان و نوجوانانی اتفاق می افتد که قدرت نه گفتن را نداشته اند.گاهی ناتوانی کودک از بیان عقیده خود به علت عدم اعتماد به نفس و نیاز به پذیرفته شدن است نه به دلیل ناآگاهی. کودکان احساس می کنند اگر به درخواستی نامعقول خصوصا از طرف همسالان خود نه بگویند ممکن است طرد شوند.

این مساله را برای فرزندان توضیح دهید که دوستی سالم و واقعی با رد درخواست های نامعقول از بین نمی رود و لازم نیست عزت نفس خود را در گرو رفتار دیگران قرار دهند.ابراز عقیده به کودکان کمک می کند که در هر موقعیتی از حق و حقوق خود دفاع کنند و انسان های منفعلی نباشند.

 شیوه درست ابراز عقیده خصوصیات زیر را دارد:

لحن گفتار اهمیت زیادی دارد ادبیات رد کرد درخواست بدون بی ادبی و گستاخی مساله ای است که باید به کودکان آموزش داده شود.شناخت موقعیت ها و درخواست های نامعقول و معقول اهمیت زیادی دارد. کودک باید متوجه باشد که پرخاشگری و رفتار غیر مودبانه و لجبازی به معنی ابراز عقیده نیست بلکه در بسیاری از موقعیت ها سازگاری و همراهی با جمع ضروری است.

شناخت از خطراتی که ممکن است از موافقت بی تفکر و قید و شرط ناشی شود اهمیت زیادی دارد. موقعیت های خطرساز و درخواست های مخاطره آمیز را با جزییات برای کودکان توضیح دهید.افراد غریبه با رفتارهای مشکوک کسانی هستند که کودک باید یاد بگیرد در هر حالتی به درخواست های آنها نه بگوید و موقعیت را بدون هراس برای خانواده توضیح دهد.

کودکانی که توانایی ابراز عقیده را دارند در امور اجتماعی و ارتباط با دیگران موفق تر عمل می کنند و مسلما در بزرگسالی توانایی دستیابی به موفقیت های شغلی و تحصیلی بهتری خواهند داشت پس ضروری است ایت آموزش ها در زمان مناسب به آنها آموزش داده شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.