490

اهمیت شناخت مشاهیر کشور برای کودکان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

آشنایی با تاریخ و مشاهیر کشور برای کودک و بزرگسال ضرورت دارد و اگر شناختی از گذشته وطنمان نداشته باشیم دچار بحران هویت می شویم.

اهمیت شناخت مشاهیر کشور برای کودکان

کودکان همواره به دنبال الگوهایی قدرتمند برای ترسیم آینده هستند و امروزه اغلب این قهرمانان را در شخصیت های خارجی جستجو می کنند و شناختی از مشاهیر کشورشان ندارند.

مشاهیر می توانند شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، دینی و مذهبی، اقتصادی، علمی، هنری، ورزشی و… باشند.و می‌توان مشاهیر را به ‌لحاظ جایگاه و نقش‌های مثبت یا منفی که در عرصه‌های گوناگون ایفا کرده‌اند تقسیم‌بندی کرد. مثلا افراد و شخصیت‌هایی مانند چنگیز، هیتلر، تیمور، صدام حسین را می‌توان مصادیقی از مشاهیر منفی نام برد.

اما عموما وقتی سخن از مشاهیر به‌میان می‌آید مقصود مشاهیری است که نقش‌های برجسته و گاه تعیین‌کننده مثبت و تحسین‌ برانگیزی در شئون مختلف جامعه انسانی ایفا کرده‌اند.مشاهیر ملی بدر افزایش خودباوری و اعتماد به‌نفس یک ملت و مواردی که از آن به‌غرور ملی هم تعبیر می‌شود، می‌توانند مؤثر باشند

و در همان حال جایگاه ملل گوناگون را در میان سایر جوامع بشری ارتقاء دهند. مشاهیر همچنین می‌توانند انگیزه تلاش و پیشرفت را در میان جوامع گوناگون تقویت کنند و نشانه‌ای عینی از سرزندگی و بلوغ فکری، فرهنگی، علمی و… یک ملت در مقاطع گوناگون تاریخی باشند. و بی توجهی به آن به‌نوعی بی‌حافظگی تاریخی، خمودگی اجتماعی، یأس، نومیدی و خودکم‌بینی را در میان جامعه دامن می زند.

مشاهیر دارایی‌ها و اندوخته‌های ملت‌ها و جوامع انسانی هستند که نادیده‌گرفتن آنها آسیب‌های پرشماری را متوجه منافع ملی در درجه اول و حیات بشری به‌طور کلی می کند.

مزایای آشنایی کودکان با مشاهیر کشور

خودباوری و اعتماد به نفس و هویت ملی کودکان با شناخت قهرمانان کشور تقویت می شود.
آنها با فرهنگ کشور خود آشنا شده و به دنیال فرهنگ های اقتباسی از دیگر کشورها نمیروند.
مطالعه زندگینامه بزرگان باعث ایجاد انگیزه و اشتیاق برای تلاش و دستیابی به موفقیت های علمیو هنری می شود.
کودکان با شناخت عمیق از فرهنگ بومی خود می توانند ارتباط بهتری باوالدین و بزرگترهای اطراف خود برقرار کنند.

برای آشنایی کودکانمان با مشاهیر کشورمان می توانیم از راههای زیر استفاده کنیم:

مرور زندگینامه آنها در کتاب‌های درسی می‌تواند به تقویت فرهنگبومی و ترسیم یک الگوی سازنده کمک کند.
استفاده از نرم افزار ها و انیمیشن هایی که توسط متخصصان علاقمند کشورمان در این رابطه طراحی شده اند می تواند در آموزش کودکان موثر واقع شود.
خواندن کتابهای زندگینامه بزرگان و مشاهیر باری کودکان می تواند در ایجاد علاقه در آنها موثر بشد.
نوشتن و اجرای نمایشنامه در مدارس با موضوعات مشاهیر بسیار تاثیرگذار است.
معلمان می توانند موضوعات انشا را زندگی و مشخصات مشاهیر مطرح کنند و یا در دیگر دروس از کودکان تحقیق با موضوع مشاهیر بخواهند.
نامگذاری خیابان‌ها به نام مشاهیر و نصب تندیس‌های هنرمندانه می تواند در ایجاد کنجکاوی کودکان در مورد این شخصیت ها موثر باشد.
برنامه های تلویزیونی متناسب با سن کودک با موضوع مشاهیر می تواند مفید باشد.
با بوجود آوردن فضایی برای شناخت کودکان از مشاهیر کشور می توان به آنها هویت ملی بخشید و فاصله بوجود آمده بین دو نسل را کم کرد و افرادی آگاه به تاریخ کشور تربیت کرد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.