1520

تغییر رنگ دندان در اثر ضربه خوردن

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سفیدی دندان چیز زیبائی است, ولی بیشتر مردم دندان هائی دارند که می توان آنها را سفیدتر کرد تغییر رنگ دندان ممکن است بی خطر و سطحی باشد, که نشان از خوردن قهوهٔ زیادی و مراجعهٔ کمتر به دندان پزشک دارد گاهی نیز علامت پوسیدگی دندان است. چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

– یک یا چند دندان به رنگ خاکستری یا قهوه‌ای مایل به زرد درآمده است.

– دندان صورتی مایل به قرمز شده است.

– تغییر رنگ دندان نشانهٔ چیست؟

سفیدی دندان چیز زیبائی است، ولی بیشتر مردم دندان‌هائی دارند که می‌توان آنها را سفیدتر کرد. تغییر رنگ دندان ممکن است بی‌خطر و سطحی باشد، که نشان از خوردن قهوهٔ زیادی و مراجعهٔ کمتر به دندان‌پزشک دارد. گاهی نیز علامت پوسیدگی دندان است. همچنین ممکن است ناشی از نفوذ عمیق (ولی بی‌خطر) جرم در دندان باشد.

اغلب فکر می‌کنند هرچه بیشتر مسواک بزنند دندان‌ها سفیدتر می‌شود. ولی این‌طور نیست. مسواک دندان را تمیز می‌کند، ولی جرم‌ها را بر نمی‌‌دارد. مسواک زدن شدید و خیلی زیاد (مخصوصاً با مسواک زبر) به‌تدریج مینای دندان را می‌خورد و عاج‌ تیره‌تر زیر آن را آشکار می‌کند.

عوامل دیگری هم باعث تیره‌ شدن رنگ دندان می‌شوند. پیری یکی از اینها است. به‌طور طبیعی با بالا رفتن سن دندان تیره می‌شود و با گذشت زمان، گوشتینهٔ نرم مرکز دندان از بین رفته و جای آن را عاج تیره‌تر می‌گیرد.

سن به‌طور یکنواخت رنگ دندان‌ها را تیره می‌کند. اما اگر یک یا چند دندان مجاور هم تیره شوند (معمولاً خاکستری یا قهوه‌ای) احتمالاً آبسه‌ای پر از چرک در زیر آنها تشکیل شده است. امکان اینکه دندان‌پزشک با جراحی ریشهٔ دندان بتواند آن را نجات دهد وجود دارد، اما اگر تأخیر شود، آبسه استخوان نگاهدارندهٔ دندان را می‌خورد که در این صورت باید دندان را کشید.

این آبسه‌ها که گوشتینهٔ درون دندان را سیاه می‌کنند در اثر ضربه (حتی ضربه‌های قدیمی) به دهان یا پیشرفت پوسیدگی به‌وجود می‌آیند. ممکن است وقتی کودک بوده‌اید ضربه‌ای به دهانتان خورده باشد و ۲۰ سال بعد گرفتار آثار آن شوید، و هیچ علامت دیگری، مثل دندان‌درد یا حساسیت به آب گرم و سرد، نداشته باشید.

گاهی دندان خودبه‌خود و بدون دلیل تحلیل می‌رود، که این را بازجذب درونی می‌نامند. دندان در این حالت صورتی یا قرمز فام می‌شود.

اگر تمام دندان‌ها با هم تیره شوند، احتمال پوسیدگی آنها کم است. این باید نتیجهٔ جرم حاصل از خوردن و آشامیدن یا در اثر خوردن برخی داروها باشد.

مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک‌هائی مثل تتراسیکلین در کودکان و نوجوانان برای درمان جوش و عفونت عاج درون دندان‌ها را خاکستری رنگ می‌کند که از پشت مینا خود را نشان می‌دهد. کودکان زنانی که در ماه‌های آخر بارداری تتراسیکلین خورده‌اند نیز دندان‌های خاکستری پیدا می‌کنند.

– درمان تغییر رنگ دندان‌ها

دندان‌ها را نسائید. از مسواک نرم استفاده کنید و به‌آرامی دندان‌ها را بشوئید. نخ کشیدن دندان‌ها را فراموش نکنید. رعایت بهداشت جرم‌ها را کم می‌کند (از بین نمی‌برد) و دندان‌ها سفید می‌مانند، چون لثه‌ها سالم هستند. اگر لثه‌ها بیمار باشند، دندان‌های سفید هم زشت می‌نمایند.

دندان‌ها را سفید کنید. روش‌های مختلفی برای سفید کردن دندان‌های تیره شده وجود دارد که توسط دندان‌پزشک انجام می‌شود.

در یک روش، دندان‌پزشک برای چند هفته وسیله‌ای در دهان کار می‌گذارد و هر روز قطره‌ای در آن می‌ریزند. نتیجهٔ کار بسیار خوب، ولی هزینهٔ آن زیاد است.

در یک روش دیگر دندان‌پزشک از ترکیبی که ماده مؤثر آن آب اکسیژنه استفاده می‌کند، ولی این روش خطر سرطانی شدن دهان دارد، مخصوصاً اگر سیگاری باشید.

روکش بگذارید. گذاشتن روکش طلا، پلاستیک، یا چینی هم روشی برای پنهان کردن تیرگی رنگ دندان است. با گذاشتن روکش دندان شکل آن را هم می‌‌توانید عوض کنید. روکش چینی بسیار طبیعی به‌نظر می‌رسد، ولی گران است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.