412

دهان‌شویه‌های الکل دار سرطان‌زا هستند؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

در بسیاری از دهان‌شویه‌ها، الکل وجود دارد و حتی در بعضی از آن‌ها وجود الکل تا ۲۶ درصد نیز ثابت شده است. این ماده کمک می‌کند ترکیباتی مانند مانتول، تیمول و… بهتر به فعالیت بپردازند؛ یعنی در نفوذ و در هم شکستن پلاک‌ها موثر واقع شوند. اما سوی دیگر قضیه که در واقع از مضرات آن شمرده می‌شود این است که الکل به‌خودی خود سبب خشکی دهان شده و به مواد مخاطی که در نقش پوششی برای مرطوب نگه‌داشتن دهان هستند آسیب می‌زند. این فرآیند می‌تواند به بوی بد دهان منجر شده و حس سوزش ناگوار و آزار دهنده‌ای نیز در دهان ایجاد کند.

نکته : محلول آب نمک یکی از بهترین گزینه‌‌هاست. برای این منظور باید از ترکیب نمک و آب ولرم استفاده کنید که برای ضد‌عفونی کردن دهان به کار می‌آیند

● چگونه مصرف کنیم؟

اگر با خواندن مطالبی که هر روزه درباره لزوم استفاده از دهان‌شویه‌ها می‌شنوید و می‌خوانید قانع شده‌اید که سراغ خرید یکی از این محصولات بروید یا اگر تا‌کنون پی برده بودید که استفاده از دهان‌شویه هم جزو کارهایی است که برای حفظ سلامت‌تان باید انجام دهید اما روش خاصی برای این کار نداشته و یک بار پیش از مسواک زدن، یک بار بلافاصله بعد از مسواک زدن و بار دیگر مدت‌ها بعد از آن، از دهان‌شویه استفاده می‌کردید،

خوب است بدانید توصیه دندان‌پزشکان این است که دست کم نیم ساعت بعد از مسواک‌زدن، صبر کنید سپس از دهان‌شویه استفاده کنید. این توصیه بیشتر به‌دلیل تداخلی است که ممکن است عملکرد مواد تشکیل‌دهنده دهان‌شویه و مواد موجود در خمیردندان با یکدیگر پیدا کنند.همچنین متخصصان توصیه می‌کنند

پس از استفاده از دهان‌شویه بهتر است تا نیم ساعت از خوردن و آشامیدن جلوگیری کنید و سراغ مواد‌غذایی رفتن را بگذارید برای بعد. کار دیگری که نباید بکنید نیز شستن دهان‌تان بلافاصله پس از استفاده از دهان‌شویه است؛ اگرچه ممکن است اوایل سخت به‌نظر برسد اما بهتر است ۳۰ دقیقه تحمل کنید.میزانی که باید در هر بار، از دهان‌شویه مورد نظر استفاده کنید

براساس تجویز پزشک یا نوشته‌های روی بطری تعیین می‌شود. معمولا در بطری‌های دهان‌شویه پیمانه‌‌ای برای مصرف این کار درنظر گرفته می‌شود و تا مرز مشخصی علامت‌گذاری شده است که تا آن میزان از محلول را باید مصرف کنید و نه بیشتر.

نکته : انتخاب نادرست دهان‌شویه ممکن است موجب تاخیر در درمان بیماری‌هایی مانند التهابات شدید لثه و عفونت‌های چرکی دهان و لثه شود

● نکاتی تکمیلی

▪ در انتخاب دهان‌شویه حتما از متخصص مشورت بگیرید زیرا انتخاب نادرست ممکن است موجب تاخیر در درمان بیماری‌هایی مانند التهابات شدید لثه و عفونت‌های چرکی دهان و لثه شود.

▪ دهان‌شویه‌ها به‌طور کلی به ۲‌بخش درمانی و خوشبو‌کننده تقسیم می‌شوند. دهان‌شویه‌های خوشبو‌کننده را می‌توان بدون تجویز پزشک مصرف کرد اما دهان‌شویه‌های درمانی را باید با توصیه و تجویز پزشک استفاده کرد.

▪ دهان‌شویه‌های درمانی نیز انواع و کاربردهای متفاوتی دارند؛ گروهی که ضد‌باکتری بوده و معمولا برای درمان بیماری‌های لثه تجویز می‌شوند و گروهی که با هدف پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها توصیه شده و حاوی فلوراید هستند.

▪ معمولا اگر سرعت پوسیدگی دندان در افراد کند باشد به آنها توصیه می‌شود دهان‌شویه حاوی فلوراید را هفته‌ای یک بار استفاده کنند ولی اگر جنس دندان‌‌ها طوری باشد که پوسیدگی سریع‌تر اتفاق بیفتد، استفاده یک شب در میان از این محلول نتیجه بخش‌تر است.

▪ اگر با دهان‌شویه‌ها و مواد تشکیل‌‌دهنده آن‌ها میانه خوبی ندارید، باز هم راه‌هایی وجود دارد که بتوانید دهان‌تان را شست و شو دهید. محلول آب نمک یکی از بهترین گزینه‌‌هاست. برای این منظور باید از ترکیب نمک و آب ولرم استفاده کنید که برای ضد‌عفونی کردن دهان به کار می‌آیند. علاوه بر محلول آب‌نمک، جوش‌شیرین یا رزماری و نعنا نیز برای این منظور استفاده می‌‌شوند.

▪ به یاد داشته باشید برای برطرف کردن بوی بد دهان نباید به دهان‌شویه‌های معطر روی آورد و به‌عنوان یک راه فرار به آنها پناه برد چرا که ممکن است این بوی بد ناشی از یک بیماری جدی لثه یا دندان باشد و با این کار درمان را به تعویق می‌اندازید و آن را سخت‌تر می‌کنید.

▪ برخی تصور می‌کنند استفاده از محلول‌های دهان‌شویه فقط مخصوص بزرگسالان است درحالی‌که اینطور نیست. دندان‌پزشکان مصرف منظم دهان‌شویه حاوی فلوراید را برای کودکانی که دندان شیری داشته یا به تازگی دندان‌های دائمی درآورده‌اند توصیه می‌کنند چرا که مصرف این نوع دهان‌شویه‌ها موجب استحکام فک و دندان کودک می‌شود.

قورت دادن برخی دهان‌شویه‌ها عوارضی را از جمله تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، تنگی‌ نفس و اختلال هوشیاری به‌دنبال خواهد داشت که درصورت بروز چنین اتفاقی باید بلافاصله با مرکز فوریت‌‌های پزشکی تماس بگیرید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.