430

راهکارهایی برای حرف شنوی کودک

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بعضی کودکان، به دستورالعمل های والدین توجه نمی­ کنند و حرف شنوی کودک بسیار پایین است، بعضی دیگر توجه می­ کنند، ولی آنها را نمی­ فهمند یا نمی­ توانند به یاد بسپارند.

راهکارهایی برای حرف شنوی کودک

عده ای نیز قبل از اینکه معلم حرفش را به پایان برساند شروع به انجام دستورات می ­کنند. در حالی که عده ای دیگر، اصلا دوست ندارند شروع به کار کنند. شما والدین گرامی در فرصت ها و موقعیت های فراوانی می ­توانید دریابید که کودکتان چقدر می ­تواند و چقدر می­ کوشد تا از دستورات تبعیت کند،

ولی نمی ­تواند از آن نوع دستورات که در کلاس به کودک داده می ­شوند و پاسخ و واکنش کودک نسبت به آنها باخبر شوید. انجام صحیح مجموعه ای از دستورات، نیازمند توجه، فهم و درک، نظم و سازماندهی است و در غیر این صورت، می ­تواند مساله ساز شود.

ذهن انسان جملات منفی را مثبت برداشت می ­کند: مثلا اگر بگویید به فیل قرمز فکر نکن، ذهن به آن چیز فکر می ­کند. بنابراین اگر بگویید” دست من ول نکن” در ذهن کودک ترجمه می ­شود:” دست من ول کن”.پشت سر هم و مسلسل وار فرمان صادر نکنید. یک فرمان صادر کنید سپس او را تشویق کنید آنگه فرمان بعدی را صادر کنید.

در فرمان دادن از جملات”امری و مثبت” استفاده کنید نه “سوالی و منفی”. “میشه اسباب بازی ها را پخش نکنی؟” غلط است “لطفا اسباب بازیاتو جمع کن” درست است.از کودک بخواهید دستورات شفاهی را تکرار کند.
توجه کردن کودک را تحسین کنید.

با کودک بازی کنید. در قالب بازی یا نمایش، به فرزندتان بیاموزید چگونه دستوالعمل ها را اجرا کنند. به عنوان مثال: یک بار شما به او دستور دهید که” دستت رو بذار روی برگه جلوت”،” برگه رو تاکن”، “اون رو از وسط نصف کن”. و بعد نوبت کودک می ­شود که به شما دستور بدهد و شما دستورات را اجرا کنید

در هنگام پیشرفت، به کودک پاداش بدهید. کودک را ابتدا برای انجام یک دستور، سپس دو دستور و بعد سه دستور پشت سر هم تحسین و تشویق کنید.محل نشستن کودک را سرکلاس تغییر دهید تا دقت او افزایش یابد(مثلا جلوی کلاس، نزدیک میز معلم،و…).

به کودکتان بگویید تماس چشمی برقرار کند.از رمز استفاده کنید به عنوان مثال پس از گوش دادن و فهمیدن دستورات معلم با علامتی بدون صدا آن را نشان دهد به عنوان مثال سرتکان دادن یا گذاشتن انگشت روی بینی.کلمات مهم و کلیدی را به کودکتان بشناسانید: برای مثال درفارسی کلماتی مثل نقش دستوری، جمله و در ریاضی مجموع، تقسیم، ضرب و …

نتیجه گیری:

 شما والدین گرامی، با استفاده از شناختی که از کودکتان دارید و آگاهی از طرز برخورد او با انواع دستورات و همچنین همکاری معلم، می­ توانید برنامه ای تنظیم کنید و به کودک کمک کنید تا توانایی انجام دستورالعمل ها را در خود تقویت کند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.