Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
چگونه از دهانشویه استفاده کنیم؟
367

چگونه از دهانشویه استفاده کنیم؟

|
0 دیدگاه

بعضی از مردم، استفاده از دهان‌شویه‌ها را در برنامه روزانه خود دارند تا این محصول از به‌وجود آمدن پلاک‌های دندانی و پوسیدگی دندان‌های‌شان جلوگیری کنند و با کمک گرفتن از آن دهان‌شان را خوشبو کننداگرچه دهان‌شویه‌ها نمی‌توانند جایگزین استفاده از مسواک و نخ دندان شوند اما مدت‌هاست یکی از توصیه‌های دندان‌پزشکان استفاده از دهان‌شویه به‌عنوان مکملی برای بهداشت دهان و دندان‌است. اما آیا ممکن است این کار آسیبی هم برای دندان‌های‌مان به همراه داشته باشد؟به گفته رابین سیمور، استاد دانشگاه نیوکاسل، استفاده نادرست از دهان‌شویه‌ها سبب می‌شود- به دلیل بعضی از موادی که در آن‌ها وجود دارند- اثرات مخربی روی دندان‌ها و لثه به جا بگذارند. بعضی ترکیبات موجود در خمیردندان‌ها نیز ممکن است نسبت به فلوراید موجود در دهان‌شویه واکنش نشان داده و آن را بی‌اثر کند.

● کلرهگزیدین؛ مفید یا مضر؟

بعضی دهان‌شویه‌ها ممکن است روی دندان‌ها لکه به جا بگذارند. این به‌دلیل وجود یک ماده شیمیایی به نام گلوکونات کلرهگزیدین است. این ماده ضدعفونی کننده‌ای است که وظیفه دارد از میزان باکتری‌ها کاسته و پلاک‌های موجود را از بین ببرد که هر دوی این‌ها می‌تواند به تنفسی بدبو منجر شود.

به گفته دکتر سیمور، کلرهگزیدین می‌تواند در طول ۱۰ روز استفاده، لکه‌هایی روی دندان ایجاد کند و به زردی دندان‌ها بینجامد زیرا مقابل مواد افزودنی غذا یا برخی مواد باقی مانده از نوشابه‌ها، چای و قهوه که ممکن است دندان‌ها باقی مانده باشند واکنش نشان می‌دهد.

● دهان شویه چه زمانی توصیه می‌شود؟

«اگر به‌عنوان مثال کسی ورم لثه داشته باشد برایش بسیار مهم و ضروری است که درجات پلاک را پایین نگه دارد چرا که ممکن است در غیراین صورت ورم لثه‌اش بدتر شود. در چنین حالتی ممکن است دندان‌پزشک برای مدت ۲ هفته مصرف یک دهان‌شویه با فلوراید بالا را پیشنهاد دهد که از به‌وجود آمدن مشکلات و خرابی‌های بعدی پیشگیری کند اما در شرایطی که شخص مشکل پزشکی خاصی نداشته باشد برای او محصولی که الکل نداشته باشد توصیه می‌شود. اما در شرایط عادی، برای پرهیز از ایجاد لک روی دندان، پیشنهاد می‌شود دهان‌شویه‌های دیگری غیر از کلرهگزیدین استفاده شود چرا که لکه‌گذاری و بد رنگ کردن دندان‌ها به وسیله سایر دهان‌شویه‌ها کمتر صورت می‌گیرد.» دندان‌پزشکان نیز به‌دلیل عوارض جانبی که این دهان‌شویه دارد آن را برای مصرف طولانی مدت توصیه نمی‌کنند و فقط در شرایط خاص استفاده از آن را به بیماران خود تجویز می‌کنند.

● چرا دهان شویه‌ها الکل دارند؟

در مورد دهان‌شویه‌هایی که الکل بیشتری در آن‌ها وجود دارد همچنین این مسائل مطرح است که خطر ابتلا به سرطان‌های مربوط به دهان را افزایش می‌دهند. در تحقیقی که سال ۲۰۰۹ در مجله دندان‌پزشکی استرالیا به چاپ رسید، دانشمندان اعلام کردند اتانول موجود در دهان‌شویه‌ها ممکن است اجازه دهد مواد سرطان‌زا مانند نیکوتین بسیار راحت‌تر به دهان نفوذ کنند، همچنین یک ترکیب سمی دیگر الکل به نام استالدهید در دهان جمع شود.

اما از آنجا که بسیاری از مواد ضد‌باکتری که در دهان‌شویه‌ها وجود دارند به نوعی به‌وجود الکل نیاز دارند تا بتوانند اثر ضد‌پلاک خود را اجرا کرده و به پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های لثه‌ای کمک کنند، به‌تازگی بنیاد سلامت دهان بریتانیا تمام مسائل را درباره وجود الکل در دهان‌شویه‌ها بررسی کرده و به این نتیجه رسیده مدرکی مبنی بر ارتباط بین سرطان دهان و وجود الکل در دهان‌شویه‌ها وجود ندارد.

به هر حال نباید فراموش کرد احتیاط شرط عقل است، پس بهتر است در این زمینه با دندان‌پزشک‌تان مشورت کرده و با توجه به نوع لثه و شرایط دندانی تان برای خرید بهترین انتخاب موجود در قفسه فروشگاه‌ها اقدام کنید.

[click_like post_id='31274']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.