1994

آموزش استفاده از قاشق و چنگال به کودکان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

این‌طور به نظر می­ رسد که با معرفی ساده قاشق و چنگال به کودک نوپا نمی‌­توان انتظار داشت که کودک، کثیف‌کاری هنگام غذا خوردن را کنار گذاشته به سادگی از قاشق و چنگال استفاده کند.

آموزش را از قاشق شروع کنید

بین ۹ تا ۱۴ ماهگی می‌­تواند زمان مناسبی برای آموزش استفاده از قاشق به صورت مستقلانه برای کودک شما باشد. از کودک بخواهید که با قاشق خود مقداری غذا بردارد و تلاش کند که آن را به دهان ببرد. شاید بهترین روش این باشد که به کودک دو قاشق بدهید؛ یکی را برای تمرین مستقلانه استفاده از قاشق و دیگری برای اینکه با کمک شما با آن غذا بخورد.

روش دیگر این است که قاشق کودک را برایش با مقداری غذا (پوره سیب زمینی یا فرنی یا غذاهایی که کمتر می‌ریزند، مناسب‌تر هستند) پر کنید و از کودک بخواهید که آن را به دهان ببرد. این روش را باید مدتی ادامه دهید تا کودک بتواند مستقلانه از قاشق استفاده کند.

نسبت به ریختن غذا حساسیت به خرج ندهید

در ابتدا که کودک شما استفاده از قاشق را به صورت مستقلانه شروع می­‌کند، به احتمال زیاد غذای زیادی روی میز یا زمین خواهد ریخت. در این زمان به یاد داشته باشید که تغییر روش غذا خوردن از انگشتان به قاشق یک فرآیند تدریجی برای کودک است. پس نسبت به اینکه کودک شما در کنار ریختن غذا گاهی از انگشتان خود برای برداشتن و خوردن غذا استفاده کند، حساسیت به خرج ندهید.

آموزش خود را با مثال‌­های متعدد همراه کنید

غذای کودک را به تکه‌­های مناسب خرد کنید و به کودک نشان دهید که چطور یک تکه غذا را به چنگال خود می­‌گیرید. ضرورت دارد هنگامی که کودک در حال غذا خوردن است، شما نیز او را همراهی کنید تا بتواند ببیند که شما چطور برای غذا خوردن از قاشق و چنگال استفاده می­‌کنید. کودکان علاقمند هستند که از رفتارهای بزرگ‌ترها الگوبرداری کنند.

کودک خود را درگیر فرآیند آموزش کنید

کودک را تشویق کنید که هنگام چیدن میز غذا به شما کمک کند. این تمرین می­‌تواند کودک شما را با اسباب و لوازم غذا خوردن آشناتر ساخته، او را در فرآیند یادگیری استفاده از قاشق و چنگال یاری کند. با کودک خود در مورد کاربرد هر کدام از این وسایل (قاشق، چنگال و چاقو) صحبت کنید تا کودک نسبت به مفهوم استفاده از قاشق و چنگال به هنگام غذا خوردن درک قابل قبولی پیدا کند.

چنگال را به کودک معرفی کنید

زمانی که کودک توانست از قاشق خود به صورت مستقلانه استفاده کند، چنگال را وارد کار کنید. انتظار می‌رود که کودکان از ۱۸ ماهگی تا دو سالگی بتوانند در کنار استفاده از قاشق، از چنگال نیز استفاده کنند. می‌­توان از کودک خواست که برای گرفتن یا جدا کردن تکه­‌های غذا از چنگال در کنار قاشق استفاده کنند.

دور از انتظار نیست که گاهی کودک از دستان خود نیز استفاده کند تا بتواند با چنگال غذایش را بگیرد. در این مورد کمی صبور باشید و به کودک فشار نیاورید.

استفاده از چاقو

استفاده از چاقو برای کودکان نیازمند مهارت بیشتر است. پس در معرفی آن به کودک به صورت تدریجی عمل کنید. شاید زمان مناسب برای معرفی چاقو به کودک بعد از ۲/۵ سالگی باشد. در ابتدا از کودک بخواهید که از چاقو برای بریدن غذاهای نرم‌­تر استفاده کند. برای اینکه بدانید این فرآیند به چه مقدار آهسته و تدریجی است، ب

اید گفت که اگر کودک شما در حدود ۲/۵ سالگی توانست از چنگال برای گرفتن غذا استفاده کند، به احتمال زیاد در حدود چهار سالگی نیز می­‌تواند برای بریدن غذا از چاقو و گرفتن آن با چنگال استفاده کند. سعی کنید همواره از چاقوهای مخصوص کودکان استفاده کنید.

چراکه چاقوهای معمولی ممکن است دهان و دست کودک شما را ببرند. همچنین از کودک بخواهید در کارهای آشپزخانه و تهیه غذا شما را همراهی کند که این کار می­‌تواند مهارت کودک را در استفاده از چاقو بالا ببرد.

از قاشق و چنگال و چاقوی مخصوص کودکان استفاده کنید

ضرورت دارد که از ابزار مناسب استفاده کنید. از قاشق، چنگال و چاقویی استفاده کنید که مناسب سن کودک شما است. این قاشق و چنگال‌­ها دارای طرح و شکل­‌های متنوعی هستند و می­‌توانند کودک شما را نسبت به استفاده از آنها بیشتر ترغیب کنند.

در زمان بازی با کودک خود تمرین کنید

میزبان خاله‌بازی کودک خود شوید و تظاهر کنید که به خرس عروسکی و دیگر عروسک­‌ها غذا می‌دهید. می‌­توانید این تمرین را با دانه­‌های نپخته برنج یا پاستا انجام دهید. این تمرین می­‌تواند هماهنگی چشم و دست کودک را ارتقا دهد.در انتها به یاد داشته باشید که یادگیری استفاده از قاشق و چنگال به هنگام غذا خوردن، مانند هر آموزش دیگری، می­‌تواند از کودکی به کودک دیگر تفاوت‌های چشمگیری داشته باشد.

در نتیجه ضرورت دارد که والدین با صبر و آمادگی لازم نسبت به افزایش زمان آموزش و همین طور کثیف‌کاری­‌های احتمالی کودک به هنگام یادگیری استفاده از ابزار غذا خوردن، روند آموزش خود را ادامه دهند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.