597

اصول مهم مراقبت از کودک

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تکالیف رشدی کودکان در هر سنی تغییر می‌کند و هر مرحله رشد کودک ، چالش‌های خاصی برای کودک و والدین دارد. کودکان هم‌راستا با توانایی‌های رشدی که در حیطه‌های مختلف کسب می‌کنند،

اصول مهم مراقبت از کودک

باید مقررات ایمنی و اقدامات پیشگیری‌کننده مشخصی را برای هر یک از اتاق­‌های منزل اعمال کنید. حفاظت در مقابل خطراتی که به طور معمول در خانه وجود دارد، نه تنها بچه­‌ها، بلکه سایر اعضای خانواده را نیز شامل می­‌شود.

۱. خانه خود را مجهز به وسایل اعلام حریق کنید. هر ماه صحت کار آنها را بررسی و باتری آنها را سالی یک بار تعویض کنید. سیستم اطفای حریق منزلتان را کامل و طرز کار با آن را تمرین کنید تا در صورت بروز خطر، آمادگی برخورد با آن را داشته باشید.

۲. روی تمام پریزهای برق، درپوش ایمنی بگذارید به نحوی که کودکتان نتواند انگشت یا فلزی را وارد آن کند. اگر کودک باز هم به پریزهای برق نزدیک می­‌شود، جلوی پریزها را با مبل بپوشانید. سیم­‌های برق را از دسترس و دید او دور نگه دارید.

۳. برای جلوگیری از لیز خوردن فرش روی پلکان، آن را با اتصالات مخصوص ثابت کنید. زمانی که کودکتان قادر به خزیدن روی پله‌­ها شد، دو طرف پلکان را با درهای محافظ مجهز کنید. از نصب درهای آکاردئونی خودداری کنید زیرا امکان گیر کردن دست یا سر کودک در آن وجود دارد.

۴. بعضی از گیاهان خانگی یا آپارتمانی ممکن است خطرناک باشند. در این مورد نظر گیاه‌شناس را جویا شوید. بهتر است گیاهان خانگی را دور از دسترس قرار دهید.

۵. به طور مداوم کف قسمت‌­های مختلف منزل را برای وجود اشیاء کوچکی که می­‌تواند به وسیله کودک بلعیده شود، مثل سکه­‌های پول، دکمه، دانه تسبیح یا مروارید، سنجاق و اقسام پیچ­‌ها وارسی کنید.

۶. اگر کف سالن و مناطق دیگر منزل دارای پوشش سخت است، اجازه ندهید با جوراب به اطراف بدود. جوراب احتمال لیز خوردن روی کف‌پوش‌­های سخت را افزایش می­‌دهد.

۷. بندهای پرده‌­ها را به نحوی که در دسترس کودک قرار نگیرند، روی هم جمع کنید تا از خطر گیر افتادن کودک در حلقه­‌های آن و خفگی جلوگیری شود.

۸. به درهای ورودی هر اتاق توجه داشته باشید. به‌خصوص درهای شیشه‌­ای بسیار خطرناک هستند زیرا ممکن است کودک به طرف آنها بدود. بنابراین آنها را باز نگه دارید. درهای متحرک (درهایی که دو فنر یا جک در اطراف خود دارند و نوسان زیادی دارند، همچون درهای کافه‌ها) ممکن است

باعث بروز ضربه به کودک خردسال شود و درهای تاشو ممکن است باعث گیر افتادن انگشت کوچک کودک شود. این نوع درها را تا رسیدن کودک به سنی که با نحوه کار آنها آشنایی پیدا کند، حذف کنید.

۹. خانه را از نظر وجود کناره­‌های سخت و گوشه­‌های نوک­دار مبل­ها که ممکن است در اثر افتادن روی آنها کودک دچار آسیب شود، وارسی کنید. در صورت امکان مبل­‌ها را به نحوی قرار دهید که جای زیادی نگیرند و فضای مناسب به‌خصوص برای راه رفتن کودک نوپایتان فراهم شود.همچنین می­‌توانید کوسن­‌هایی را که برای گوشه­‌های مبل مناسب هستند، تهیه کنید تا به عنوان حفاظت کودک در مقابل لبه­‌های مبل استفاده شود.

۱۰. استحکام ضمائم مبلمان مثل آباژورهای زمینی و قفسه کتاب‌­ها و تلویزیون را وارسی کنید که به اندازه کافی در جای خود ثابت باشند. در غیر این صورت، آباژور را پشت مبلمان بگذارید و قفسه کتاب­‌ها را به دیوار تکیه دهید که کودک نتواند آن را حرکت دهد. حوادث منجر به فوت و آسیب­‌ها زمانی روی می­‌دهند که کودک از قفسه­‌ای بالا رود و قفسه روی او سقوط کند یا خود را به قطعات بزرگ مبلمان آویزان کند.

۱۱. کامپیوتر را دور از دسترس کودک قرار دهید به نحوی که نتواند آن را جابجا کند و احتمالاً روی او واژگون شود. کابل­‌های آن باید دور از دسترس و دید او باشند.

۱۲. اگر امکان دارد پنجره­‌هایی را نصب کنید که بتوان آنها را از طرف بالا باز کرد. اگر پنجره­‌ها از پایین باز می­‌شوند، جلوی آنها حفاظ­‌هایی نصب کنید که تنها بزرگ­‌ترها بتوانند آنها را کنار بزنند. هرگز صندلی، نیمکت، میزهای عسلی یا هر چیز دیگری که کودک بتواند روی آن رفته و خود را به پنجره برساند، جلوی پنجره قرار ندهید.

در غیر این صورت با استفاده از وسایل فوق، خود را به پنجره می­‌رساند و احتمال یک سقوط خطرناک برایش ایجاد می­‌شود.

۱۳. خطر بالقوه چیزهایی را که در سطل آشغال می‌­اندازید، در نظر داشته باشید. هر ظرف آشغالی که حاوی موادی مثل بطری و تیغ­‌های صورت‌تراشی هستند، باید دارای درپوشی مقاوم باشند.

۱۴. برای جلوگیری از سوختگی، منابع گرمایی منزل را کنترل کنید. منابع دارای شعله، مثل اجاق چوب‌سوز و شومینه را با گذاردن حفاظ در جلویشان، از دسترس کودکان دور نگه دارید.

۱۵. هرگز کیسه­‌های پلاستیکی را حول و حوش خانه رها نکنید و لباس یا اسباب بازی‌­ها را در این نوع کیسه­‌ها قرار ندهید. به‌خصوص، کاورهای خشک‌شویی لباس، بسیار خطرناک هستند. قبل از دور انداختن، آنها را گره بزنید تا کودک نتواند داخل آن برود یا آن را به سر خود بکشد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.