Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
برخورد مناسب با سوالات کودکان
403

برخورد مناسب با سوالات کودکان

|
0 دیدگاه

سوالات کودکان امری طبیعی و عادی است. خانواده ها به عنوان افرادی که در ساماندهی محیط کودکان نقش مهمی دارند، در افزایش یا کاهش حس کنجکاوی در رفتار کندوکاوانه کودکان نقش بسزایی دارند.

راهکاریی برای برخورد با سوالات کودکان

کودکان خیلی سریع سوال کردن را شروع می­ کنند، و ابتدایی ترین پرسش ها را از شما والدین دارند زیرا شما هستید که محیط آنها را کنترل می ­کنید. روش های پیشنهادی زیر، بدین منظور طراحی شده اند که چگونه پرسش های کودکتان را به نحوی مفید و موثر پاسخ دهید و چگونه با کودکی که واقعا سوال نمی ­کند و از آن برای مقاصد دیگر سود می جوید، برخورد کنید.

والدین باید در مقابل پرسش ها و صحبت های فرزندانشان علاقه، رغبت، و کنکاش زیادی نشان دهند. زیرا این نوع رفتار، علاقه و حس جست و جو گری را در کودکان افزایش می­ دهد.باید بین سوال و جواب، فاصله ی مناسب و کافی در نظر گرفته شود تا فرزندتان بتواند افکار وپرسش های جدیدی را مطرح نمایند و ذهن خود را به جست و جو و کنجکاوی وادارند.

دقیقا به سوال کودک گوش کنید و تلاش کنید به سوال اصلی و محتوای واقعی آن جواب دهید. در این گونه موارد، سعی نکنید با گفتن اولین چیزی که به ذهنتان می­ آید، به اصطلاح او را از سر خودتان واکنیدباید برای سوال ها، جواب ها و صحبت های کودکمان اهمیت و ارزش قائل شد و با علاقه ی بسیار، آنها را مورد توجه قرار داد و به بررسی و تجزیه و تحلیل پرداخت.

والدین باید دارای روحیه کنجکاوی و ابداع باشند تا بتواند روحیه ی فعالی را در فرزندشان ایجاد نماید.

نتیجه گیری:

سوالها باید در سطحی متناسب با فهم و رشد کودک و با حساسیت و توجه نسبت به معنی واقعی آنها پاسخ داده شوند. پاسخ دادن به این سوالات، افزون بر اطلاعات دادن به کودک، فرصتی نیز برای تربیت او در اختیارتان قرار می­ دهد. همچنین طریقه پاسخ دادن به این پرسش ها روی سوالاتی که بعدا توسط کودک پرسیده خواهند شد، تاثیر خواهد گذاشت.

[click_like post_id='31629']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.