470

مدیریت خشم کودکان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بحث مهم در رابطه با مدیریت خشم کودکان درباره طرحواره عاطفی ای است که آنها برای خود و از خلال رابطه با دنیای پیرامون خود می سازند.

راهکارهایی برای مدیریت خشم کودکان

معلم های کودکان در سنین پیش دبستان و سال های اول مدرسه می توانند توانایی بیان خشم از راهی غیر پرخاشگرانه را از طریق کمک و تشویق به ساخت طرحواره عاطفی مفید در آنها پرورش دهند. کمک به رشد طرحواره عاطفی خوب راهکاری مناسب برای همه کودکان است، نه فقط آنهایی که پرخاشگری دارند.

برای مثال کودکان پرخاشگر به راهنمایی های شخصی مناسبی نیاز دارند تا طرحواره معیوب خود را به بهترین شکل بازسازی کنند. همزمان با اینکه کودکان در حال بازسازی طرحواره های عاطفی خود هستند معلمان باید به آنها راه های جدید تفکر و عمل را یادآوری کنند. دلیل این یادآوری چیست؟ حافظه کودکان  در سنین پایین به خوبی اصلاح می شود

اما کودک هم چنان می تواند راه های نه چندان مفید پاسخ به خشم را به یاد بیاورد. حتی بعد از اینکه معلم و والدین در حال کار کردن بر روی طرحواره های جدید هستند، کودک می تواند طرحواره های قدیمی را نیز به یاد بیاورد.  در ادامه راه هایی برای رشد طرحواره عاطفی سالم برای بیان خشم ارائه می گردد.

پیام هایی مفید در باره ی احساسات و بیان خشم در کلاس برای کودکان بفرستید: فلسفه و لحن کلاس چهار پیام مهم برای کودک دارد. اول، کاملاً طبیعی و بهنجار است که در زمان هایی احساس خشم به ما دست بدهد. دوم، به کودک خشمگین نباید خندید، نباید او را ندیده گرفت یا او را ناراحت کرد. سوم، ابراز خشم از طریق آسیب رساندن به حیوانات یا دیگران قابل پذیرش نیست.

و چهارم، ما به تو خواهیم گفت که چطور خشم خودت را ابراز کنی بدون اینکه به دیگران آسیب برسانیبه کودکان یاد بدهید که چطور خشم خود را با کلمات بیان کنند: کودکان به راهنمایی صریح نیاز دارند تا بتوانند خشم خود را با کلمات بیان کنند. برخی از کودکان بزرگسالانی را می بینند که خشم خود را از راهی نه چندان مناسب ابراز می کنند.

برای مثال والدین در نامگذاری احساساتی مثل خشم برای کودکان چندان موفق نیستند . در نتیجه کودکان در شرایطی به مدرسه می آیند که قادر به نامگذاری احساسات خود نیستند و یا حتی نمی دانند که خشم نیز یکی از      احساس های ماست.

برای مثال به چنین کودکانی به این شکل می توان کمک کرد: “به نظر می رسه الان خیلی ناراحتی. تو می تونی به دوستت که ناراحتت کرده بگی که الان چه حسی داری. بگو عصبانی ام چون منو هل دادی و انداختی زمین.”
به کودکان درباره کمی خشمگین بودن یا خیلی خیلی خشمگین بودن آموزش بدهید. بعد از اینکه به کودک اموزش دادید که بفهمد احساسی را تجربه می کند و این احساس چه اسمی دارد،

نوبت این است که به او بیاموزید این احساس درجه های مختلفی دارد. برای مثال” راننده اتوبوس کمی عصبانی به نظر می رسه، احتمالاً چون دیر کردیم دلخور و یه کم عصبانی شده.” یا “اون مرد خیلی عصبانیه، وقتی اون آقاهه گل های باغچه شو لگد کرد خیلی خیلی عصبانی شد.” با توضیح درجه های مختلف خشم، به کودک کمک کرده اید تا ابراز خشم کلامی خود را گسترش دهند.

احساس خشم را برای کودک توضیح دهید و کودک خشمگین را تشویق کنید تا درباره موقعیتی که باعث خشمش شده صحبت کند: کودک کم کم خشم خود را می فهمد زمانی که والدین یا معلم درباره احساسات با او حرف می زنند، بدون قضاوت به او گوش می دهندو احساساتشان را شرح می دهند.

همانطور که انها حرف می زنند، بزرگتر کودک را راهنمایی می کندتا چطور خشمش را مدیریت کند، آن را بشناسد و به درستی نامگذاریش کند. سپس می توان کودک را راهنمایی کرد تا از شرایط خشم به موقعیتی منطقی برسد. نهایتاً کودک قادر خواهد بود این روند طی شده را ارزیابی کند.

استفاده از کتاب ها و داستان هایی درباره خشم: کتاب هایی مناسب برای کودکان تهیه کنید تا درباره خشم در آنها صحبت شده باشد و به انها بیاموزد چطور خشمشان را کنترل کنند. زمانی که کتابی را درباره خشم برای کودکتان    می گیرید این سوال ها را از خودتان بپرسید:

آیا این کتاب از واژگان درستی درباره خشم استفاده می کند؟
آیا این کتاب از دایره لغات خوبی برای گسترش و تصریح بیان خشم استفاده می کند؟
آیا این کتاب خشم را به عنوان احساسی طبیعی و بهنجار مطرح می کند؟
آیا این کتاب اتفاق خاصی که منجر به خشم می شود را شناسایی می کند؟
و مهم تر از همه، آیا این کتاب به کودک یاد می دهد که چطور خشم خود را مسئولانه مدیریت کند بدون اینکه به دیگران آسیب برساند؟
کلام آخر: کودکان ما هر روزه ما با موقعیت هایی روبرو می شوند که احساس خشم را  در آن ها بر می انگیزد. اگرچه که هر کودکی خشم خود را با راهی منحصر به فرد بیان می کند، چالش ما این است که به آنها کمک کنیم خشم خود را بفهمند و یاد بگیرند که چطور از راهی بدون پرخاشگری آن را مدیریت کنند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.