515

التهاب لثه چیست؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سیاری از افراد بر این باورند كه رنگ لثه‌ ها در حالت طبیعی و فاقد بیماری، صرفاً باید صورتی باشد.هر چند این عقیده تا حد زیادی درست است و قرمزی بیش از حد لثه‌ها می ‌تواند نشانه التهاب لثه و بیماری آن باشد،التهاب لثه

توجه داشت كه همه تغییر رنگ ‌های لثه، الزاما نشانه بیماری نیست و در بعضی موارد لثه در سلامت كامل بوده و تغییر رنگ آن، كاملا طبیعی است.

یكی از این موارد كه شیوع نسبتا بالایی نیز دارد، تغییر رنگ قهوه‌ای تا سیاه لثه‌ ها است كه عموماً به صورت متقارن و دو طرفه، تمامی سطح لثه فك بالا و پایین را دچار تغییر رنگ می ‌نماید.

باید به این نكته توجه داشت كه این تغییر رنگ اصولا یكنواخت، متقارن، منتشر و با حدود مشخص است و اغلب بیماران اظهار می ‌نمایند كه آن را از دوران كودكی در دهان خود مشاهده كرده‌اند.
تغییر رنگ طبیعی لثه ‌ها عموما متقارن و بدون علامت است و حدود مشخصی دارد. رنگ آن نیز از قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره و سیاه متفاوت می ‌باشد.

هر چند عواملی مثل كشیدن سیگار می ‌تواند این تغییر رنگ را تشدید نماید، ولی زمان حضور آن در دهان طولانی است و لذا اگر تغییر رنگی به تازگی در دهان ایجاد شده باشد، جهت بررسی آن باید حتماً به دندانپزشك و یا متخصص بیماری‌ های دهان مراجعه نمود.

تغییر رنگ لثه ‌ها به رنگ قهوه‌ای تا سیاه در حالت طبیعی خود می ‌تواند بسیار شایع باشد و شیوع آن خصوصاً در افراد با رنگ پوست تیره (سیاه‌پوستان) و آسیایی ‌ها بالاتر است. علت ایجاد این پدیده را می‌ توان به افزایش رنگدانه‌ ای به نام ملانین نسبت داد كه در بافت ‌های لثه ‌افزایش می ‌یابد.
لثه آبی رنگتغییر رنگ طبیعی لثه ‌ها عموما متقارن و بدون علامت است و حدود مشخصی دارد. رنگ آن نیز از قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره و سیاه متفاوت می ‌باشد. این نوع تغییر رنگ ممكن است در نواحی دیگری از دهان نیز دیده شود كه از آن جمله می ‌توان به كام، لب‌ ها و زبان اشاره كرد.

تغییر رنگ قرمز و یا قرمز مایل به آبی لثه‌ ها می ‌تواند نشانه ‌ای از بیماری ‌های لثه و بافت‌ های اطراف دندان باشد كه اگر به سرعت توسط دندانپزشك مورد درمان قرار گیرد، می‌تواند از تباهی دندان‌ ها و لق شدن زودرس آن ها جلوگیری نماید.

در نهایت توجه به نكات زیر در مورد تغییر رنگ لثه ها بسیار حایز اهمیت است:

* اصولا در صورت مشاهده هر تغییر رنگی در دهان، جهت بررسی به دندانپزشك و یا متخصص بیماری ‌های دهان مراجعه نمایید.

* هر چند اغلب تغییر رنگ‌ های دهان طبیعی هستند، ولی برخی از تغییر رنگ ‌های دهان به ندرت می ‌تواند نشانه‌ بیماری‌ های خطرناكی باشند، لذا در صورتی كه متوجه تغییر رنگی در دهان خود شدید كه قبلا وجود نداشته، حتما به متخصص بیماری‌ های دهان مراجعه نمایید.

علت بروز ژنژیویت چیست؟

معمولا وجود پلاک های میکروبی که لایه ای بدون رنگ و چسبنده از باکتری ها هستند و روی دندان ها را می پوشانند. اگر این پلاک، سفت شود به رسوب سفیدرنگی تبدیل می شود که با گذشت زمان تیره خواهد شد. تولید و رسوب پلاک درحدفاصل لثه و دندان ها باعث التهاب و خونریزی آسان از لثه می شود. بیشتر مردم، ژنژیویت را در دوران بلوغ برای اولین بار تجربه می کنند و شایع ترین عامل آن توجه نداشتن به بهداشت دهان و دندان است.

اولین نشانه ابتلای لثه ها، صورتی شدن مسواک است زیرا لثه ها حتی با فشار کم مسواک هم خونریزی می کنند. نکته مهم این است که ژنژیویت در اغلب موارد بی درد است و بدون علامت پیشرفت می کند و در صورتی که درمان نشود، التهاب بافت دور دندان را در پی خواهد داشت که بیماری جدی تری است و درنهایت به لقی و ازدست رفتن دندان منتهی خواهد شد.
درمان این بیماری چگونه است؟

اولین و مهم ترین اقدام، تمیزکردن دندان هاست که به آن جرمگیری می گویند. بعد از جرمگیری، ممکن است لثه بیمار هنگام مسواک زدن دچار خونریزی شود که این حالت طبیعی است و فقط چند روز طول می کشد.

نشانه های بیماری التهاب لثه چیست؟

تورم و جداشدگی لثه ها از دندان، خونریزی لثه ها، طعم ناخوشایند دهان، بوی بد دهان، درددندان هنگام غذاخوردن (گرم، سرد، شیرین)، لقی دندان و خروج چرک از دور دندان. این التهاب، نوع پیشرفته بیماری لثه محسوب می شود. به طوری که حفره هایی پر از پلاک بین دندان ها و لثه ها تشکیل می شود و به مرورزمان آنقدر این حفره ها بزرگ می شوند که مقادیر بیشتری از پلاک را به دام می اندازند. وقتی پلاک به زیرخط لثه گسترش یابد، التهاب دوردندان مسجل می شود.

اگر التهاب لثه به موقع درمان نشود، چه عوارضی خواهد داشت؟

به تدریج لثه ها از دندان فاصله می گیرند و دندان ها سست و لق خواهندشد. معمولا این التهاب بدون درد است اما وقتی عفونت به آن اضافه شود، آبسه تولید می شود و به دنبال آن درد و تحلیل استخوان پیش می آید. در صورت بروز چنین حالتی فقط باید به دندان پزشک مراجعه کرد چون با اقدام به موقع، احتمال ترمیم لثه ها بیشتر خواهد بود. درمان هم شامل جرمگیری و صاف کردن سطوح ریشه و در مراحل پیشرفته، جراحی است.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.