545

این ۶ مشکل دهانی را جدی بگیرید

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

برخی علایمی که در مخاط دهان مان می‌ بینیم، بسیار مهم هستند و حتما باید به آن ها توجه کنیم.در موارد زیر، مراجعه ی به‌ موقع به متخصص بیماری ‌های دهان یا دندان‌ پزشک، کمک مهمی به درمان مشکلات احتمالی می ‌کند.

۱- گاهی در مخاط دهانی می‌ بینیم که رنگ در بعضی نقاط، سفید شده است. با توجه به این که رنگ طبیعی در دهان معمولا صورتی است، باید حتما به این تغییر رنگ دقت کرده و برای پیگیری به متخصص بیماری‌ های دهان مراجعه کنیم تا علل احتمالی هرچه زودتر مشخص شود.

۲- گاهی در مخاط دهان، زخمی می ‌بینیم که دردی هم ندارد؛ مثلا کناره‌ های طرفی زبان یا کف دهان یا هر نقطه ی دیگر دهان، در این مورد هم مراجعه ی به هنگام به متخصص می ‌تواند اهمیت زیادی در تشخیص و درمان داشته باشد.

شاید یک ضربه به دهان باعث زخم شده باشد. مثلا گاز گرفتگی که معمولا بعد از ۱۰ روز تا ۲ هفته خوب می ‌شود و اهمیت خاصی ندارد ولی اگر بیشتر از این مدت بماند، حتما مراجعه ضروری است.

۳- گاهی در مخاط دهان برجستگی‌ هایی می ‌‌بینیم که از قبل نبوده و طی مدت کوتاهی در حال بزرگ‌ شدن است. بعضی از این برجستگی‌ ها سال ‌ها با شما است و اندازه‌ شان هم تغییری نکرده است، در عین حال که این نوع می ‌تواند چندان مهم نباشد ولی معاینه ی آن ضروری است.

۴- گاهی در دهان متوجه می شویم که تاول بزرگ یا کوچکی ایجاد شده است که بعد از یک مدت کوتاهی پاره می‌ شود و می ‌تواند احساس سوزش ایجاد کند. این ها یک دسته بیماری ‌های خاصی هستند که گاه علایم پوستی هم دارند. مراجعه ی به موقع می ‌تواند در درمان سریع این بیماری ‌ها هم مهم باشد.

۵- گاهی در مخاط دهان قرمزی می ‌بینیم. این قرمزی می‌ تواند ناشی از حساسیت باشد؛ مثلا خمیر دندان مورد استفاده خود را عوض کرده ‌ایم، بعد از مدتی می ‌بینیم رنگ لثه یا مخاط دهان قرمز شده است.

همچنین ممکن است با خوردن غذا یا آشامیدنی داغ سوختگی مختصری در مخاط ایجاد شود که این موارد معمولا با حذف این عوامل برطرف می ‌شود.

گاهی هم می ‌بینیم قرمزی بدون علت ایجاد شده که مراجعه ی به هنگام می‌ تواند از شرایط متعاقب آن پیشگیری کند.

گاهی می ‌بینیم زیر دندان مصنوعی قرمزی ایجاد شده که در اکثر مواقع با سوزش همراه است. معمولا در این مورد قارچ ایجاد کننده ی این قرمزی است و با معاینه و درمان به موقع، این مورد رفع می ‌شود.

گاهی بعد از خوردن آنتی ‌بیوتیک این قرمزی در دهان ایجاد می‌ شود که دلیل این هم بیشتر قارچ داخل دهانی است که با تجویز صحیح ضد قارچ ‌ها درمان می‌ شود.

۶- گاهی در مخاط دهان چیز خاصی مشاهده نمی ‌کنیم ولی سوزش منتشر یا سوزش نقاط خاصی از دهان (مثلا زبان) داریم که دلایل متعددی می‌ تواند داشته باشد؛ مثلا دیابت و یا قارچ به خصوص قارچ‌ های زیر دندان مصنوعی.

در مواردی هم علل روحی و روانی عامل آن است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.