975

تأثیر سن بالای مادر بر سلامت دوران بارداری

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تأثیر سن مادر بر سلامت جنین همیشه بحث‌برانگیز بوده است. در این مقاله نگاهی داریم به بایدها و نبایدهای فرزندآوری در سنین بالا.

خطرات بارداری در سن بالای مادر

اغلب متخصصان توصیه می‌کنند که بارداری بین ۲۰ تا ۳۰ سال انجام شود و قبل و بعد از این سنین را برای بارداری با مراقبت و احتیاط توصیه کرده‌اند. در حالی که بسیاری از زنان برای ایجاد شرایط زندگی بهتر قبل از تولد نخستین فرزند خود، بارداری را به تأخیر می‌اندازند،

تحقیقات نشان می‌دهند به تعویق انداختن حاملگی تا سنین ۳۰سالگی، دوران بارداری را با دشواری‌ها و مخاطراتی همراه می‌کند

از جمله خطراتی که بارداری در سن بالا ممکن است ایجاد کند، عبارت است از: افزایش ناباروری و در نتیجه تقاضای بیشتر برای حاملگی آزمایشگاهی (IVF)، افزایش مشکلات مربوط به جنین، سقط، حاملگی خارج‌رحمی، فشار خون،‌ دیابت حاملگی، اختلالات ژنتیکی، حاملگی دوقلویی دوتخمکی، جدا شدن زودرس جفت، جفت سرراهی و زایمان سزارین. این مشکلات ممکن است گریبان زنان بالای ۳۵ سال را بگیرد.

همچنین ثابت شده است که با افزایش سن مادر بروز ناهنجاری‌های کروموزومی از نوع آناپلوئیدی (ناهنجاری مربوط به عدم تقسیم کروموزوم‌ها) به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند تا جایی که شانس داشتن فرزند با ژن‌های معیوب (سندروم داون) در سنین بالای ۴۵ سال یک مورد در ۳۰ مورد تولد زنده است و این در حالی است که در یک زن ۲۰ ساله این احتمال، یک در دو هزار تولد زنده تخمین زده شده است.

تحقیقات دیگر نشان داده‌اند برخی از بیماری‌های مادر از جمله فشار خون و در نتیجه اختلال خون‌رسانی می‌تواند منجر به جدا شدن زودرس جفت در سنین بالای بارداری شود. همچنین افزایش احتمال سقط در مادران سنین بالا نیز به بیماری‌های زمینه‌ای مادر نظیر دیابت یا ناهنجاری‌های ژنتیکی خود جنین و… نسبت داده می‌شود.

در مادران مسن‌تر علاوه بر افزایش مرگ و میر شیرخواران احتمال اینکه کودک با نقایص مادرزادی به دنیا آید، نسبتاً بیشتر است. یکی از مهم‌ترین ناهنجاری‌های مادرزادی «سندروم داون» است که منگولیسم نامیده می‌شود. این سندروم شایع‌ترین اختلال کروموزومی در جهان و به میزان یـک در هـر ۸۰۰ تـا ۱۰۰۰ تولد زنده است که به نسبت ۳ به ۲ در جنس مذکر بیشتر اسـت.

این سندروم در رابطه با سن مادر بروز می‌کند و ربطی به تعداد زایمان‌های وی ندارد. در ضمن میزان مرگ و میر نوزادان در سنین اولیه باروری و سنین بالای ۴۰ سال به حداکثر می‌رسد.اما یک سؤال مهم این است که آیا تمامی زنان بالای ۳۵ سال در معرض خطرات ناشی از حاملگی در سن بالا قرار دارند؟ واقعیت این است که بارداری در سنین بالا همیشه هم خطرناک نیست.

بسیاری از تحقیقات ثابت کرده‌اند در زنان دارای فیزیک مناسب و بدون مشکلات طبی، میزان عوارض بارداری و جنینی کمتر است. گفته می‌شود اگرچه مرگ‌ومیر مادران در بالای ۳۵ سال و مسن‌تر افزایش پیدا می‌کند اما بهبود مراقبت‌های طبی و بهداشتی باعث کاهش این خطرات می‌شود. به عبارت دیگر، کلید به حداقل رساندن خطرات ناشی از سن بالای حاملگی داشتن یک شیوه زندگی سالم است:

رژیم غذایی مناسب، تمرینات ورزشی منظم، عدم استعمال دخانیات، استراحت مرتب و خواب شبانه منظم. در این راستا به اهمیت ورزش به ویژه ورزش‌های کششی تأکید بسیار شده است چراکه تمرینات ورزشی کششی با بهبود خون‌رسانی در لگن از توقف خون جلوگیری می‌کنند.

 «سن حقیقی برآیندی است از سن زیستی، اطلس ژنتیکی و کروموزومی، سن روانی و عقلانی و سن تقویمی و شناسنامه­‌ای. امید به زندگی در نیم قرن گذشته در جمعیت زنان و مردان به طور قابل ملاحظه­‌ای افزایش یافته است. میانگین عمر خانم­‌های ایرانی نسبت به یکصد سال گذشته حدود دو برابر شده و چند سال از آقایان پیشی گرفته است.

دختران ۴۰ ساله امروزی همانند دختران ۲۰ ساله چندین دهه گذشته هستند. علاوه بر آن، استانداردهای بهداشتی نسبت به گذشته فوق­‌العاده فراگیر شده، خانم­‌ها از بیشترین سلامت زیستی و مراقبت­‌های بهداشتی برخوردار بوده و به دور از بسیاری از آسیب­‌پذیری­‌های گذشته می­‌توانند در هر سنی ازدواج کرده و توفیق فرزندآوری را در بعد از سنین ۴۰ و ۴۵ سالگی داشته باشند.

پژوهش­‌های انجام شده در چندین کشور مختلف در چند سال اخیر بیانگر این حقیقت است که ازدواج خانم­‌ها بعد از ۳۵ و ۴۰ سالگی به یک پدیده کاملاً طبیعی تبدیل شده و فرزندآوری بعد از ۴۵ سالگی با بیشترین دقت و مراقبت­‌های ویژه صورت می‌پذیرد.

عموماً این گروه از مادران فرزندانی سالم و هوشمند به دنیا می­‌آورند و میانگین آسیب­‌های احتمالی نوزادانشان کمتر از میانگین همه موالید جامعه است.»

می‌توان نتیجه گرفت که با وجود خطرات و دشواری‌های بارداری در سن بالای ۳۵ سال با مراقبت‌ها و آزمایش‌های قبل از بارداری و سونوگرافی و غربالگری در حین بارداری و نیز مراقبت‌های مامایی هنگام زایمان طبیعی می‌توان خطرات را به حداقل رساند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.