456

سوختگی چشمی چیست

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سوزش، درد، تورم و گاهی هم خونریزی، حالت‌های ناخوشایندی است که گاهی دستگاه بینایی انسان با آنها درگیر می‌شود؛ این موارد به اشکال مختلفی کیفیت و عملکرد چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

سوختگی چشمی چیست

 سوختگی‌های چشمی اما از شایع ترین مواردی است که چشم‌های ما را به شدت می‌آزارد و اگر مراقب نباشیم تا از دست رفتن بینایی هم پیش می‌رود. روش های گوناگونی برای پیشگیری و درمان سوختگی‌های چشمی وجود دارد

سوختگی‌های چشمی به چند دسته شیمیایی، حرارتی، سرمازدگی، اشعه U.V و اشعه رادیو تراپی تقسیم بندی می‌شوند. در سوختگی‌های حرارتی که یکی از شایع ترین نمونه‌ها است عارضه در اثر استفاده از وسایل حرارتی نظیر دستگاه های حالت دهنده مژه و اتوی مو اتفاق می‌افتد. این سوختگی اگر همراه با ضربه نباشد خوش‌خیم است.

در مواجهه با وسایل حرارتی، فرد به دلیل حساسیت و واکنش سریع چشم، سر را عقب کشیده و ناخواسته پلک‌های خود را می بندد. به همین دلیل اثر این سوختگی در سطح باقی می‌ماند و فقط پوسته رویی قرنیه آسیب می‌بیند که آن هم قابل درمان و ترمیم است؛ ولی فرد درد و سوزش زیادی را تجربه می‌کند؛ از این رو مجبوریم از داروهای مسکن استفاده کنیم.

در این مورد از سوختگی‌ها اگر مصدوم به موقع تحت درمان قرار نگیرد با احتمال بروز عفونت نیز مواجه می‌شود. در این شرایط استفاده از داروهای آنتی بیوتیک ضروری است تا عارضه را به تدریج برطرف کند.اگر کوهنورد، اسکی باز و یا جوشکار هستید، حتما هنگام ورزش یا حین کار از عینک های محافظ U.V استفاده کنید.

موقع استفاده از وسایل حرارتی هم به نکات ایمنی توجه داشته باشید. هم چنین در هنگام کار با مواد شیمیایی عینک محافظ بزنید.اگر به هر دلیل با سوختگی‌های چشمی مواجه شدید، نخستین اقدام، شست‌وشوی چشم و محل سوختگی با مقدار بسیار فراوانی آب یا سرم نرمالسالین است.

در این حالت باید پلک ها را باز نگه داشت و به وسیله جریان مایل آب، چشم آسیب دیده را شستشو داد. پس از آن بیمار را برای مداوا به مرکز درمانی مناسب ارجاع دهید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.