419

آنتی بیوتیک ها و ریشه دندان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اگر آنتی‌بیوتیک‌ها فقط میکروارگانیسم‌ها (و نه سلول‌های خودی) را هدف قرار می‌دهند، چرا اصلا برای همه بیماران آنتی‌بیوتیک تجویز نکنیم یا چرا همه بیماران پروفیلاکسی نشوند؟!

آنتی بیوتیک‌ها محکم‌کاری محسوب می‌شوند و می‌توانند نقص‌های درمان را پوشش دهند!

بله! این جمله در اصل درست است! آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند حداقل برای مدتی نقص‌های برخی درمان‌های ریشه را پنهان کنند. مثلا در یک درمان ریشه شکست‌خورده که به ایجاد فیستول منجر شده است،

فیستول را موقت ببندند یا مدتی علایم بیماران را کنترل کنند ولی ما دندان‌پزشک هستیم و کارمان درمان قطعی بیماران و از بین بردن علت مشکلات آنهاست! نه گول زدن بیماران و از بین بردن موقت شکایت اصلی آنها!

ما دندان‌پزشکان از پروتکل واحد درمانی براساس علم مبتنی بر شواهد تبعیت می‌کنیم که تمام محکم‌کاری‌های لازم را بیش از آنکه تصورش را کنیم برای تمام ‌انواع بیماران در نظر گرفته است!

اگر حتی بتوانیم در شرایط کشورمان بیشتر (و نه همه) استانداردهای درمانی رفرنس‌های دندان‌پزشکی را پیاده کنیم بدون شک نیازی به تمهیدات اضافی غیرعلمی (مانند تجویز آنتی‌بیوتیک) نیست!

راه جبران نقص‌های تکنیکی درمان مانند نبستن رابردم، ایزولاسیون ناکافی، ضدعفونی برخی ابزار‌ها (به جای استریلیزاسیون) جبران نقایص با تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها نیست.

● تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها ضرری ندارد!

اگر آنتی‌بیوتیک‌ها فقط میکروارگانیسم‌ها (و نه سلول‌های خودی) را هدف قرار می‌دهند، چرا اصلا برای همه بیماران آنتی‌بیوتیک تجویز نکنیم یا چرا همه بیماران پروفیلاکسی نشوند؟!

حقیقت این است آنتی‌بیوتیک‌ها با وجود اینکه به خوبی به سمت میکروارگانیسم‌ها نشانه‌گیری می‌شوند ولی زیان‌های متنوعی را متوجه انسان‌ها می‌کنند! تعداد افرادی که هر سال در اثر آلرژی به آنتی‌بیوتیک‌ها فوت می‌کنند بیشتر از تعداد کسانی است که به خاطر رعایت نکردن پروفیلاکسی آنتی‌بیوتیک برای مشکلات قلبی-عروقی خود از بین می‌روند!

آنتی‌بیوتیک‌ها علاوه بر آلرژی، عوارض جانبی بسیار دیگری هم دارند؛ از اسهال و ناراحتی‌های گوارشی ساده گرفته تا تداخلات مرگبار با سایر داروها! آنتی‌بیوتیک‌ها داروهای ارزانی نیستند و تجویز آنها هزینه ایجاد می‌کند.

به علاوه مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها که تجویز غیرضروری آنتی‌بیوتیک از جمله توسط دندان‌پزشکان علت آن است می‌تواند جان تک‌تک افراد جامعه و حتی جان خود ما را تهدید کند، بنابراین در مواجهه با بیماران به پاسخ این سوال نیندیشیم که چه آنتی‌بیوتیکی باید تجویز کنیم، بلکه به این سوال پاسخ دهیم که اصلا لزومی ‌دارد آنتی‌بیوتیک تجویز کنیم یا خیر!

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.