10657

درمان جدا شدن لثه از دندان

|
2 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

نوع عمومی این بیماری با تجمع پلاک(Plaque) که مادهای نرم وچسبنده است، در اطراف دندان شروع میشود.پلاک از باکتریهای تشکیل میشود که از قند حاصل از غذا و نوشیدینها ارتزاق مینمایند. پلاکها با آهکی شدن و سخت شدن تبدیل به جرم میشوند. اگر پلاک و جرم اجازه تشکیل بیابند، با باکتریهای آن بافت لثه را آلوده و تحریک مینمایند و به دنبال آن لثه نزدیک دندان قرمز و متورم خواهد شد و احتمالاً در اثر مسواک زدن خونریزی خواهد کرد. این مرحله از بیماری لثه را اصطلاحاً(Gingivitis) ژنریویت یا التهاب لثه میگویند.

بعد از این با ادامه عدم رعایت بهداشت، لثه از دندان جدا خواهد شد و در فاصله ایجاد شده بین دندان و لثه(پاکت) مقدار بیشتری پلاک جمع میشود و به تدریج باعث تحلیل بردن استخوان اطراف دندان خواهد شد. این مرحله دوم از بیماری لثه است که به آن پریودنتیت مزمن میگویند.

از آنجائیکه این روند بیماری بدون درد است، خیلی پیشرفت خواهد کرد و اگر بیمار لثه هایش را چک نکند نهایتاً به از دست دادن دندان منجر خواهد شد.

نشانه هایی که بایستی مراقب آن بود:
– لثه هایی که از دندان جدا شدهاند یا ا صطلاحاً ول شدهاند.
– ترشحات بین دندان و لثه ها
– بوی بد مقاوم و مزه بد دهان
– دندانهای دائمی لق شده یا تغییر موقعیت داده
ژنژیویت با رعایت بهداشت دهان و دندان، دوبار مسواک در روز، نخ دندان و حتی گاهی دهانشویه(با توصیه دندانپزشک) بهبود مییابد.
جرمگیری و تمیز کردن دندانها توسّط دندانپزشک نیز به سلامت لثه ها کمک میکند. در موارد پیشرفته بیماری جرمگیری عمیق دندانها(ROOT PLANING) و حتی در بعضی مواقع جراحی لثه ها بازسازی فرم لثه های عفونی تحت بی حسی موضعی لازم است.
اگر بیماری لثه ها باز هم بیشتر پیشرفت نماید، دندان یا دندانهای آلوده لق شده و از دست خواهند رفت.

چه کسانی به بیماری لثه مبتلا میشوند؟
بیماری لثه ممکن است از زمان کودکی آغاز شود، امّا پریودنتیت مزمن معمولاً در بزرگسالان ایجاد میشود. بعضی افراد نسبت به مبتلا شدن به بیماریهای لثه مستعدترند:
-دندانهای پوسیده و یاشکسته شده از آنجائیکه با مشکل تمیز کردن مواجهند، مستعد درگیری بیماریهای لثه نیز میباشند.
– کشیدن سیگار لثه ها را به میزان قابل توجهی آسیب پذیر مینماید.
– بعضی از داروها میتوانند لثه ها را تحت تاثیر قرار دهند.(از دندانپزشکان در این باره سوال کنید).
– دیابت و بعضی دیگر از بیماریها، مقاومت افراد را نسبت به بیماری لثه کاهش میدهند. افرادیکه به این بیماریها مبتلایند بایستی مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشند.
– تغییرات هورمونی ناشی از حاملگی و یا مصرف داروهای کنتراسپتیو هم میتواند باعث ایجاد بیماری لثه شوند که البته در این افراد هم رعایت بهداشت لازم است.
با تغذیه سالم و مصرف سبزیجات و میوه ها، مقاومت لثه ها را در مقابل بیماری بالا ببریم.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
4 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: بهزاد

من بیماری جدا شدن لثه از دندان دارم از کجا باید شروع کنم فکر کنم زیاد با تمیز نگه داشتن دندان درست نمیشه

  توسط: salam_adminn

  علت تحلیل لثه
  تعدادی از عوامل وجود دارد که باعث میشوند ،لثه ها تحلیل پیدا کنند که شامل :
  چگونه تحلیل لثه درمان میشود
  بیماری های پریودنتال :
  اینها عفونت های باکتریایی صمغی هستند،که بافت لثه را از بین می برند و از استخوان دندان محافظت می کند تا آنها را در جای خود نگه دارند این موضوع یکی از مهم ترین علت های تحلیل لثه می باشد.
  ژن های شما:
  بعضی مردم ممکن است بیشتر در معرض بیماری های لثه قرار بگیرند ،در واقع مطالعات نشان می دهد که ۳۰%از کل جمعیت مردم مستعد مبتلا به بیماری لثه هستند،( البته بدون در نظر گرفتن چگونگی مراقبت از دندانها).
  مسواک زدن پرخاشگرانه و تهاجمی:
  اگر دندان هایتان را بیش از حد سخت یا از راه اشتباه مسواک میزنید ،ممکن است مینای دندان شما آسیب ببیند و لثه ها از بین بروند .
  مراقبت اشتباه و نادرست از دندانها:
  مسواک زدن اشتباه ضماد کردن شست وشو با دهانشویه ضد باکتریال باعث میشود که پلاک نتواند(تارتار)تولید کند یک ماده سخت است که روی دندان ها ایجاد می شود و می تواند توسط تمیز کردن حرفه ای دندان ها و یا حتی جرمگیری دندان ها ،منجر به تحلیل لثه شود.
  تغییرات هورمونی:
  نوسانات هورمون های زنانه در طول عمر زن ،مانند بلوغ ،بارداری، یائسگی می تواند لثه ها را حساس تر و آسیب پذیرتر کند و در نهایت منجر به آسیب لثه شود.
  از علت تا درمان تحلیل لثه
  محصولات دخانیات:
  مصرف کنندگان دخانیات به احتمال خیلی زیاد ،مواد چسبنده ای روی دندان های خود دارند که تمیز کردن را مشکل می کند و باعث آسیب لثه می شود.
  ساییدن و پرچ کردن دندانهای پایین:
  این اتفاق باعث می شود که نیروی زیادی به دندانها وارد شود که موجب آسیب به لثه ها میشود.
  پرسینگ و سوراخ کردن لب یا زبان:
  جواهرات می تواند لثه ها را تکان دهد و بلرزاند و نقطه ای که پوشیده شده از بافت است را تحریک کند و آسیب برساند.
  چگونه تحلیل لثه درمان میشود؟ روش های جراحی کدامند؟
  تحلیل ملایم لثه ممکن است توسط جرم گیری و تمیز کردن عمیق توسط دندانپزشک شما درمان شود و اگر باز هم باکتری باقی بماند آنتی بیوتیک ها می توانند گزینه خوبی برای خلاص شدن از هرگونه باکتریهای مضر باشد اگر لثه شما با جرم گیری عمیق به دلیل از دست دادن بیش از حد استخوان ها یا آسیب بیش از حد عمیق باشد و درمان نشود باید جراحی صورت بگیرد.
  روشهای زیر برای درمان لثه استفاده میشود:
  باز کردن لثه و بازسازی ریشه دندانها:
  در طول این روش دندانپزشک بافت لثه آسیب دیده را شکاف می دهد، باکتری های مضر را از بین می برد سپس ریشه دندان را در درون بافت قرار می دهد بنابراین آسیب ها از بین میروند یا کاهش می یابند.
  شست وشو با روغن کنجد :
  شستشو با روغن کنجد مزایای زیادی دارد. این روغن دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری است یک قاشق سوپ خوری روغن کنجد را ۱۵ دقیقه و یا تا زمانی که روغن رقیق شود قرقره و سپس مایع را تف کنید و دهانتان را با آب تازه آبکشی کنید. هر روز به مدت تقریبا یک ماه تکرارکنید.
  چای بابونه :
  گل بابونه خواص ضد عفونی کننده جدی دارد و به کاهش التهاب مربوط به بیماری لثه و تحلیل آن کمک می کند . ۲ – ۳ قاشق چای نعناع را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید. بگذارید مخلوط به مدت ۱۰ دقیقه بماند؛ صاف کنید وقتی خنک شد . این فرآیند را سه بار در روز تکرار کنید.
  چای سبز :
  دانشمندان ژاپنی یافته اند چای سبز سلامت لثه ، دندان را بالا می برد نوشیدن یک فنجان چای سبز روزانه ، سلامت دندان را بهبود بخشیده ، و خون ریزی لثه را کاهش می دهد . در حقیقت، اگر بیشتر چای سبز مصرف کنید نتایج بهتری می گیرید چای سبز همراه با آب قره قاط می تواند تنها دو محصول خوب باشد ما می توانیم برای بهبود سلامت لثه استفاده کنیم.
  نخ دندان :
  در این متن تمامی مواد طبیعی را ذکر کردیم اما نخ دندان با تمام مواد طبیعی به کاهش باکتری و پلاک های دندانی کمک می کند ، لازم نیست هر روز اینکار را انجام دهید . چند بار در هفته نخ دندان کشیدن علاوه بر حفظ بهداشت از تحلیل لثه جلوگیری می کند.
  پیشنهاد ما به شما درمان ان را از متخصص دندان جویا شود تا بهترین راهکاررابه شما معرفی کنند خودسرانه اقدامی نشود.باتشکر

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.