701

ویتامینی که نیاز داریم و نمی‌دانیم!

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بدن انسان به انواع مواد معدنی، پروتئینی، اسیدهای چرب و ویتامین نیاز دارد که اگر هر کدام از آن‌ها در بدن کم باشد، نتیجه منفی آن در بخشی از بدن نمود پیدا می‌کند و عوارض ناراحت‌کننده‌ای در پیش خواهد داشت.

دلیل اهمیت ویتامین K۲

ویتامین K۲ در بدن انسان نقش بسیار مهمی دارد و به‌ویژه برای خانم‌ها بسیار مهم و موثر است. دکتر «کیت بلوئه» در مورد K۲ می‌گوید: برای جلوگیری از انواع مشکلات از چروک گرفته تا سرطان، K۲ برای سلامت زنان مفید وضروری است. برخی از خانم‌ها به قرص کلسیم نیاز ندارند اما ویتامین K۲ باعث می‌شود تا کلسیم در جای درست خود قرار بگیرید.

یا حتی افرادی که ویتامین D مصرف می‌کنند بدون K۲ نمی‌توانند از همه مزایای ویتامین دی بهره بگیرند و بعید هم نیست حتی به سلامت آن‌ها ضرر هم برساند.ویتامین K۲ در استحکام استخوان‌ها نقش بسیار مهمی دارد. مشخص شده برای سلامت دندان‌ها نیز بسیار مهم است و افرادی که این ویتامین را به طور مرتب مصرف می‌کنند،

دندان سالم و بدون کرم‌خوردگی خواهند داشت. شاید جالب باشد بدانید ویتامین K۲ برای پیشگیری از بسیاری از بیماری‌های قلب و عروق مفید است و حتی برخی از بیماری‌های خونی به دلیل کمبود K۲ در بدن است.

جوانی پوست با ویتامین K2

افرادی که به اندازه کافی ویتامین K۲ مصرف می‌کنند، جوان‌تر و شاداب‌تر هستند و چروک بسیار کمتری در چهره آن‌ها دیده می‌شود. به طور مثال، بد نیست به مردم ژاپن اشاره کنیم که مواد غذاییِ مصرفی آن‌ها مملو از این ویتامین است و به همین دلیل، پوست‌های بسیار صاف و شفاف دارند و کمترین اثر پیری و سالخوردگی را می‌توانددر صورت آن‌ها دید.

این ویتامین برای افرادی که تراکم استخوان ضعیفی دارند بسیار لازم است.ویتامین K٢ در استحکام استخوان‌ها نقش بسیار مهمی دارد. مشخص شده برای سلامت دندان‌ها نیز بسیار مهم است و افرادی که این ویتامین را به طور مرتب مصرف می‌کنند، دندان سالم و بدون کرم‌خوردگی خواهند داشت.

شاید جالب باشد بدانید ویتامین K٢ برای پیشگیری از بسیاری از بیماری‌های قلب و عروق مفید است و حتی برخی از بیماری‌های خونی به دلیل کمبود K٢ در بدن است

سلامت قلب و عروق با ویتامین K2

واریس یکی از بیماری‌های شایع سیستم رگ و قلب بدن است. این بیماری می‌تواند در نتیجه رسوب کلسیم در جای نامناسب به وجود بیاید. این باعث می‌شود تا کارکرد اصلی رگ‌ها دچار اشکال شود و نتوانند به راحتی خون و محتویاتش را حرکت دهند. همین باعث می‌شود تا رگ برآمده و قلمبه شود.

از طرف دیگر مصرف کلسیم بدون ویتامین k2 خطرآفرین است زیرا تحقیقات اخیر علمی نشان می‌دهد که مصرف مکمل کلسیم که برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان به صورت موکد توصیه می‌شود بدون ویتامین k2 نه تنها بافت استخوانی را آن‌طور که مورد انتظار است تقویت نمی‌کند

بلکه سلامت قلب و عروق را به خطر انداخته و احتمال بروز سکته قلبی را افزایش می‌دهد. زیرا کلسیم موجود در مواد غذایی و مکمل‌های دارویی پس از مصرف وارد خون شده و می‌بایست از طریق خون به اندام‌های هدف که عمدتاً استخوان‌ها هستند منتقل شوند.

نوعی پروتئین خاص در دیواره رگ‌ها وجود دارد که مسئول انتقال کلسیم از خون به بافت استخوانی است و این پروتئین باید با ویتامین k2 فعال شود تا بتواند به وظیفه خود عمل کند که در صورت فقدان k2؛ مقادیر بالایی از کلسیم به‌جای بافت استخوان در دیواره رگ‌ها رسوب می‌کند و به مرور زمان باعث تصلب شرایین و گرفتگی عروق شده و ممکن است به سکته قلبی منجر شود.

 توصیه می‌شود افرادی که ملزم به استفاده کلسیم اضافی در رژیم غذایی خود هستند از مکمل‌هایی استفاده کنند که محتوی کلسیم و k2 بوده و یا علاوه بر مصرف مکمل‌های کلسیم به صورت جداگانه k2 را دریافت کند

 از آنجایی که رسوب کلسیم در دیواره عروق از سنین پایین آغاز می‌شود و به‌ویژه برای افرادی که دارای سوابق بیماری‌های قلبی در خانواده هستند مصرف k2 به‌عنوان پیشگیری توصیه می‌شود و قابل ذکر است بیمارانی که داروهایی مانند وارفارین یا هپارین دریافت می‌کنند برای مصرف k2 حتماً باید با پزشک خود مشورت کنند.

 نقش ویتامین K2 در درمان پارکینسون

متخصصان علوم پزشکی در بلژیک در یک مطالعه جدید دریافته‌اند که ویتامین K2 در درمان بیماری پارکینسون نقش دارد.

منابع ویتامین K۲

علاوه بر قرص‌های مکملی که این ویتامین را دارند، می‌توان به مواد غذایی همانند لوبیا سویا، جگر (غاز، گوسفند)، لبنیات همانند شیر، پنیر و کره‌های محلی، پنیر گودا، پنیر بری (Brie) و زرده تخم‌مرغ اشاره کرد.

چرا کمبود این ویتامین شایع است؟

خیلی واضح است. چون مواد غذایی کمی این ویتامین را در خورد دارند و به همین دلیل نمی‌توان آزادانه و به راحتی از مزایای K۲ بهره‌مند شد. اما با مصرف غذا و لبنیات محلی می‌توانید تا اندازه زیادی کمبود آن را جبران کنید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.