Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
اسرار شگفت‌ انگیز زمان خواب و طول عمر
930

اسرار شگفت‌ انگیز زمان خواب و طول عمر

|
0 دیدگاه

یک متخصص آسیب‌شناس و محقق طب سنتی ایران گفت: علت خواب وجود رطوبت معتدل در مغز است که باعث سستی سلول‌های عصبی می‌شود.

علت خواب وجود رطوبت معتدل در مغز است که باعث سستی سلول‌های عصبی می‌شود. این عامل موجب غلیظ شدن راهها و مجاری عصبی و نفوذ آب در مسیرهای عصبی و بی‌حسی موقت حواس ظاهری شامل بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه می‌شود.

خواب باعث بی‌تحرکی اندام‌های ارادی و آرامش اندام‌های غیرارادی مانند دستگاه تنفسی، گوارش، هاضمه و قلب می‌شود. این امر باعث بهتر کارکردن اندام‌های غیرارادی خواهد شد.

چرا بی‌خواب می‌شویم

هر عاملی که باعث از بین رفتن رطوبت معتدل مغز شود، زمینه بی‌خوابی را در افراد مهیا می‌سازد.افراد چاق، افراد سن بالا، افرادی که مزاج گرم و خشک یا سرد و خشک دارند، افرادی که مغز آنها رطوبت کمتر و خشکی بیشتری داشته باشند، بیماران گوارشی، افرادی که دارای سوءهاضمه یا بیماری‌های خاص هستند، دچار عارضه بی‌خوابی می‌شوند.

بهترین زمان خواب

بهترین زمان خواب برای کودکان و نوجوانان ۹ شب، بزرگسالان ۹ تا ۱۰شب و سالمندان مانند کودکان و نوجوانان ۹ شب است.به طور معمول کودکان و نوجوانان باید حداقل ۶ ساعت و حداکثر ۱۰ ساعت، بزرگسالان ۶ ساعت و نوزادان ۲۳ ساعت یا بیشتر در طول شبانه‌روز بخوابند.

اسرار شگفت‌انگیز زمان خواب و طول عمر

از نظر بیولوژی بهترین زمان خواب هنگام تاریکی طبیعی شب و بهترین زمان خواب اول شب و از ساعت ۹ تا ۱۲ است، زیرا از ساعت ۹ تا ۱۲ کورتیزول خون کم می‌شود، اگر در این مدت زمان افراد بخوابند، صبح با هوشیاری و سلامتی بیشتری بیدار می‌شوند و شاداب خواهند بود.

در ساعت‌های اولیه شب و از ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب، هورمون‌های جذب، رشد و هضم بدن ترشح می‌شوند. هرکسی در این مدت زمان بخوابد آثار آن ۲ برابر مفیدتر است و طول عمر بیشتری خواهد داشت.اما اگر بعد از این مدت بخوابد طول عمر آنها کمتر خواهد شد. پس به طور کلی زمان خواب با طول عمر افراد رابطه مستقیم دارد، زیرا در این مدت زمان رطوبت مغز کافی است و فرد بدن سالم‌تری دارد.

بدن براساس زمانبندی و ساعت زیستی که برای آن تنظیم شده است، در زمان مشخصی استراحت و در زمان مشخص فعالیت می‌کند، اگر اختلالاتی در ساعت‌های زیستی بدن به وجود آید، طول عمر کاهش پیدا می‌کند. پس بهترین زمان خواب در شب و از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برای بزرگسالان و ۹ شب برای کودکان، نوجوانان و سالمندان است.

چه کار کنیم تا خواب بهتری داشته باشیم

تغذیه مناسب، ورزش، توجه به نوع مزاج افراد و تنظیم مزاج با حالت خواب آنها، خوردن یک لیوان شیر یا چند برگ کاهو، دوش گرفتن برای افرادی که مزاج آنها گرم و خشک یا سرد و خشک است، رفع ناراحتی‌های گوارشی، هضم و جذب بدن، پرهیز از پرخوری و گرسنگی و … عواملی است که می‌تواند زمینه را برای بهتر خوابیدن افراد مهیا سازد.

[click_like post_id='33556']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.