405

اهمیت تغییرات تصویر بدنی در زنان باردار

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

دوران بارداری به عنوان یکی از مهم‌ترین دوره‌های زندگی زنان می­‌تواند تغییرات متفاوت و چشمگیری را در تصویر بدنی آنان ایجاد کند که بر سلامتی مادر و جنین نیز بی‌تأثیر نیست.

تصویر بدنی

تصویر از بدن یک تصویر ذهنی است که هر فرد از اندازه و شکل بدن خود دارد و نیز احساسی است که فرد نسبت به تک تک و کل اعضای بدنش دارد. تصور از بدن یک پدیده چندبعدی است که شامل ابعاد شناختی (فکر فرد در مورد بدن خود)، ادراکی (لمس و بینایی) و عاطفی (احساس فردنسبت به خود) است

از لحاظ روانشناختی متغیرهای زیادی با تصویر بدنی رابطه دارند. از جمله این متغیرها می‌­توان خودپنداره، عزت نفس، سلامت عمومی، به ویژه افسردگی و سبک زندگی را نام برد. البته نباید عوامل روانی اجتماعی دیگر مانند فشارهای اطرافیان به فرد برای داشتن یک بدن ایده‌­آل یا اثر رسانه­‌ها که با تبلیغ ظاهرهای خاص به عنوان عوامل موفقیت فردی و اجتماعی می­‌توانند

بر روی احساس فرد از خود تأثیر گذارند، از نظر دور داشته شوند. در زنانی که تصویر بدن برایشان مهم است و در راه این هدف تلاش می‌کنند، نارضایتی و نگرانی در این زمینه با نارضایتی از خودشان و به طور کلی زندگی‌شان ارتباط دارد. نگرانی شدید از ارزیابی منفی توسط دیگران منجر به نارضایتی از تصویر بدنی شده و شخص را با دو سؤال اصلی به چالش می‌کشد:

۱- آیا ارزش من در جهان تحت تأثیر ظاهر جسمانی من است؟ ۲- آیا ظاهر من غیرقابل قبول است؟

تداوم این نارضایتی نیز منجر به افسردگی، اضطراب اجتماعی و پایین آمدن عزت نفس می‌­شود. در این گونه شرایط، پایین آمدن عزت نفس فرد سبب تشدید اضطراب می‌شود. به همین علت، ضرورت آموزش و مشاوره در مورد تصویر بدنی، در دوران بارداری بسیار محسوس است.

تغییرات تصویر بدنی در بارداری و اهمیت آن

در زمینه تصویر بدنی دو نکته را بایستی مد نظر داشت:

۱-تصویر بدنی اساساً امری ذهنی است.

۲- تصویر بدنی ثابت نیست.

بدین صورت می‌توان بیان کرد که بارداری به عنوان یک دوره موقت می­‌تواند اثرات موقتی نیز بر تصویر بدنی زنان داشته باشد، نه دائمی .آگاهی زنان از تغییرات جسمی و روند آن در دوران بارداری و نیز نحوه­ بازگشت این تغییرات در دوران بعد از زایمان، نقش مهمی در پذیرش آن دارد.

همچنین اعتقاد به عمومی و موقت بودن تغییـرات، تأثیـر عمـده‌ای در پـذیرش تغییـرات بارداری در تصویر بدنی ایفا می‌­کند.طی دوران بارداری احتمال وجود افسردگی که می‌تواند بر رضایت از بدن مؤثر باشد، وجود دارد. به طور کلی حاملگی به دلیل تغییرات هورمونی و تغییر شکل بدن، منجر به اختلال در تصور از بدن و اعتماد به نفس می‌شود

و از سویی خود نیز تمایل به افسردگی را افزایش می­‌دهد پس آشنایی با تغییرات بدنی، به زنان باردار برای رهایی از افسردگی، کمک شایانی خواهد کرد.عزت نفس فرد در این زمینه، بر اساس رضایت خاطر فرد از این امر است که بدنش چگونه به نظر می‌رسد و عمل می­‌کند.

تصویر فرد از بدن در دوران بارداری و همچنین نگرانی درباره سلامت مادر و نوزاد، می­‌تواند سبب نارضایتی فرد از تصویر بدن شود که خود منجر به بروز پیامدهای روانشناختی جدی برای مادر و کودک خواهد شد. این پیامدها می­‌توانند بر تصویر بدنی اثر گذاشته و از آن تأثیر پذیرند.

پس وقتی که عزت نفس زنان بالا باشد، آنها بیشتر وضعیت موجود را می­‌پذیرند و نسبت به ظاهر بدنی خود دید مثبتی دارند نگرانی در مورد زیبایی و اختلال در تصویر ذهنی از جسم خویشتن، تمام جنبه­‌های روانی یک زن باردار را تحت تأثیر قرار می‌دهد و می­‌تواند با ایجاد اشکال در احساس خوب بودن و جذابیت زن باردار در رضایت زناشویی تأثیر بگذارد در نتیجه آشنایی با تغییرات تصویر بدنی منجر به رضایت زناشویی مناسبی نیز می‌شود.

در حال حاضر آگاهی زوج‌­ها از تغییرات تصویر بدنی در دوران بارداری و تأثیر آن بر روابط زوج‌­ها، مهم‌ترین مسأله است. به طور کلی در دوران حاملگی زنان از انگیزش بالایی برای یادگیری و تغییر رفتار برخوردار هستند و آموزش صحیح که اساس مراقبت­‌های پرستاری و مامایی را تشکیل می­‌دهد، می­‌تواند

با بررسی و توصیف مفهوم تصویر بدنی و متغیرهای مرتبط با آن، نقش مؤثری در تأمین و ارتقای سلامت جسمی و روانی مادران و نوزادان جامعه داشته باشد.می­‌توان گفت حاملگی بدون شک از مهم‌ترین حوادث زندگی هر زن به حساب می­‌آید و ظاهر فیزیکی قسمت مهمی از تصویر بدنی است که با آغاز دوران بارداری، این ظاهر فیزیکی تغییر می­‌کند.

نگرش زن و شوهر نسبت به تغییرات جسمی و عاطفی دوران بارداری بر روابط آنها مؤثر است و عدم آگاهی زوج‌ها از تغییرات طبیعی دوران بارداری باعث می‌شود درست در زمانی که باید بیش از هر موقع دیگر به هم نزدیک باشند و به زندگی آینده خود فکر کنند، از لحاظ روانی از یکدیگر رانده شوند

وجه مشترک تمامی پژوهش­‌های روانشناسی، نیاز مبرم زوج­‌ها به کسب اطلاعات در خصوص تغییرات دوران بارداری و نحوه برخورد با آنها است. لذا از طریق آموزش و ارائه­ اطلاعات کافی در زمینه­ تغییرات تصویر بدنی زنان در دوران بارداری است که می‌توان احساس رضایت زوج­‌ها را در این دوران مهم فراهم کرد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.