277

سزارین و ضرورت­‌های انجام آن

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

آمارهای رسمی سازمان بهداشت جهانی نشان می­‌دهد امروزه ۳۳ درصد یعنی یک‌سوم زایمان‌ها به صورت سزارین انجام می­‌گیرد. یعنی از هر سه زن یک نفر کودک خود را با این روش به دنیا می­‌آورد.

ضرورت‌­های انجام عمل سزارین

ـ در بارداری‌های متعدد، به ویژه هنگامی که احتمال زایمان زودرس باشد، ممکن است زایمان سزارین لازم باشد.

ـ زمانی که در هنگام زایمان، اشکال در ضربان قلب جنین رخ می‌دهد یعنی نرخ ضربان قلب جنین نامنظم باشد.

ـ جنین بیش از حد بزرگ باشد به طوری که با زایمان طبیعی به دنیا نیاید.

ـ زمانی که در روند زایمان طبیعی مشکل خاصی رخ دهد و سلامت مادر یا جنین به خطر بیفتد.

ـ در مورد مادران مبتلا به دیابت، زمانی که در زمان زایمان سطح قند خون مادر به خوبی کنترل نشود.

ـ زمانی که مادر به بیماری‌های ویروسی چون اچ‌آی‌وی، هپاتیت و… مبتلا باشد و احتمال انتقال ویروس یا عفونت به نوزاد وجود داشته باشد، برای جلوگیری از انتقال ویروس عمل سزارین لازم و ضروری است.

ـ زمانی که مشکلات مربوط به جفت وجود دارد. گاهی اوقات جفت تشکیل شده است اما به درستی کار خود را انجام نمی­‌دهد یا در محل اشتباه در رحم قرار گرفته یا به صورت پایدار و محکم در دیواره رحم قرار گرفته باشد که این موارد ممکن است جنین را با مشکلاتی چون کمبود اکسیژن و… مواجه کند.

ـ در زمان چندقلوزایی نیز این نوع زایمان مرسوم است.

ـ مشکلات مربوط به لگن، مانند لگن کوچک نیز عمل سزارین را ضروری می­‌سازد.

مادران گرامی به خاطر داشته باشید با آنکه عمل سزارین یک عمل تقریباً امن و بی‌­خطر است اما عوارض و مشکلات مربوط به خود را دارد. از آنجا که سزارین یک عمل جراحی است، شما به زمان بهبودی طولانی­‌تری نسبت به  زایمان طبیعی نیاز دارید. مانند هر عمل جراحی بزرگ دیگر، خطرات عفونت نیز وجود دارد

اما اگر به درستی کار مراقبت از زخم صورت گیرد، می­‌توان این خطرات را کاهش داد. بنابراین حفظ بهداشت و رعایت اصول و نکات بهداشتی پس از عمل سزارین لازم و ضروری است. برخی تحقیقات نشان داده که احتمال بروز افسردگی و مشکلات روحی در مادرانی که عمل سزارین انجام داده­‌اند،

بیشتر است، لذا لازم است برای پیشگیری از بروز این مشکلات، از کمک و حمایت­‌های لازم اطرافیان بهره ببرند. در عمل سزارین امکان ارتباط فوری مادر و جنین وجود ندارد و مادر بلافاصله قادر به شیر دادن نوزاد خود نیست. همچنین با عمل سزارین، شانس زایمان طبیعی در بارداری‌های بعدی کاهش می­‌یابد.

همچنین در مواردی که در زایمان سزارین از بیهوشی استفاده می­‌شود، احتمال بروز عوارض بیهوشی برای مادر و نوزاد نیز وجود دارد. لازم است پس از عمل سزارین شما مادران گرامی نکات ایمنی را رعایت کنید،یکی از نکات ایمنی پرهیز از کار سنگین و بلند کردن بار سنگین است که احتمال پاره شدن بخیه­‌ها را افزایش می­‌دهد.

همچنین شما مادران گرامی در نظر داشته باشید که با عمل سزارین نسبت به زایمان طبیعی، اندام شما سریع به حالت قبل از زایمان باز نخواهد گشت و زمان طولانی­‌تری برای بازیابی بدنی لازم است.

نکته آخر اینکه شما بانوان گرامی سعی کنید با آگاهی کامل از مزایا و معایب هر دو نوع زایمان چه طبیعی و چه سزارین، دست به انتخابی صحیح و آگاهانه بزنید ترس از درد در زایمان طبیعی نمی­‌تواند دلیل درست و محکمی برای انتخاب زایمان سزارین باشد.

به ویژه اینکه این روزها کلاس‌ها و روش­‌های کاهش درد زیادی وجود دارد که شما می­‌توانید برای یک زایمان طبیعی نه بدون درد که کم‌درد از آنها بهره ببرید. همان گونه که گفته شد، زایمان سزارین، برای مادرانی است که مشکلات خاص پزشکی دارند و زایمان طبیعی برای آنان خطرآفرین است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.