735

مراقبت های بارداری دوقلو و چندقلو

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

حتی اگر شما جوان باشید و از سطح سلامت کامل و عالی برخوردار باشید، در بارداری چندقلو احتمال بارداری‌تان با ریسک بالا زیاد می‌شود. لذا مراقبت های بارداری دوقلو و چندقلو از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مراقبت های بارداری دوقلو و چندقلو

وقتی شما ریسک زایمان زودرستان بالا می‌رود، با دقت به نشانه‌های زایمان زودرس تمرکز کنید. اگر دچار درد شدید، نخست با پزشکتان تماس بگیرید. اگر او تشخیص داد که به بیمارستان بروید، این کار را انجام دهید. زیرا در بیمارستان سرویکس شما از نظر گشادی و طول مورد بررسی قرار خواهد گرفت،

همچنین از شما تست فیبرونکتین جنینی گرفته می‌شود. فیبرونکتین یک پروتئین در ترشحات واژن است که علامت می‌دهد بدن برای زایمان آماده است. بعد از هفته ۳۲ شما یک آزمایش بدون استرس دارید به نام «پروفایل بیوفیزیکی» که سلامت کودک را ارزیابی می‌کند. این آزمایش شامل ضربان قلب و حرکات کودک، تنفس و میزان مایع آمنیوتیک در کودک می‌شود.

دو قلوها و چند قلوها اغلب شانس به دست آوردن وزن سالم قبل از تولد را ندارند. آنها به طور متوسط هنگام تولد ۷ پوند دارند. چند قلوها هم به طور متوسط ۴ پوند و بعضی از آنها ۳ پوند دارند. کودکانی که زیر ۵/۵ پوند وزن دارند، در اصطلاح گفته می‌شود کم‌وزنی هنگام تولد دارند.

کودکان با وزن پایین بیشتر احتمال دارد که مشکلات سلامتی داشته باشند. این کودکان اغلب در نفس کشیدن مشکل دارند و اغلب آنها برای مبارزه با عفونت‌ها آمادگی ندارند و نمی‌توانند تبشان را تحمل کنند.

«پره اکلامسی» یک بیماری جدی در دوران بارداری است که با فشار خون بالا و افزایش پروتئین در ادرار کلیه‌ها یا ناهنجاری‌هایی در کبد مشخص می‌شود.

این بیماری در ۱۰ تا ۱۵ درصد از زنانی که دوقلو باردار هستند، اتفاق می‌افتد. وقتی پره اکلامسی شدید می‌شود، می‌تواند روی ارگان‌های بدن شما یا جفت تأثیر بگذارد و منجربه مشکلات جدی شود. بنابراین زنان باردار می‌بایست حتماً مورد بررسی‌های دقیق متخصصشان قرار گیرن

جدا شدن جفت از رحم

وقتی شما دو یا چند بچه را باردار هستید، احتمال اینکه جفت از دیواره رحم جدا شود، زیاد است. این اتفاق ممکن است در نیمه دوم بارداری‌تان بیفتد و منجر به مشکلات رشدی، زایمان زودرس یا مرگ جنین شود. بنابراین، شما بنا بر توصیه‌های پزشکتان می‌بایست مورد معاینه سر وقت قرار گرفته و از انجام برخی حرکات خطرناک یا خسته‌کننده بپرهیزید.

گاهی اوقات این اتفاق هنگام زایمان طبیعی و بعد از به دنیا آمدن اولین نوزاد رخ می‌دهد. در این صورت پزشکتان بلافاصله مقدمات عمل سزارین را چیده و کودک را بیرون می‌کشد و جای نگرانی نیست.

نیازهای تغذیهای

شما نیاز به مصرف کالری بیشتری نسبت به زنانی که تنها یک بچه دارند، دارید. یک قانون در این باره هست که می‌گوید شما باید روزانه ۳۰۰ کالری در ازای هر یک بچه بیشتر مصرف کنید. بنابراین، اگر دوقلو دارید ۶۰۰ کالری احتیاج دارید و البته در ماه‌های پایانی میزان کالری مصرفی‌تان بیشتر هم خواهد شد.

شما باید ۵ وعده در روز غذا بخورید حتی اگر احساس گرسنگی نمی‌کنید. وعده‌های غذایی‌تان می‌بایست شامل پروتئین، کربوهیدرات و البته چربی باشد.

پنیر، شیر، گوشت، تخم مرغ، دانه‌های روغنی و روغن‌ها به رشد کودکانتان کمک می‌کنند. همچنین باید وعده‌های غذایی شما سرشار از میوه‌ها و سبزیجات سالم باشد. به طور کلی محاسبه اینکه چند پوند در دوران بارداری اضافه می‌کنید، از محاسبه کالری‌های مصرفی‌تان مهم‌تر است.

عمدتاً زنانی که دوقلو باردار هستند، بین ۳۵ تا ۴۵ پوند اضافه وزن خواهند داشت. زنانی که سه‌قلو باردار هستند، ۵۰ تا ۶۰ پوند اضافه وزن خواهند داشت. پزشک متخصص می‌تواند کمک کند تا شما به وزن سلامت برسید. اگر در این دوره کمبود وزن داشته باشید،

باید خود را به وزن مناسب برسانید و اگر اضافه وزن داشته باشید، باید بنابر توصیه‌های پزشک، خود را به وزن سلامت برسانید.

مکمل‌هایی که در این دوره باید مصرف کنید، شامل، اسید فولیک، آهن وکلسیم است. شما باید در این دوره بیش از گذشته آب بنوشید، به‌خصوص در نیمه دوم بارداری شما می‌بایست ۸ تا ۱۶ لیوان مایعات در روز بنوشید که برخی از این مایعات می‌تواند شامل شیر و آبمیوه هم بشود. وقتی شما توالت می‌روید، باید دقت داشته باشید که اگر ادرارتان زرد و غلیظ بود، باید بیشتر آب بنوشید.

ورزش

می‌توانید در این دوران ورزش کنید، البته با نظارت پزشک متخصص. شما باید آهسته و آرام ورزش کنید. مناسب‌ترین ورزش‌ها برای شما شنا، پیاده‌روی، ایروبیک در آب و یوگا پیش از زایمان است. همواره هنگام ورزش کردن آب بنوشید. اگر درد، خستگی، سوزش و… احساس کردید، فوراً دست از تحرک بکشید.

به طور کلی شما با تغییر سبک زندگی‌تان می‌توانید تمامی مسائل دوران بارداری را کم کنید. بنابراین لازم است که درباره مسائل و خطرات این دوره اطلاعات و آگاهی داشته باشید

اما این سطح از آگاهی‌تان نباید عاملی برای اضطراب شود. شما صرفاً از این وقایع آگاه می‌شوید و تشخیص مشکلات به عهده پزشک متخصص است. اگر او تأیید می‌کند که شما هیچ مشکلی ندارید و باید استراحت کنید، نگرانی‌های شما فقط مهر تأیید بر زایمان زودرستان می‌شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.