414

کمبود ویتامین B12 خطر شکستگی را افزایش می‌دهد

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

میزان کم ویتامین B12 خون خطر شکستگی استخوان را در افراد سالمند افزایش می‌دهد.

کمبود ویتامین B12 خطر شکستگی را افزایش می‌دهد

نتایج یک پژوهش سوئدی که در Osteoporosis International به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که کمبود ویتامین B12 باعث می‌شود خطر شکستگی استخوان در افراد سالمند بیشتر شود.ویتامین B12 عملکرد بسیاری از آنزیم‌های موجود در سلول‌ها را کنترل می‌کند. این ویتامین نقش مهمی در سلامت سیستم عصبی و پیشگیری از ابتلا به برخی از انواع کم خونی‌ها دارد.

ویتامین B12 در مواد غذایی حیوانی مانند گوشت قرمز، ماهی، تخم‌مرغ، پنیر و غیره وجود دارد. کمبود این ویتامین در افراد میان‌سال به سلامت استخوان‌ها آسیب می‌زند.محققان به مدت ۶ سال روی ۷۹۰ داوطلب بین ۷۰ تا ۸۱ سال بررسی‌هایی انجام دادند. در ابتدای پژوهش میزان ویتامین B12 و فولات خون این داوطلبان و همچنین نحوه‌ی متابولیسم این ویتامین مورد بررسی قرار گرفت.

در طول این پژوهش ۱۱۰ مورد شکستگی دیده شد. محققان مشاهده کردند که ۲۵ درصد افراد با میزان پایین ویتامین B12 بیشتر در معرض شکستگی استخوان قرار دارند. متأسفانه در بین افرادی که میزان این ویتامین پایین‌تر است نیز خطر شکستگی حتی به ۶۷ درصد یا ۷۴ درصد نیز می‌رسد.

به عقیده‌ی محققان افزایش سن، مصرف دخانیات، شاخص توده‌ی بدنی، تراکم استخوانی، سابقه‌ی شکستگی، میزان فعالیت بدنی، میزان ویتامین D خون و کلسیم نیز در شکستگی استخوان‌ها تأثیر می‌گذارند. البته محققان ارتباطی بین کمبود فولات و افزایش خطر شکستگی مشاهده نکردند.

محققان مشاهده کردند که ۲۵ درصد افراد با میزان پایین ویتامین B12 بیشتر درمعرض شکستگی استخوان قرار دارند. متأسفانه در بین افرادی که میزان این ویتامین پایین‌تر است نیز خطر شکستگی حتی به ۶۷ درصد یا ۷۴ درصد نیز می‌رسد

به عقیده‌ی محققان باید پژوهش‌های بیشتری انجام شود تا مشخص شود که مصرف مکمل ویتامین B12 می‌تواند خطر شکستگی استخوان سالمندان را کاهش دهد یا خیر.البته محققان معتقدند که کمبود ویتامین E نیز می‌تواند خطر شکستگی استخوان‌ها را افزایش می‌دهد

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.