Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
تقویم تخمک گذاری
1855

تقویم تخمک گذاری

|
0 دیدگاه

از این تقویم تخمک گذاری برای کمک به تعیین زمان تخمک گذاری و حداکثر قدرت باروری استفاده می کنیم.

دوره های قاعدگی ( عادت ماهیانه )

متوسط زمان دوره ی قاعدگی ۲۸ تا ۳۲ روز است. برخی خانم ها سیکل های قاعدگی طولانی تری دارند، در نتیجه زمان  دقیق تخمک گذاری در آن ها متغیر است و نمی توان به طور قطع آن را پیش بینی کرد.  در اینجا دوره ی قاعدگی ۲۸ روزه را که به طور معمول رخ می دهد،  مرور می کنیم.

روز ۱ قاعدگی :در این روز چرخه ی قاعدگی  آماده  خونروش می شود ( آماده شدن برای آغاز روندی که منجر به خونریزی قاعدگی می شود).

روز های ۲ تا ۱۴ قاعدگی :به این دوره، مرحله ی فولیکولی می گویند. فولیکول ها ( سلول های پیکری که تخمک را احاطه کرده اند و به آن غذا می رسانند)،  در تخمدان شما فعال می شوند، و موکوس پوشاننده ی  گردن رحم ( سرویکس) کم کم نازک می شود.

روز ۱۴ قاعدگی :در میانه های چرخه ی قاعدگی، تخمک گذاری رخ می دهد البته این زمان می تواند بین روزهای ۱۱ تا ۲۱ چرخه ی قاعدگی خانم ها متغیر باشد.  در این زمان،  افزایش سطح استروژن باعث ایجاد اوج LH ( هورمون لوتئینی کننده ) می شود،  که باعث می شود تا فولیکول آن قدر بزرگ شود که پاره شود و تخمک را  آزاد کند. باید دمای پایه ای بدن خود را  و زمان افزایش حداکثری LH را داشته باشید،  تا بدانید که چه زمانی تخمک گذاری انجام می شود.

روز های ۱۵ تا ۲۲ قاعدگی :این مرحله از چرخه ی تخمدانی، به نام مرحله ی لوتئال خوانده می شود. پس از رها شدن تخمک از فولیکول پاره شده در  روز ۱۴ چرخه ی تخمدانی، فولیکول پاره شده، پروژسترون می سازد ( در واقع جسم زردی که از فولیکول ایجاد می شود، این هورمون را می سازد)، این هورمون باعث می  شود که لایه ی پوشاننده ی رحم برای کاشت تخم ضخیم شود و  در نهایت سلول تخم بتواند از عروق خونی دیواره ی رحم تغذیه کند.

روز های ۲۳ تا ۲۴ قاعدگی : کاشت و یا لانه گزینی تخمک لقاح یافته در این زمان رخ می دهد. در این مرحله، هورمون های تولید شده  در طی بارداری ممکن است با تست بارداری قابل شناسایی باشند.

روزهای ۲۵ تا ۲۸ قاعدگی : اگر بارداری رخ ندهد، سطح هورمون های شما شروع به کاهش می کند. در این مرحله لایه های پوشاننده ی رحم ریزش می کند و در نتیجه خونریزی قاعدگی رخ می دهد.

نشانه های  تخمک گذاری

  • افزایش  خفیف در دمای پایه ای بدن ،  برای مثال در حد نیم تا ۱ درجه، که با دماسنج اندازه گیری می شود.
  • سطوح بالای هورمون لوتئینی کننده (LH)، که با  آزمون ادراری که در منزل انجام می شود ، اندازه گیری می شود.
  •  موکوز گردن رحم و یا ترشحات  واژن ممکن است  ظاهری شفاف، نازک و کش دار داشته باشند.
  •  پستان ها دردناک باشند.
  •  نفخ شکمی
  •  لکه بینی
  • درد خفیف  و یا درد در یک سمت شکم

هفت رهنمود برای بارداری

در اکثر مواقع تماس جنسی داشته باشید

شانس شما برای باردار شدن وقتی خوب است که ۱ یا ۲ روز قبل از تخمک گذاری  تماس جنسی داشته باشید. ولی مدت زمان چرخه های تخمدانی  متفاوت است و برخی زنان دوره های قاعدگی نامنظمی دارند و زمان آن  قابل محاسبه نمی باشد. اسپرم  می تواند در بدن جنس مونث برای ۵ روز زنده بماند.  برای آن که شانس لقاح را بالا ببرید،  از ۳ روز قبل از تخمک گذاری  تا ۲ تا ۳ روز پس از  زمانی که فکر می کنید تخمک گذاری داشته اید، به طور مرتب فعالیت جنسی داشته باشید.

پس از تماس جنسی دراز بکشید

 قبل از آن که به حمام بروید، بگذارید تا اسپرم ها رو به بالا شناور شوند. حداقل برای چند دقیقه پس از  مقاربت، در تخت بمانید.

محیط مناسبی را برای اسپرم ها ایجاد کنید

از اسپری های واژینال، تامپون های معطر، لوبریکانت های مصنوعی و  دوش واژینال استفاده نکنید. این  عوامل می تواند اسیدیته طبیعی واژن را بر هم بزنند.

سعی کنید تا بدانید که در چه زمانی تخمک گذاری شما انجام می شود

دمای پایه ی بدن  و موکوز گردن رحم را مشخص کنید،  شما ممکن است از  کیت های پیش بینی کننده ی تخمک گذری که بدون نسخه می توان آن ها را تهیه کرد (OPK)،  هم برای بررسی تغییرات هورمونی در ادرار، پیش از تخمک گذاری استفاده کنید.

استرس ها را از خود دور کنید

برای کاهش استرس می توانید از  ورزش یوگا، دارو و یا پیاده روی های طولانی مدت استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهد که استرس می تواند با روند بارداری تداخل داشته باشد. احتیاجی نیست که کار خود را ترک کنید و یا شیوه ی زندگیتان را عوض کنید. کارهای ساده ای مثل ورزش، نوشتن و یا   در کنار همسر بودن، می تواند استرس شما را کاهش دهد.

نگه داشتن  وزن در محدوده ی سلامتی

مطالعات نشان می دهد که  افزایش وزن در حد خیلی کم – و یا افزایش وزن در حد خیلی زیاد – هر دو می توانند تخمگ گذاری را بر هم بزنند ( و یا آن را متوقف کند) و از طرفی ممکن است  بر روی تولید و ساخت هورمون های  جنسی هم اثر داشته باشد. معیار اندازه گیری توده ی بدنی ( BMI)  که در محدوده ی سلامتی  قرار دارد،  بین ۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹  می باشد.

تلاش کنید که بچه شما دختر باشد و یا پسر!؟

هیچ راه طبیعی و مطمئنی وجود ندارد که بتوان جنسیت  فرزند را انتخاب کرد. ولی   اسپرم  مردانه ( اسپرمی  که Y دارد)  از  اسپرم زنانه  ( اسپرمی که X دارد)  سریع تر شنا می کند و سریع تر هم از بین می رود. برای آن که فرزند متولد شده پسر باشد، حدود ۱۲ ساعت قبل از  تخمک گذاری – و یا تا حد امکان نزدیک به زمان تخمک گذاری – مقاربت داشته باشید،

در نتیجه اسپرم مردانه  ( اسپرمی  که Y دارد) وقتی که تخمک حضور دارد، وجود دارد. برای آن که فرزند متولد شده دختر باشد،  چندین  روز قبل از تخمک گذاری مقاربت انجام دهید، در نتیجه وقتی که تخمک ها ریزش می کنند، اسپرم های زنانه  بیشتری ( اسپرمی که X دارد) وجود دارند.

[click_like post_id='34598']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.