Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
حرف زدن نوزاد
368

حرف زدن نوزاد

|
0 دیدگاه

حرف زدن امری کاملا طبیعی است. با این حال کودکان تلاش زیادی می کنند تا بتوانند حرف بزنند. به حرف آمدن کودکان روند صعودی جالبی دارد که اگر تازه بچه دار شده اید، حتما دانستن آن برای تان جالب خواهد بود.

یک تا ۶ ماهگی؛ آغاز بیان آواهای خود خواسته

نوزادان یک تا ۶ ماهه شاید دانش زبانی بیشتری در مقایسه با یک بزرگسال داشته باشند. جالب است بدانید که در این سن کودکان ژاپنی به راحتی تفاوت «T» و «L» را می دانند. در حالی که یک بزرگسال ژاپنی قادر به تشخیص این دو از هم نیست چون اساسا در زبانش تفاوتی بین این دو وجود ندارد. همچنین نوزادان در این سن سیلاب ها را به خوبی تشخیص می دهند.

یک نوزاد ۲ ماهه تفاوت بین «Tap» و «Pat» را تشخیص می دهد اما قادر به درک تفاوت «Pcht» و «tchp» نیست، چون این کلمات در هیچ زبانی کاربرد ندارند. به عبارت دیگر، نوزادان در این سن قابلیت یادگیری هر زبانی را دارند. در واقع می توان گفت آموختن زبان به نحوی مادرزادی است و هر کودک به طور طبیعی و ذاتی قدرت ساخت کلمه و جمله را دارد.

این همان چیزی است که نوام چامسکی، زبان شناس معروف آمریکایی از آن با عنوان «دستور زبان جهان» نام می برد. در ۵ ماهگی شیرخوار به راحتی می تواند دستگاه گفتاری خود را کنترل کند و صداهای خود خواسته به وجود آورد. از سن به بعد او شروع به امتحان توانایی ها خود خواهد کرد.

۶ تا ۱۲ ماهگی؛ زبان مادری

در این سن کودک شما مرتبا کلماتی مانند «بابا»، «دد»، «آیا»، و «تابادا»… را تکرار می کند. در حقیقت او حرف زدن را به شکلی آغاز کرده است. این موضوع که آیا او تلاش می کند صداهایی را که شما در می آورید تقلید کند یا نه، هنوز مشخص نشده است.بین ۶ تا ۱۰ ماهگی و حتی کمی فراتر از آن کودک تلاش می کند دستگاه گفتاری خود را براساس زبان مادری برنامه ریزی کند دستگاه گفتاری خود را براساس زبان مادری برنامه ریزی کند

و بررسی ها نشان داده یک کودک ۸ ماهه دیگر قادر به تشخیص آواهای زبان بیگانه نیست.به عنوان مثال، یک کودک ۸ ماهه ژاپنی مثل یک بزرگسال دیگر نمی تواند R و L را از هم تشخیص دهد. به عبارت ساده تر از این به بعد نوزاد ایرانی به زبان فارسی و نوزاد فرانسوی به زبان فرانسوی شروع به حرف زدن می کند.

۱۰ تا ۱۸ ماهگی؛ بیان کلمات

وقتی کودکان شروع به تلفظ کلمات بی معنی می کنند، آنها را به ۲ دسته می توان تقسیم کرد: کودکان خواننده و کودکان سخنران. دسته اول جملاتی می سازند که در آن هیچ سیلابی قابل تشخیص نیست و به عبارتی آواز می خوانند. گروه دوم تلاش می کنند کلمات را با کمی نقض ادا کنند. مهم این است که والدین به زبان درست و کامل با فرزندشان سخن بگویند.

به این ترتیب کودکان به تدریج حرف زدن کامل را می آموزد. در ۱۳ ماهگی کودک سیلاب آخر هر کلمه را می کشد. مثلاً کلمه «با ـ با» را به شکل «باااااا ـ باااااا» تلفظ می کند. قبل از ۶ ماهگی او تنها متوجه آهنگ زبان می شد اما حالا قادر به بیان ۵۰ کلمه است در حالی که مفهوم ۱۵۰ کلمه را درک می کند. آنها همچنین می توانند نام اشیایی را که از تیررس دید آنها خارج است درک کنند و مثلا وقتی می گویید «کفش» برای یافتن آن بروند.

۱۸ ماهگی به بعد

بعضی از کودکان در این سن قادر به بیان برخی کلمات یا حتی جمله ها هستند، مثل «بابا نیست!» یا «ماشین نی نی». برخی دیگر دیرتر به حرف می آیند ولی به هر حال در ۲/۵ سالگی تمامی کودکان قادرند رابطه ای بین ۳ تا ۵ کلمه برقرار کنند. حرف زدن آنها همچنان تلگرافی است و تقریبا هنوز جیغ می زنند چون دایره لغات شان محدود است و نمی توانند منظور خود را کامل برسانند.

برای کامل کردن دایره لغات معمولا کودکان از این سن پرسش هایی را آغاز می کنند که بهتر است والدین در کمال حوصله و آرامش به آنها جواب دهند. کودک وقتی وارد ۳ سالگی می شود می داند پا به دنیایی گذاشته که مردم با گرامر و دستور زبان با هم حرف می زنند اما از این قوانین سر در نمی آورد.

آموختن دستور زبان تا حدی ذاتی است یعنی کودک تا حدی خلاقانه با بازی با کلمات گرامر را می آموزد. البته تا حدی نیز از اطرافیان تاثیر می پذیرد و به تدریج قوانین زبان مادری را خواهد آموخت.وقتی کوچولوی شما اولین کلمات “بابا” یا “ماما”را به زبان می آورد، بسیار هیجان برانگیز و لذت بخش خواهد بود. از آنجاییکه حرف زدن نقطهی عطف بسیار مهمی از روند رشد کودکان است، چگونگی این رویداد شگفت انگیز را در زیر میخوانید.

ماشین تولید صدا

حرف زدن در کودکان به شکل صدا درآوردن و بَل بَل کردن آغاز میشود. با رشد بیشتر بچه تولید اصوات نیز پیچیدهتر میشود. برای رشد زبان بیانی کودکان، پیش از اینکه بتوانند به آن زبان حرف بزنند، اول با شنیدن مداومش زبان باید آن را بفهمند.معمولاً اولین کلماتی که رشد مییابد، تکرار هجاها مثل “دادا”، “ماما” یا “واوا” است. سپس گفتار بچهها از بیان یک کلمه به گفتن دو کلمه، تا جملات کوتاه افزایش مییابد. معمولاً اولین واژههای کودکان “ماما” یا “بابا” است.

 اما برای سخنگویی مبتدی بسیار کلافه کننده است. به گفتهی خانم هانیکوم، اکثر بچه ها وقتی حرف زدن را یاد میگیرند، اشکالات زیادی در بیان کلمات دارند.بنابراین، برای بچهی نوپا تلفظ غلط برخی از واژه ها یا جایگزین کردن صداهای مشکل با سادهتر طبیعی است. البته بیان اکثر صداها باید تا پنج سالگی تکامل یابد.

[click_like post_id='34653']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.