Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
10 هزار ایرانی مبتلا به بیماری «راه ابریشم»
534

۱۰ هزار ایرانی مبتلا به بیماری «راه ابریشم»

|
0 دیدگاه

آفت‌های دهانی، ‌ دستگاه تناسلی، ضایعات پوستی به صورت جوش های چرکی، درگیری مفاصل و مهمتر از همه ضایعات و درگیری چشمی از مهمترین عوارض این بیماری هستند.

سن شیوع این بیمار چه طور،اصولا از چه سنی علایم این بیماری بروز می کند؟

در هر سنی ممکن است این بیماری بروز کند اما طبق مطالعات، دهه ۲۰ تا ۳۰ سالگی بیشترین سن شیوع این بیماریرا دارد؛ میانگین بروز این بیماری سن ۲۶ سالگی است. در سنین کمتر وبیشتر از این دهه میزان بروز بیماری کمتربه چشم می خورد اما این بیماری در بین کودکان و افراد مسن نیز دیده شده است.

درمان این بیماری به چه نحوی است؟

بیماران روماتیسمی بسته به شدت ونوع بیماری قابل درمان وکنترل هستند. دربسیاری از موارد که علایم درگیری بیماری بهجت شدید نباشد(مانند ضایعات پوستی یا مخاطی )نیازی به درمان نیست اما در موارد شدید اگر فرد بیمار درمان نشود ،دچار عوارض جبران ناپذیری همچون کوری (زمان درگیری چشمی)،زمین گیری و حتی مرگ (زمان درگیری عصبی)می شود.

آیا این بیماری قابل پیشگیری است؟

از آنجا که عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد این بیماری دخیل هستند ،این بیماری قابل پیشگیری نیست اما می توان با انجام یک سری کارها  میزان شیوع این بیماری را کم کرد. به عنوان مثال ما می توانیم عوامل محیطی را کاهش دهیم اما هنوز موفق به کاهش زمینه ژنتیکی نیستیم بنابراین ما فقط قادر به شناسایی این بیماری هستیم تا با بررسی این بیماری در فواصل کوتاهتر ، درمان لازم را انجام دهیم تا بیماری در فرد عود نکند.

چرا این بیماری به بیماری جاده ابریشم ملقب شده است؟

در حال حاضر از لحاظ انتشار جغرافیایی ،این بیماری در یک وضعیت خاصی در جهان قراردارد . بیشترین شیوع این بیماری از شمال چین آغاز و تا شمال آفریقا و جنوب اروپا امتداد می یابد. هرچه از روی نقشه از این جاده فاصله می گیریم ،میزان شیوع این بیماری کمتر می شود .بنابر مطالعات انجام شده ،زمینه ژنتیکی که این بیماری  را در فرد مستعد می کند

از طریق نژاد زرد پوست،رواج یافته است ودرحال حاضر میزان شیوع این بیماری در بین کشورهای زرد پوست مانند چین،کره وژاپن و همچنین ترکیه و ایران بیشتر دیده می شود.

مهمترین علایم ظاهری این بیماری کدامند؟

این بیماری قسمت های مختلفی از بدن را درگیر می کند اما مهمترین علایم این بیماری ضایعات پوستی ، زخم های عود کننده مخاطی یا آفت در ناحیه دهانی یا تناسلی ودرگیری  های چشمی است. در سایر سیستم های بدن همچون مفصل،سیستم عصبی ، دستگاه گوارش وعروق نیز علایم این بیماری دیده می شود.

به چه علت فرد متوجه بیماری اش نمی شود و این بیماری گاهی دیر تشخیص داده می شود؟

در بسیاری از مواقع به علت بروز علایم خفیف ، فرد متوجه بیماری خود نمی شود و هیچ ارتباطی بین این علایم نمی بیند بنابراین پی در پی برای مداوای ضایعات پوستی،زخم های دهانی و دگیری های چشمی به نزد متخصصان مربوطه مراجعه می کند وبه علت اینکه بروز این علایم دوره ای است(به عنوان مثال آفت دهانی یا درگیری چشمی همیشگی نیست )،

بیمار هنگام مراجعه به پزشک متخصص با وجود اینکه دارای این سابقه بیماری است ،علایم خود را اطلاع رسانی نمی کند.پزشکان نیز به علت بی دقتی وکم توجهی  و جست و جو نکردن علایم وسابقه بیماری متوجه این علایم نمی شوند درنتیجه این بیماری دیرتشخیص داده می شود.

این بیماری چه عوارضی به همراه دارد؟

مهمترین عارضه این بیماری ،۹۰ درصد بیماری بهجت درگیری شدید چشمی است که اگر به موقع تشخیص داده نشود،

منجر به کوری فرد خواهد شد.طبق مطالعات انجام شده ،مهمترین علت کوری اکتسابی اغلب افراد در کشورها همچون ژاپن ،بیماری بهجت است.در اکثر موارد علایم خفیف است . بنابراین اهمیت تشخیص بیماری بهجت در مراحل اولیه است که با درمان های امروزی از کوری بیمار مبتلا جلوگیری شود؛با تشخیص زود هنگام احتمال بهبود بینایی۹۰ درصداست.

میران شیوع این بیماری دربین مردان و زنان به چه نسبتی است؟

در تمام مناطق جاده ابریشم میزان شیوع بیماری دربین زنان و مردان یکسان است اما در ایران این نسبت در بین مردان بیشتر از زنان است(نسبت ۵۵ به ۴۵).

[click_like post_id='35323']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.