811

راهنمای خرید عینک برای دید بهتر

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

عینک وسیله ی کمک بینایی است و تاثیری در بهبودی ضعیفی چشم ندارد. اما بدون عینک فرد به راحتی نمی بیند و ممکن است کیفیت زندگی او تحت تاثیر یک بینایی بد قرار ‌گیرد.

خستگی در نتیجه خیره شدن به مانیتور: لنزهای کامپیوتر

زمان خیره شدن به مانیتور عامل کلیدی در انتخاب عینک به حساب می آید. امروزه ۷۰ درصد کاربران کامپیوتر درباره خستگی چشمان خود شکایت دارند.

در این زمینه عینک های کامپیوتر ممکن است تاری دید را کاهش دهد. تولید کنندگان می گویند این عینک ها به چشمان کمک می کند تا با تصاویر و کلمات الترونیک وفق پیدا کند تصاویری که معمولا دور از فاصله ای است برای مطالعه کتاب باید داشت. دنبال عینکی باشید که پوشش ضد بازتاب دارد و رنگی را انتخاب نمایید که نور شدیدی را که از بالای سر می تابد کاهش دهد.

پیرچشمی: عینک مطالعه

با افزایش سن حروف برجسته کم کم ناپدید می شود. به این امر پیر چشمی می گویند.در نتیجه پیر چشمی چشم قدرت خود را در تمرکز از دست می دهد.

پس با استفاده از عینک های مطالعه می توان حروف تار را به صورت حروف برجسته در آورد. می توان عینک مطالعه از بسیاری از فروشگاه ها تهیه نمود. اگر برای هر چشم به شماره متفاوتی نیاز دارید باید عینک دوکانونی تهیه نمایید و اگر چشمان شما دچارمشکلی به نام استیگماتیسم نیز می باشد باید به چشم پزشک مراجعه نمایید.

نزدیک بینی: در حال افزایش

بله امروزه تعداد افرادی که در سنین جوانی عینک می زنند بیشتر شده است. نزدیک بینی، تاری دید هنگام مشاهده دور دست از سال ۱۹۷۰ رو به افزایش است اما دوربینی یا هایپرپوبیا کمتر شایع است. البته در هر دو مورد به عدسی های اصلاحی نیاز است. گفته می شود استفاده از عینک چشمان را ضعیف تر می کند اما افراد با افزایش سن به عینک قوی تری نیاز دارند. البته این امر چه عینک بزنید چه عینکی نزنید اتفاق می افتد.

عدسی های ته استکانی: تکنولوژی جدید

آیا شما از نسخه ای که پزشک به شما داده است ناراضی هستید زیرا می ترسید با عینک ته استکانی ظاهر چشمان شما برجسته به نظر آید.

از پزشک خود درباره استفاده از لنزهای با شاخص بالا که نازک تر و سبک تر از لنزهای معمول است مشورت نمایید. حتی می توان از لنز کروی که در دو طرف نازک است استفاده نمود. لنزهایی هم وجود دارد که هم به صورت کروی و هم با شاخص بالاست که با استفاده از هر دو می توان از لنزهای ته استکانی و نا مطلوب جلوگیری کرد.

عینک های دوکانونی و چند کانونی

آیا برای تماشای تلویزین و مطالعه به عینک دیگری نیاز دارید؟ شما یکی از نامزدهای استفاده از لنز چند کانونی به حساب می آیید.

در عینک های دوکانونی قسمت پایین آن مخصوص مطالعه است. بقیه بخش های عینک برای مشاهده دور دست ها می باشد. عینک های سه کانونی نیز یک بخش اضافی برای دید تا مسافت ۴۵ تا ۶۰ سانتی متر دارد که برای کار با کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد. بعلاوه می توان شماره لنزهای پیشرفته یا لنزهای دو کانونی بدون خط را کم کم تغییر داد بدون اینکه کسی از اطرافیان متوجه آن شود.

بازی های مخاطره آمیز: لنزهای پلی کربنات

سرعت توپ تنیس بین ۱۶۰ تا ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت است. حال نیروی این توپ را تصور کنیداگر با چشمان برخورد کند.

در این زمینه بهترین راه حفاظت، استفاده از عینک های ورزشی با لنز پلاستیکی پلی کربنات است. این ماده ۱۰ برابر قوی تر از سایر مواد می باشد. ورزش هایی که در آن چشم بیشتر در معرض آسیب است شامل ورزش های با راکت، بیسبال و سافت بال، هاکی روی یخ، بسکتبال و لاکراس است. توجه کنید عینک های محافظتی از ۹۰ درصد آسیب های ورزشی به چشم جلوگیری می کند.

مزیت: لنز های زرد

اگر هنگام ورزش عینک آفتابی می زنید رنگی را انتخاب نمایید که دید را در آن ورزش افزایش می دهد. لنز های زرد در نور کم یا تار تصویر شفاف تری را ارایه می دهد. این نوع عینک ها محبوب اسکی بازان، اسنوبرد کاران، دوخرچه سواران و ورزشکاران داخل سالن مانند بسکتبالیست ها و افرادی است که با راکت کار می کنند.

مزیت: لنز سبز

لنزهای سبز کنتراست را افزایش می دهد و تعادل رنگ را حفظ می کند. این لنزها در میان بازیکنان بیسبال و گلف کاران مشهور است.

گلف بازها می گویند لنز سبز باعث می شود توپ روی چمن مشخص تر باشد(که در شکل اینجا نشان داده شده است). البته مشخص نیست کدام لنز از لنز دیگر بهتر است پس قبل از خرید باید آن را امتحان نمود. بسیاری از مغازه ها نمونه لنزهایی دارند که می توان با نور شبیه سازی شده آن را امتحان کرد تا مشخص شود کدام رنگ برای فرد مناسب است.

چه هنگام به معاینه چشم نیاز است؟

استفاده از تکنولوژی جدید لنزها، با معاینه چشم آغاز می گردد. باید حداقل هر دو سال یک بار به چشم پزشک مراجعه نمود تا اطمینان یافت شماره عینک درست است و مشکل پزشکی دیگری وجود ندارد. با معاینه چشم می توان آب مروارید، آب سیاه و بیماری هایی مانند دیابت، بیماری های قلبی، انوریسم،HIV و سرطان را تشخیص داد. علایم بیماری ها ممکن است در چشمان یا در اطراف آن قبل از ظهور علایم آن تظاهر یابد.

علایم هشدار دهنده مشکلات چشم

اگر هر یک از علایم زیر در چشمان فرد ظاهر شد بلافاصله باید به چشم پزشک خود مراجعه نماید:

  • ظهور ناگهانی لکه ها در دید
  • از دست دادن جزیی داد
  • درد ناگهانی چشم یا قرمزی
  • خارش و سوزش
  • تاری دید یا وجود سایه
  • وجود فلش های نور

تارها یا لکه های کوچک که در مقابل دید قرار می گیرد ممکن است بی ضرر باشد. اما اگر نگران هستید می توان به پزشک مراجعه نمود.

استفاده از عینک را با زندگی خود وفق دهید

هنگام انتخاب عینک ملاحظات عملی را در نظر بگیرید. اگر شما در کیف خود اشیا را می شکنید به یاد داشته باشید فرم های فلزی خم می شود و قابل تعمیر است اما مدل پلاستی آن می شکند.

هرگز عینک خود را در اتومبیل داغ نگذارید اما ایا این امر برای مشا اتفاق می افتد؟ توجه داشته باشید فرم های پلاستیکی اگر خم شود دیگر درست نمی شود. اما فرم های فلزی فقط داغ می شود اگر به عینک زدن علاقه ای ندارید و برای ورزش به دید محیطی نیاز دارید لنزهای تماسی بهترین گزینه است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.